Zadaniem czujnika temperatury płynu chłodzącego jest zapewnienie niezbędnych informacji jednostce napędowej. Są one wykorzystywane do ustalania poprawnego składu mieszanki paliwa oraz powietrza, a także włączania wentylatora chłodnicy. W związku z tym, jeśli dojdzie do awarii tej części, dane będą sfałszowane. Co za tym idzie, jednostka napędowa może zostać uszkodzona. Z tego powodu wymiana czujnika temperatury płynu chłodzącego jest niezbędna i powinna być wykonana niezwłocznie. Co zrobić, aby uniknąć poważnej awarii? Jakie są objawy uszkodzenia czujnika? Jak wymienić czujnik temperatury płynu chłodzącego? Przekonaj się sam!

Wymiana czujnika temperatury płynu chłodzącego – objawy awarii

Zanim dowiesz się, jak wymienić czujnik temperatury płynu chłodzącego, musisz wiedzieć, jak wyglądają objawy awarii tej części. Jeśli element nie będzie sprawny, sterownik nie uzyska żadnych informacji dotyczących parametrów samego płynu chłodzącego. W takim przypadku twój samochód najczęściej przestawi się w tryb awaryjny. Silnik będzie otrzymywał „umowną” dawkę paliwa, aby nie doszło do jego przeciążenia. Jako kierowca odczujesz znaczny spadek mocy oraz osiągów. 

Wymiana czujnika temperatury płynu chłodzącego w aucie może być również konieczna, jeśli spalanie w ostatnim czasie drastycznie wzrosło. Również większe obroty na biegu jałowym lub kłopoty z rozruchem są wskazaniem do oceny stanu czujnika. 

Zanim zaczniesz czytać, jak wymienić czujnik temperatury płynu chłodzącego, postaw odpowiednią diagnozę!

Kiedy wymiana czujnika temperatury płynu chłodzącego nie jest konieczna?

Zanim przystąpisz do wymiany czujnika temperatury płynu chłodzącego, przeprowadź diagnostykę. Dzięki niej dowiesz się, czy naprawa faktycznie przyniesie pożądane efekty. Wyżej wymienione objawy nie zawsze będą skutkowały koniecznością przeprowadzenia wymiany czujnika temperatury płynu chłodzącego. Skąd zatem wiedzieć, jakie działanie jest niezbędne? 

Opisywana część charakteryzuje się konstrukcją o tak zwanej względnej zmianie rezystancji. Właśnie dlatego opór maleje wraz ze wzrostem temperatury, a napięcie ulega zmniejszeniu. W efekcie możliwe jest wysłanie informacji do sterownika. Jeśli nie wiesz, czy wymiana czujnika temperatury płynu chłodzącego jest konieczna, wykonaj następujące kroki!

Wymiana czujnika temperatury płynu chłodzącego w samochodzie — kiedy jest niezbędna?

Aby sprawdzić, czy wymiana czujnika temperatury płynu chłodzącego w samochodzie jest konieczna, wykorzystaj urządzenie zwane multimetrem. Służy ono zweryfikowaniu oporu na zaciskach. Jeden z przewodów przyłóż do pierwszego styku, a drugą sondę – do trzeciego. W przypadku, gdy temperatura silnika wynosi 20°C, rezystancja powinna równać się 2000-3000 omów. Jeśli wskazanie jest inne, będziesz wiedział, że wymiana czujnika temperatury płynu chłodzącego jest niezbędna.

Jak wymienić czujnik temperatury płynu chłodzącego krok po kroku?

Zastanawiasz się, jak wymienić czujnik temperatury płynu chłodzącego? Naprawa tej usterki jest bardzo łatwa. Jedyne, co musisz zrobić, to wyjąć zniszczony element oraz zamontować w jego miejsce nowy. Problemem może być dostęp do samej części, która, zależnie od tego, jakim samochodem dysponujesz. Dzięki samodzielnej wymianie możesz jednak nieco zaoszczędzić na wizycie u mechanika. 

Wiesz, jak wymienić czujnik temperatury płynu chłodzącego samodzielnie. A jaki jest koszt takiej usługi u mechanika?

Wymiana czujnika temperatury płynu chłodzącego u mechanika — ile kosztuje?

Mimo tego, że wymiana czujnika temperatury płynu chłodzącego to wręcz banalne zadanie, to nie każdy ma czas i ochotę, aby samodzielnie się nią zająć. Jeśli należysz do takich osób, możesz udać się do specjalisty. Wymiana czujnika temperatury płynu chłodzącego u mechanika to koszt około 60-80 zł.
Wymiana czujnika temperatury płynu chłodzącego to czynność, o której często się zapomina. Tymczasem awaria tej części może skutkować poważniejszymi problemami. Nie zwlekaj z nią, żeby zaoszczędzić sobie dalszych kosztów napraw!

Archiwum: listopad 2021