Do tej pory stworzono 5 systemów wtrysku LPG do komory spalania silnika. Obecnie najpopularniejsze są tzw. sekwencja, a także wtrysk bezpośredni w fazie ciekłej. Są one montowane w zdecydowanej większości pojazdów. Mimo że początkowo jednostki z wtryskiem bezpośrednim benzyny okrzyknięto jako nieprzerabialne, teraz robi się to z powodzeniem. Bez względu na to, czy taka instalacja jest implementowana przez zakład produkcyjny (fabryczne LPG), czy podczas eksploatacji pojazdu, konieczny jest przegląd auta z gazem.

Przegląd samochodu z gazem – kiedy musisz wykonać?

Bez względu na to, czy dysponujesz nowym pojazdem, czy używanym, okres między przeglądami instalacji gazowej wynosi 12 miesięcy. Oznacza to, że rokrocznie musisz udawać się na stację diagnostyczną w celu wykonania badania technicznego. Może to być o tyle irytujące dla posiadaczy nowych aut, którzy mogli się spodziewać, że pierwszy przegląd auta z gazem czeka ich po trzech latach, a następny – po dwóch. W przypadku montażu LPG trzeba liczyć się z terminami zarezerwowanymi jak dla wieloletnich aut używanych.

Ile masz czasu na przegląd auta z gazem? Wbij LPG w dowód!

Nie ma natomiast obowiązku udawania się na badanie zaraz po montażu. Możesz spokojnie jeździć w ten sposób do następnego przeglądu technicznego. Koniecznie jednak wbij LPG w dowód rejestracyjny. Teoretycznie masz na to 30 dni, ale w wielu wypadkach (to nie jest reguła!) możesz to zrobić przed wizytą na stacji kontroli pojazdów. Urzędnik raczej nie będzie miał kłopotów z uwzględnieniem twojego wniosku po przekroczeniu wspomnianego czasu. Pamiętaj jednak, że przegląd auta z gazem będzie możliwy do wykonania tylko wtedy, gdy w dowodzie rejestracyjnym znajdzie się odpowiedni zapis.

Przegląd samochodu z gazem – cena badania

Różnica w kosztach jest znacząca, bo wynosi dokładnie 63 złote. Ile kosztuje przegląd auta z gazem (2021)? Aktualnie trzeba za niego zapłacić 162 złote. Warto przypomnieć, że auto bez alternatywnego zasilania gazem poddawane jest badaniu za kwotę 99 złotych. Oczywiście, nie są to jakieś drastyczne sumy, jednak trzeba pamiętać, że opłaty podlegają uiszczeniu przed rozpoczęciem przeglądu. Może się więc okazać, że mimo dokonania przez ciebie zapłaty twój samochód nie przejdzie badania z powodu poważnej usterki. A wtedy czekają cię dodatkowe koszty związane z remontem i kolejną wizytą na stacji.

Przegląd samochodu z gazem – jakie dokumenty musisz mieć?

Gdy wybierasz się na przegląd auta z gazem, pamiętaj, że dowód rejestracyjny to nie wszystko, co powinieneś mieć ze sobą. Kolejny ważny dokument to świadectwo legalizacji zbiornika instalacji gazowej i świadectwo legalizacji montażu instalacji LPG. Dokumenty te to tzw. paszporty, które musisz po prostu mieć przy sobie. Na ich podstawie diagnosta może sprawdzić, jak długo jeszcze ważna jest butla gazowa. W przypadku, gdy jej wiek określany jest na ponad 10 lat, auto nie przejdzie badania. Będziesz musiał zalegalizować zbiornik lub wymienić go na nowy.

Przegląd instalacji gazowej w samochodzie – jakie czynności obejmuje?

Na stacji kontroli pojazdów nikt nie będzie ingerował w to, w jaki sposób wykonana została instalacja. Przegląd auta z gazem polega na sprawdzeniu legalności komponentów, potwierdzenia informacji o posiadaniu LPG w dowodzie rejestracyjnym i szczelności elementów. Czujniki wykrywające spaliny mogą wychwycić nieprawidłowości w składzie mieszanki a sam diagnosta, dokonując oględzin połączenia przewodów gazowych, sprawdza, czy są w pełni szczelne. Jeśli wykryje nieprawidłowości, nie wyda pozytywnej oceny.

Przegląd instalacji LPG a inne czynności

Na stacji kontroli pojazdów wykonane będą też inne działania charakterystyczne dla aut bez LPG. Chodzi np. o sprawdzenie:

●       numeru VIN (czy zgadza się z tym widniejącym w dowodzie rejestracyjnym);

●       świateł;

●       zawieszenia;

●       hamulców (w tym hamulca awaryjnego);

●       amortyzatorów;

●       układu kierowniczego;

●       składu spalin;

●       sygnalizatora dźwiękowego;

●       przebiegu pojazdu;

●       szyb;

●       nadwozia;

●       silnika;

●       gaśnicy;

●       ogumienia.

Skrupulatny diagnosta wykona przegląd auta z gazem bez przekraczania wyznaczonego na to czasu. Dzięki temu nie będziesz musiał spędzać tam więcej czasu, niż jest to konieczne.

Brak przeglądu a mandaty

A co stanie się w momencie, gdy przekroczysz termin badania technicznego? Przegląd auta z gazem też musi zostać wykonany w terminie, a gdy policjant złapie cię na jego braku, to ukarze wówczas mandatem. Jego wysokość to maksymalnie 500 złotych, chociaż nie jest to najwyższy wymiar kary. Jeśli tylko stwierdzone zostaną zaniedbania np. spalone światła lub ubytki spowodowane korozją, policja może zabrać ci dowód (zablokować go w systemie elektronicznym). A to już poważny problem.

Auto z gazem a brak informacji w dowodzie

Chociaż z punktu widzenia urzędników nie ma większego kłopotu z umieszczeniem wpisu o instalacji LPG w dowodzie po upływie 30 dni, policja może mieć inne zdanie. Podczas rutynowej kontroli funkcjonariusz ma prawo ukarać cię mandatem, a w skrajnych wypadkach również pozbawić cię dowodu rejestracyjnego. Gra jest więc warta świeczki, dlatego jeśli tylko nic poważnego nie stoi na przeszkodzie, warto udać się do wydziału komunikacji i dokonać wpisu.

Koszt przeglądu auta z gazem nie jest przesadnie wygórowany, a trzeba dopilnować, aby co 12 miesięcy dokonywać sprawdzenia instalacji LPG. Niezwykle istotne jest, aby przegląd samochodu z gazem został wykonany w terminie, a w dowodzie widniała odpowiednia informacja. Pozwoli to na uniknięcie problemów.

Archiwum: maj 2021