Każdy kierowca ma obowiązek stosowania się do obowiązujących przepisów. Te zmieniają się co jakiś czas i właśnie o jednej z takich zmian piszemy w naszym artykule. Warto wiedzieć, jaka obowiązuje cię prędkość w terenie zabudowanym i poza nim. Dzięki temu unikniesz ewentualnych kłopotów podczas kontroli prędkości. Dowiedz się, jakie są obecnie ograniczenia.

Jaka jest prędkość poza terenem zabudowanym?

Ile można jechać poza terenem zabudowanym? Widząc znak D-43 mówiący o zakończeniu terenu zabudowanego możesz poruszać się z maksymalną prędkością 30, 45, 70, 80, 90 i 100 km/h. Oczywiście, obowiązujące ograniczenie zależy od znaków pionowych, typu trasy i rodzaju pojazdu, jakim się poruszasz. Prędkość w terenie niezabudowanym w zależności od maszyny przedstawiamy poniżej. Pierwsza podana prędkość dotyczy trasy jednopasmowej, a druga – dwupasmowej:

  • motorower – 45 km/h na każdym rodzaju trasy;
  • motocykl – 90 i 100 km/h;
  • ciągnik rolniczy – 30 km/h;
  • pojazd dostawczy z niebezpiecznymi materiałami – 70 i 80 km/h;
  • samochód osobowy – 90 i 100 km/h;
  • auto dostawcze do 3,5 tony DMC – 90 i 100 km/h;
  • samochód ciężarowy o DMC do 3,5 tony – 70 i 80 km/h;
  • autobus – 70 i 80 km/h.

Ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym. Limit prędkości dopuszczalnej

Ustawa z 1 czerwca 2021 roku zmienia dotychczasowe limity w mieście. Znak D-42 mówi, że prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h przez całą dobę. Dotychczas w godzinach 23:00-5:00 można było poruszać się 60 km/h. Teraz limity te zostały ujednolicone i pora dnia (a raczej nocy) nie ma wpływu na to, jak szybko jedziesz.

Dozwolona prędkość w terenie zabudowanym

Sam wjazd w teren zabudowany nie oznacza automatycznie, że można poruszać się z prędkością 50 km/h. Pamiętaj, że takie ograniczenie obowiązuje jedynie wtedy, gdy znak ten stoi samotnie. W praktyce towarzyszy mu często dodatkowe pionowe oznakowanie i to ono decyduje o limicie prędkości. Zwykle jest to 30 lub 40 km/h. W nielicznych przypadkach zaraz za znakiem D-42 pojawi się ograniczenie prędkości do 70 km/h. Prędkość w terenie zabudowanym jest też uzależniona od innych znaków pionowych. Jakich?

Jaka jest dopuszczalna prędkość w strefie zamieszkania?

Jeden z wyjątków to znak D-40 („strefa zamieszkania”). Jest on ustawiany zwykle w bardzo ruchliwych obszarach na osiedlach mieszkaniowych. Nie ma przy nim dodatkowego ograniczenia prędkości, ale widząc to oznakowanie, nie możesz jechać szybciej niż 20 km/h. Prędkość ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo osób poruszających się w tej strefie. Pamiętaj, że nie masz tam pierwszeństwa i nie ma zwykle pasów dla pieszych w pobliżu, bo mogą oni przemieszczać się w dowolnym miejscu, a ty musisz im ustąpić.

Dozwolona prędkość w terenie zabudowanym a mandaty

Przekroczona prędkość w terenie zabudowanym oznacza mandaty, a te będą coraz wyższe. Z końcem roku 2021 w życie wejdzie zmiana drastycznie podnosząca kary za przekroczenie dopuszczalnych limitów. W świetle znowelizowanego prawa kierowca, który przekroczy prędkość o 30 km/h otrzyma mandat w wysokości 1500 zł! Maksymalna wartość grzywny może wynieść nawet 6 tysięcy złotych. Punkty karne mają utrzymywać się o rok dłużej na kontach delikwentów. Dozwolona prędkość w terenie zabudowanym to cały czas 50 km/h, ale jej przekroczenie będzie jeszcze surowiej karane.

Wielu kierowców z uznaniem wypowiada się o porządku na drogach w innych krajach. Jest to poniekąd spowodowane wysokością mandatów, które powodują, że przekraczanie prędkości (w terenie zabudowanym również) jest tam całkowicie nieopłacalne. Dlatego także w Polsce kary niedługo będą coraz wyższe, co ma (przynajmniej w teorii) wpłynąć na odpowiedzialne zachowanie kierowców. Wiesz już, ile w terenie zabudowanym możesz jechać, a ile poza nim, więc przestrzegaj przepisów. Nie będziesz wtedy nawet przez chwilę martwił się o wysokość mandatu. Szerokiej drogi!

Archiwum: sierpień 2021