Wytarta kierownica to problem, który przeszkadza wielu kierowcom. Dobrym sposobem ten efekt upływającego czasu jest renowacja kierownicy. To zabieg, który można wykonać samemu niewielkim kosztem. Skórzane kierownice niszczą się o wiele szybciej niż standardowa kierownica, jednak wyglądają o wiele lepiej niż plastikowy odpowiednik. Skórzana kierownica jest również bardziej praktyczna i lepiej trzyma się w dłoni. Poznaj sposoby na odnowienie kierownicy skórzanej. Sprawdź też, czy renowacja kierownicy plastikowej jest możliwa. Czytaj nasz poradnik!

Renowacja kierownicy – oddać ją w ręce profesjonalistów czy przeprowadzić samodzielnie?

Zabieg renowacji kierownicy trzeba wykonywać co jakiś – to nie ulega wątpliwości, zwłaszcza gdy materiałem jest skóra. Renowacja skórzanej kierownicy może być trudniejsza do wykonania samemu. Renowację kierownicy plastikowej będzie ci łatwiej przeprowadzić.

Renowacja kierownicy skórzanej u profesjonalistów

Jeżeli jesteś osobą, która nie wie nic o renowacji skóry kierownicy lub czuje się niepewnie podczas prac manualnych, warto oddać taką kierownicę, które znają się na odnowie skórzanych materiałów. Regeneracja u fachowców, może trochę kosztować, jest to jednak zabieg, który odmłodzi wnętrze samochodu i da ci większy komfort podczas jazdy. Jeśli oddasz samochód specjaliście, nie trzeba się martwić o wszystkie potrzebne produkty potrzebne do odnowienia kierownicy skórzanej.

Renowacja kierownicy skórzanej w domu

Renowacja skórzanej kierownicy będzie mniej kosztowna niż oddanie pojazdu do salonu. Wystarczy zaopatrzyć się w potrzebne produkty, obejrzeć filmiki z pracy innych kierowców i można brać się do roboty. Skórzana kierownica ma często różnego rodzaju uszkodzenia. Mogą być to zwykłe przetarcia lub pęknięcia skóry, których zazwyczaj nie da się zatuszować. Konieczna jest wymiana obszycia i w tym przypadku pomoże tylko tapicer. Koszt takiej wymiany waha się od 200 do nawet 700 złotych.

Renowacja kierownicy skórzanej – krok po kroku

Aby przywrócić blask zniszczonej kierownicy z przetarciami, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie produkty. Jeśli będziesz nimi dysponował, możesz zacząć kolejne etapy renowacji kierownicy, czyli:

  • oczyszczanie i odtłuszczanie – najlepiej sprawdzi się do tego benzyna do odtłuszczania. Jest wiele dostępnych produktów na rynku. Taka benzyna świetnie nadaje się do zmywania tłustych plam z powierzchni skóry. Należy ją nałożyć zawsze przed malowaniem skórzanej kierownicy;
  • malowanie – jeżeli na kole występują jakieś szorstkie elementy, można je zeszlifować za pomocną padu szlifierskiego. Do malowania kierownicy musisz użyć specjalnej farby i zakupić cały zestaw do renowacji kierownicy skórzanej. W skład zestawu do renowacji wchodzi aceton do odtłuszczania, farba w wybranym kolorze, lakier bezbarwny, gąbka, rękawica ochronna oraz instrukcja obsługi;
  • lakierowanie – farba używana do renowacji kierownicy to po prostu lakier szybkoschnący, który przeznaczony jest do renowacji skór licowych. Lakierowanie kierownicy skórzanej sprawi, że nabierze ona półmatowego blasku oraz będzie odporna na zginanie i wilgoć.

Renowacja kierownicy z tworzywa sztucznego

Zanim przystąpisz do renowacji kierownicy, możesz ją wcześniej zdemontować, aby nie uszkodzić innych elementów w samochodzie.

Jak zdemontować kierownicę?

Na samym początku musisz zdemontować klemę akumulatora przez poduszkę powietrzną, która także będzie musiała zostać odłączona. Komputer nie może dowiedzieć się o odłączeniu poduszki, ponieważ zostanie wczytany jej błąd i konieczna będzie wizyta w serwisie.

Renowacja kierownicy plastikowej krok po kroku

Oto kolejne etapy malowania kierownicy z tworzywa sztucznego:

  • po zdjęciu kierownicy musisz zacząć wypełniać ubytki specjalną szpachlą przeznaczoną do koła plastikowego;
  • następnie szpachlę należy pozostawić do wyschnięcia;
  • kolejnym krokiem będzie szlifowanie;
  • przed malowaniem musisz odtłuścić kierownicę specjalną benzyną;
  • gdy nałożysz podkład, kierownica będzie gotowa jest do malowania lakierem strukturalnym.

Kierownica skórzana oraz plastikowa co jakiś czas potrzebują renowacji. Naprawa kierownicy jest potrzebna, bo jeśli jest zniszczona, wówczas gorzej utrzymuje się w ręce. Regenerację kierownicy gumowej, plastikowej lub skórzanej możesz wykonać samodzielnie lub powierzyć specjaliście. Wszystko zależy od tego, czy praca będzie skomplikowana i czy podołasz zadaniu.

Archiwum: lipiec 2021