Warsztat samochodowy jeszcze niedawno wydawał się niezbyt opłacalnym biznesem. Wydarzenia z 2020 roku zmieniły jednak sytuacje na rynku. Ludzie znów zainteresowali się własnymi pojazdami i specjalistyczne miejsca serwisu samochodów zaczęły cieszyć się ponownie większym powodzeniem. Dlatego obecnie taki pomysł na biznes może okazać się naprawdę trafiony. Jak urządzić warsztat samochodowy, aby klienci chcieli do niego przychodzić? Czy musisz posiadać zgody lub wykształcenie, by móc go prowadzić? Odpowiadamy na wszystkie te pytania i doradzamy, co może ci się przydać!

Warsztat samochodowy – co powinien oferować twój biznes?

Oferta kompleksowej naprawy samochodów to recepta, aby warsztat samochodowy mógł działać sprawnie. Im więcej modeli aut i usterek będziesz w stanie naprawić, tym jest większa szansa, że szybko zyskasz stałych klientów. W końcu pojazdy psują się stosunkowo często, dlatego będziesz musiał dbać o klienta, który już ci zaufał. W twojej ofercie powinny się znaleźć:

  • naprawy (zarówno mechaniczne, jak i elektryczne);
  • przeglądy samochodów;
  • usługi lakierowania i malowania pojazdów;
  • zabiegi antykorozyjne zapewniające dłuższą żywotność pojazdów;
  • instalowanie różnych części dodatkowych w pojazdach;
  • zakładanie i wymiana opon.

Rzecz jasna, możesz wybrać swoją specjalizację. Istnieją, chociażby, salony zajmujące się głównie zabiegami antykorozyjnymi. Na samym początku jednak musisz pokazać, że jesteś w stanie zająć się różnymi problemami, bo dowiedziesz w ten sposób, że znasz się na autach i żaden problem cię nie przeraża.

Warsztat samochodowy – pozwolenia na prowadzenie jednoosobowej działalności

Jeśli chcesz założyć własny warsztat samochodowy, nie potrzebujesz ani wykształcenia, ani specjalnych pozwoleń. Każda osoba może otworzyć swój własny zakład. Wykształcenie i uprawnienia są jednak czasem potrzebne, abyś mógł obsługiwać niektóre sprzęty. Dlatego warto się najpierw zorientować, do jakich przyrządów będziesz musiał się jeszcze w przyszłości przyuczyć. Nie będzie to jednak konieczne, jeśli jesteś dopiero na początku swojej drogi jako mechanik. Musisz przy tym pamiętać, że jeśli chcesz prowadzić zakład, będziesz musiał założyć własną firmę. To oznacza dokumenty do wypełnienia i dodatkowe opłaty.

Jak otworzyć warsztat samochodowy? Formalnie to nie jest trudne

Jeśli chcesz założyć działalność jednoosobową, musisz zgłosić się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wypełniając wniosek o jej założenie. Gdy wiesz, że od razu będziesz zatrudniał inne osoby, musisz dokonać tego w KRS. Jeśli to ma być twój pierwszy biznes, poznaj wszystkie szczegóły związane z prowadzeniem własnej firmy. Warto skontaktować się ze specjalistą, który przeprowadzi cię przez wszystkie etapy i pomoże znaleźć odpowiednie osoby, które np. zajmą się obowiązkowymi opłatami czy fakturami. Bezcenny może okazać się specjalista znający się na księgowości.

Wyposażenie warsztatu samochodowego – co powinno się tam znaleźć?

Zanim w ogóle otworzysz działalność, musisz przynajmniej zastanowić się nad tym, co znajdzie się na jego wyposażeniu. Warto sporządzić wycenę przedmiotów, które będziesz musiał koniecznie zakupić do warsztatu samochodowego. Wiele warsztatów samochodowych kupuje narzędzia na firmę. W tym celu warto sprawdzić informację na portalu: https://magazynmojafirma.pl/. Jednak nie muszą być one nowe. W wielu sytuacjach narzędzia używane, lecz w dobrym stanie, będą doskonałe na sam początek. Jeśli chodzi o wyposażenie (poza narzędziami), na pewno przydadzą się:

  •  stabilna i mocna szafka oraz półka (najlepiej kilka) – szafki będą musiały utrzymać często ciężkie przedmioty, dlatego powinny być odporne na różnego rodzaju uderzenia;
  • przenośne szuflady na kółkach – byś zawsze mógł w wygodny sposób sięgać po wszystkie podręczne narzędzia;
  • wygodny i wytrzymały stół – taki, na którym będziesz mógł położyć narzędzia lub naprawiany właśnie element samochodu;
  • przenośnik hydrauliczny typu żaba lub podnośnik tłokowy – dzięki temu w wygodny sposób podniesiesz pojazd. W przypadku samochodów osobowych zwykle wystarczy urządzenie do 2 ton;
  • sprzęt diagnostyczny – im więcej różnych rodzajów, tym lepiej. Musisz w końcu być w stanie stwierdzić, co dzieje się z autem twojego klienta.

Oczywiście, na samym początku możesz ograniczyć się do minimum, jednak zobaczysz, że z czasem twój warsztat zacznie się wypełniać różnymi rodzajami narzędzi i sprzętów.

Jakie narzędzia do warsztatu samochodowego? Drobne zakupy

Aby twój warsztat sprawnie działał, bez wątpienia będziesz potrzebować całego kompletu różnorodnych narzędzi ręcznych. Dzięki nim poradzisz sobie z wieloma problemami. Przede wszystkim, będziesz potrzebować:

  • przynajmniej jednego kompletu solidnych, dobrze wykonanych kluczy;
  • kompletu śrubokrętów czy imbusów;
  • szczypiec;
  • kluczy do filtra oleju. 

