Testy na prawo jazdy online albo sprawdzanie swojej wiedzy przy znajomych to częste metody, by przygotować się do tych egzaminów. Nie musisz się tego szczególnie obawiać! Większość zasad panujących na drogach powinieneś już znać. Warto jednak dobrze przygotować się do tego ostatecznego sprawdzaniu, ponieważ każda kolejna powtórka będzie wiązała się z wyższymi kosztami. Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy? Dowiesz się tego w czasie swojego kursu, dlatego nie martw się na zapas testami na prawo jazdy kat. B!

Test – prawo jazdy zdasz z dobrą szkołą

Jeśli chcesz sprawnie zdać testy na prawo jazdy kat. B, koniecznie wybierz odpowiednią szkołę. Sprawdź opinie na temat tych, które znajdują się w twojej okolicy i postaw na taką, która zapewni ci najlepszą edukację w tym względzie. Dzięki temu w domu poświęcisz mniej czasu na przygotowania. Test teoretyczny na prawo jazdy jest wprawdzie mniej stresujący od praktycznego, jednak przygotowanie się do niego to równie istotna kwestia. Koszt podstawowego kursu to od 1200 do ok. 2000 zł. W jego ramach masz 30 godzin zajęć teoretycznych oraz 45 pełnych godzin praktyki.

Wydatki, które poniesiesz przed rozpoczęciem kursu

Niestety, opłacenie kursu i egzaminu na prawo jazdy to nie są wszystkie wydatki, które będziesz musiał tym ponieść. Zapłacisz także za:

  • badania lekarskie;
  • zdjęcie do dokumentu.

Najpierw musisz wykonać badania lekarskie, których koszt to ok. 200 zł. Dzięki nim będziesz mógł w ogóle przystąpić do kursu. Nie wiesz, jak się tym zająć? Zwykle możesz już na tym etapie skontaktować się ze swoją szkołą. Będziesz wiedział, do jakiego lekarza należy się wybrać. Będziesz potrzebował również zdjęcia do prawa jazdy, które będzie kosztować cię około 30 zł, choć cena ta jest mocno uzależniona od miejsca, w którym będziesz chciał wykonać fotografię. W porównaniu do kosztów kursu, dzięki któremu zdasz testy na prawo jazdy kat. B, nie są to duże wydatki.

Baza pytań kat. B – gdzie ją znajdziesz?

Baza pytań na prawo jazdy kat. B jest ograniczona i bez problemu do niej dotrzesz. Powinna dostarczyć ci ją twoja szkoła jazdy, wraz z książką zawierającą wszystkie materiały edukacyjne. Aby zdać egzamin teoretyczny, musisz odpowiedzieć na:

  • 20 pytań podstawowych;
  • 12 pytań specjalistycznych. 

Egzamin powinien trwać maksymalnie 25 minut, a ty musisz zdobyć 68 punktów na 74. Aby zdać, musisz się solidnie przygotować, wypełniając np. darmowe testy na prawo jazdy kat. B. Wiele z nich jest ogólnodostępnych, jednak i w takiej sytuacji warto korzystać przede wszystkim z tych, które poleci osoba prowadząca szkolenie.

Koszt prawa jazdy – testy są drogie?

Nie da się ukryć, że testy na prawo jazdy kat. B niosą za sobą koszty. Egzamin teoretyczny to 30 zł. Zapłacisz tyle też za każdym razem, gdy nie uda ci się go przejść. Praktyczna część jest jednak zdecydowanie droższa, bo kosztuje obecnie 140 zł. Z tego powodu jak najlepiej przygotuj się do obydwu z nich. Nie przejmuj się jednak, jeśli ci nie wyjdzie. Nie da się ukryć, że jazda po mieście z egzaminatorem może być po prostu niezmiernie stresująca.

Dzień przed egzaminem. Jak się przygotować?

Zbliża się już egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Kiedy wybierasz się, aby go zdać, bez wątpienia zjada cię stres. Nie możesz się uspokoić, cały czas myśląc o tym, co zdarzy się lada moment. To brzmi znajomo? Jeśli tak to weź głęboki oddech. Zamiast się uczyć i bezustannie powtarzać regułki, pozwól sobie na chwilę odprężenia. Weź przyjemną kąpiel lub rozładuj napięcie np. poprzez bieganie lub uprawianie innego sportu. Czujesz, że stresujesz się zbyt mocno? Skorzystaj z dobrodziejstw parzonych ziół, przygotowując napar np. z melisy. Dzięki temu twój organizm będzie mógł łatwiej się uspokoić.

Co zrobić tuż po egzaminie teoretycznym?

Gdy zdasz testy na prawo jazdy kat. B, otrzymasz arkusz, na którym znajdziesz informacje o przebiegu swojego egzaminu. Nie musisz z nim jednak nic robić. Ten pozostaje tylko do twojej dyspozycji. Egzaminator samodzielnie wprowadzi wszystkie dane do systemu. Po zdaniu teorii warto od razu zapisać się na część praktyczną (lub na poprawkę, jeśli nie udało ci się zdać). Gdy już zdasz egzamin praktyczny, na twój nowy dokument będziesz musiał nieco poczekać. Prawo jazdy zostanie przygotowane w ciągu kolejnych 2 tygodni.

Ile są ważne testy na prawo jazdy?

Zdajesz kolejny i kolejny egzamin praktyczny na prawo jazdy, ale wciąż ci nie wychodzi? Pewnie zaczynasz się obawiać o to, czy twoje testy na prawo jazdy kat. B z teorii na pewno są ważne? Odpowiedź brzmi – tak, pozostaną ważne! Do 2014 roku zdaną teorię należało pisać ponownie, jeśli minęło więcej niż pół roku, jednak obecnie jest w pełni bezterminowa. To więc zmartwienie, którym będziesz musiał przejmować się tylko do pierwszego zdania testu. Gdy teoria jest już za tobą, nie musisz nigdy więcej przeglądać dostępnych w sieci testów. Pamiętaj jednak, aby zawsze być na bieżąco z teorią. Ta przyda ci się podczas samodzielnej jazdy. Testy na prawo jazdy kat. B mogą się pozornie wydawać tylko etapem do właściwego egzaminu praktycznego, ale znajomość przepisów to podstawa. Nic nie zastąpi umiejętności na drodze, jednak teoria podbudowuje świadomość każdego kierowcy.

Archiwum: czerwiec 2021