Jak sama jej nazwa wskazuje, przepustnica ma sporo wspólnego z kontrolowaniem przepustu. Ale czego? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się o tym mechanizmie więcej.

Jak działa przepustnica wydechu? Jakie są niepokojące objawy, które zwiastują jej uszkodzenie? Ile będzie kosztowała jej naprawa? Na te wszystkie pytania odpowiemy, więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zaczynaj lekturę!

Przepustnica – co to?

Przepustnica jest rodzajem zaworu motylkowego, który reguluje przepływ powietrza dzięki dyskowi obracającemu się wokół własnej osi. Ruch obecnej wewnątrz łopatki sprawia, że znajdujące się wewnątrz medium jest podawane dalej w odpowiedniej ilości.

W przypadku samochodowych silników przepustnica jest często samodzielnym elementem. Była wykorzystywana już w parowozach, dlatego nie jest to w żadnym razie współczesny wynalazek. Obecnie można ją znaleźć także np. w silnikach samolotów. To jedna z podstawowych części pojazdów mechanicznych.

Przepustnica – gdzie jest i jaką pełni funkcję?

Przepustnica samochodowa odpowiada za regulację ilości powietrza, która jest doprowadzana do cylindrów. Jej praca wpływa zatem przede wszystkim na przyspieszenie samochodu. Można ją zwykle znaleźć w kanale dolotowym za filtrem powietrza. Co ważne, za pomocą wykonanej z metalu linki oraz sprężyny jest zwykle przymocowana do pedału.

Gdy ten ostatni zostanie wciśnięty, uchyla się ona szerzej. Dzięki temu zwiększają się obroty, a co za tym idzie – wzrasta moc silnika. Przepustnica jest zatem bardzo istotna dla odpowiedniego przyspieszenia auta.

Zepsuta przepustnica – co może pójść nie tak?

Najczęściej za problemy z tą częścią silnika odpowiada zalegający w niej brud. Inne częste źródła awarii to problem z silniczkiem korkowym lub z czujnikiem. Jednak to zabrudzenia sprawiają, że do silnika trafia nieprawidłowa ilość paliwa.

To może przekładać się na duże problemy z przyspieszaniem samochodu. Musisz zatem kontrolować stan tego elementu. Powstawanie zabrudzeń jest oczywiście nieuniknione, ale gdy zbierze się ich zbyt wiele, odczujesz tego konsekwencje podczas jazdy.

Uszkodzona przepustnica – objawy, które są najczęstsze

Niepoprawnie działająca przepustnica może objawiać się całym szeregiem charakterystycznych symptomów, których nie powinieneś lekceważyć. Są to zwłaszcza:

Gdy silnik nie pracuje równomiernie, to znak, że nie dociera tam wystarczająca ilość powietrza. Jeśli odczuwasz szarpanie w trakcie jazdy, warto zatrzymać się i sprawdzić, czy aby na pewno cały pojazd działa sprawnie.

Twój samochód gaśnie nawet na biegu jałowym? To także może być typowy objaw nieprawidłowo działającej przepustnicy. Na pewno nie chcesz zepsuć swojego pojazdu. Co zatem zrobić? W przypadku takich symptomów natychmiast skontaktuj się ze swoim mechanikiem lub samodzielnie zajmij się naprawą.

Awaria przepustnicy – objawy są niejasne?

Zalążki problemów z przepustnicą niekoniecznie będą się ujawniać klarownymi objawami. Jeśli coś złego zaczyna się z nią dziać, może początkowo wzrosnąć zużycie paliwa przez twój samochód. Z tego powodu warto zawsze monitorować średnią spalania na konkretnych trasach.

Możesz nawet zapisywać ją w notesie, aby następnie móc porównać dane i szybko odnaleźć usterkę samochodu. Przepustnica może być też w złym stanie, jeśli masz czasem problemy z odpaleniem samochodu. Ten symptom może jednak wskazywać także na inne awarie, dlatego bądź ostrożny.

Przepustnica – ile kosztuje jej wymiana?

Jeśli chcesz tylko wyczyścić wał przepustnicy u mechanika, zapłacisz wówczas 120-200 złotych (koszt zależy od wybranego warsztatu). Określenie ceny wymiany jest jednak trudniejsze, ponieważ każdy model samochodu jest inny, więc koszty także się różnią. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zazwyczaj ta część nie wymaga wymiany.

Jeśli jednak będzie nieunikniona, kwota okaże się niemała. Czasem trzeba wydać ponad tysiąc złotych na nową część, a dodatkowo opłacić jeszcze koszty robocizny.

Przepustnica samochodowa to element silnika, bez którego trudno o efektywne przyspieszenie. Jeśli zauważyłeś któryś z wymienionych przez nas symptomów, nie lekceważ problemu. Widzisz wyraźnie, że wyczyszczenie przepustnicy jest o wiele tańsze niż jej wymiana. Nie warto zatem doprowadzać do skrajnej sytuacji, bo odczuje to nie tylko twoje auto, lecz również twój portfel.

Archiwum: lipiec 2021