Dopłata do samochodu elektrycznego – jakie warunki trzeba spełnić?

Podstawowym warunkiem umożliwiającym skorzystanie z rządowego programu „Mój elektryk” jest zakup samochodu elektrycznego uwzględnionego w jednej z kategorii zgodnej z aktualną Ustawą o ruchu drogowym. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z dofinansowania na zakup elektryka mogą skorzystać podmioty, które zdecydują się na zakup pojazdu nowego z napędem elektrycznym. Do programu dopłat zaliczamy auta z kategorii:

 • M1 – auta osobowe do przewozu do ośmiu osób na miejscach siedzących,
 • N1 – auta dostawcze do przewozu ładunków o masie nieprzekraczającej 3,5 tony,
 • L1e – L7e – motorowery, motocykle i pojazdy czterokołowe z napędem elektrycznym.

Warto dodać, że leasingowany samochód musi być w 100% zeroemisyjny i nie może mieć przebiegu wyższego niż 50 kilometrów. Dopłata do samochodu elektrycznego nie obejmuje pojazdów hybrydowych.

Ile wynosi dopłata do samochodu elektrycznego?

W ramach programu „Mój elektryk” możesz wziąć nowy pojazd elektryczny w leasing na firmę z opcją dopłaty w kilku wariantach.

 1. Dla elektrycznych aut z kategorii M1:
 2. 18 750 złotych dopłaty bez deklaracji średniego rocznego przebiegu.
 3. 27 000 złotych dopłaty z deklaracją średniorocznego przebiegu, ale nie mniejszego niż 15 000 kilometrów.
 4. Dla elektrycznych aut z kategorii N1:
 5. do 20% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 50 000 złotych bez deklaracji rocznego przebiegu.
 6. do 30% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 70 000 złotych z deklaracją rocznego przebiegi na poziomie nie mniejszym niż 20 000 kilometrów.

W przypadku kategorii L1e – L7e kwota dopłaty nie jest uzależniona od zadeklarowanego przebiegu. Dofinansowanie w ramach programu „Mój elektryk” wyniesie do 30% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 4000 złotych.

Warto też dodać, że program „Mój elektryk” nakłada na przedsiębiorców chcących wziąć auto elektryczne w leasing pewne ograniczenia kwotowe. Maksymalna wartość auta brutto jest uzależniona od kwoty VAT, jaki rozlicza przedsiębiorca. Firmy rozliczające 100% odliczeń VAT mogą wziąć w leasing auto elektryczne o wartości 276 750 złotych brutto.

Czy warto skorzystać z dopłaty do samochodu elektrycznego w ramach leasingu?

Rządowa dopłata do samochodu elektrycznego to przydatna forma wsparcia dla przedsiębiorców inwestujących w elektromobilność oraz ekologiczne formy transportu. Wystarczy skontaktować się z przedstawicielem firmy mLeasing, aby skorzystać z kompleksowej pomocy doradców w zakresie pozyskania oferty leasingu na auto elektryczne oraz rządowej dopłaty.

Decydując się na skorzystanie z programu „Mój elektryk” z pomocą eksperta mLeasing, możesz zyskać wiele benefitów:

 • zerową opłatę wstępną (dotacja pokryje pierwsze koszty),
 • brak wymaganego dodatkowego zabezpieczenia samochodu,
 • wysoka kwota dopłaty,
 • minimum formalności do załatwienia.

Podsumowując: naprawdę warto skorzystać z rządowej pomocy w ramach programu „Mój elektryk”. To dobry sposób, aby pokryć znaczną część kosztów związanych z inwestycją w auto elektryczne w ramach leasingu. Wystarczy, że wybierzesz wymarzonego elektryka dla firmy, złożysz wniosek o leasing i dotację i podpiszesz korzystną umowę z pełną dopłatą w ramach programu „Mój elektryk”.

Artykuł promocyjny

Archiwum: maj 2023