Początkowo będzie to więc stosunkowo duży wydatek, zwłaszcza jeśli planujesz stworzenie warsztatu od zera. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wiele narzędzi jest wykonanych z mocnych stopów metali, dzięki czemu mogą posłużyć przez długie lata w twoim warsztacie samochodowym.

Warsztat samochodowy i elektryczne narzędzia. Są potrzebne!

Narzędzia ręczne to podstawa, ale przecież nie poradzisz sobie bez odpowiednich przyrządów z napędem elektrycznym lub spalinowym. Wiertarka czy szlifierka mogą okazać się bardzo pomocne, a w niektórych sytuacjach są po prostu niezbędne, dlatego koniecznie musisz mieć je w swoim warsztacie. Podczas remontu pomieszczenia pamiętaj o tym, by w dostępnych łatwo miejscach umieścić gniazdka. Przydać się mogą również przedłużacze, dzięki którym będziesz mógł podłączyć sprzęt tam, gdzie akurat będziesz go potrzebować.

Wybierz odpowiedni sprzęt do diagnostyki samochodów

Odpowiednio dobrany sprzęt do diagnostyki i dozoru technicznego samochodów nie tylko ułatwi i usprawni twoją pracę, lecz również sprawi, że będziesz mógł wykonywać więcej czynności przy pojazdach samochodowych. To oczywiście przyczyni się do większego napływu klientów, którzy będą cię stale odwiedzać. Wiadomo, że na samym początku raczej nie będziesz miał pod ręką wszystkich potrzebnych urządzeń, jednak warto zainwestować przynajmniej w kilka. Później możesz stopniowo poszerzać swój arsenał diagnostyczny. W warsztacie samochodowym mogą się przydać takie konkretne narzędzia diagnostyczne:

  • testery akumulatorów;
  • ciśnieniomierz;
  • urządzenia kontrolujące ciśnienie silników;
  • urządzenia do badania układów napędowych.

To oczywiście tylko kilka propozycji. Gdy już otworzysz warsztat, kupuj takie przedmioty, jakie będą dla ciebie najbardziej przydatne. W końcu to ty wiesz, z jakimi problemami przede wszystkim borykają się twoi klienci.

Warsztat samochodowy – nie zapomnij o reklamie

Choć poczta pantoflowa jest najlepszą reklamą, na samym początku dobrze zrobisz, jeśli spróbujesz trochę rozreklamować się na własną rękę. Nie musi się to wiązać z olbrzymimi kosztami marketingowymi, a może zapewnić naprawdę dobry start na rynku. Oto metody:

  • stwórz odpowiednie logo i rozwieś baner lub znak przed warsztatem. W ten sposób dasz jasny sygnał, że w tym miejscu znajduje się warsztat;
  • na samym początku możesz poroznosić ulotki po okolicy;
  • nie obawiaj się wystawiać ogłoszeń w sieci;
  •  prowadź ciekawe profile na mediach społecznościowych. Mogą mieć np. charakter edukacyjny. To powinno zapewnić ci rozpoznawalność i sprawić, że potencjalni klienci uznają cię za kompetentną osobę;
  • załóż własną, profesjonalną stronę internetową. Nie musi być mocno rozbudowana, choć warto zadbać o jej odpowiednie pozycjonowanie;
  • niech twoja firma pojawi się na mapach Google, aby zainteresowane osoby szybko mogły znaleźć warsztat i łatwiej do niego dotrzeć.

Wiele z tych działań możesz wykonać zupełnie sam, bez wysokich kosztów. Szybko zobaczysz, że przyniesie to pozytywne rezultaty!

Szkoła nie jest konieczna… ale się przydaje

Aby prowadzić warsztat samochodowy, nie potrzebujesz żadnych szkoleń, ale niezbędna jest wiedza. Możesz zdobyć ją w praktyce, jednak czasem to za mało. W wielu sytuacjach warto wybrać się do szkoły, która zapewni ci odpowiednie wykształcenie zawodowe. Dzięki temu nie tylko poznasz tajniki naprawiania samochodów, lecz również zapoznasz się z osobami, które lubią to samo, co ty. W ten sposób znacznie łatwiej będzie ci w przyszłości wymieniać doświadczenia. Może też okazać się, że w ten sposób znajdziesz partnera do prowadzenia swojego wymarzonego biznesu. Nie zamykaj sobie drogi do dalszej edukacji. W końcu jeśli twój biznes ma wypalić, musisz być profesjonalistą w tym, co robisz!

Ile zarabia właściciel warsztatu samochodowego?

Odpowiedź na to pytanie może być naprawdę bardzo różna. Zarobki właściciela warsztatu samochodowego zależą od wielu czynników, np.:

  • czy płaci za wynajem lokalu;
  • gdzie znajduje się jego warsztat;
  • ile osób zatrudnia;
  • ile godzin dziennie pracuje. 

Niełatwo więc uśrednić dochód takiej osoby. W końcu inaczej będzie zarabiać właściciel wielkiej stacji diagnostycznej, a inaczej osoba, która samodzielnie pracuje w swoim własnym warsztacie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że większość osób pracujących w swoim własnym zakładzie nie zarobi powyżej 6,5 tys. złotych netto na miesiąc.

Warsztat samochodowy to marzenie wielu pasjonatów motoryzacji. Dzięki naszym wskazówkom możesz plany przekuć w czyn, bo marzenia są w końcu po to, by je spełniać. Pamiętaj, że plan działania i pomysł to podstawa. Warto również rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę na szkoleniach. Możesz tam spotkać innych ludzi, którzy dzielą pasję do majsterkowania przy autach i jest to ich sposób na życie.

Archiwum: lipiec 2021