Umiejętność naprawy niewielkich elementów w samochodzie jest bardzo przydatna. Pozwala ograniczyć koszty jedynie do wartości danej części. Tak właśnie jest z wymianą gałki zmiany biegów. W intensywnie eksploatowanym samochodzie komponent ten dosyć szybko może popękać lub się porysować. Z poradnika dowiesz się, jak zdemontować gałkę zmiany biegów i założyć na jej miejsce nowy element.

Wymiana gałki zmiany biegów – czym różni się od wymiany drążka?

Te dwie czynności różni kilka aspektów. Wymiana gałki zmiany biegów polega na usunięciu i wymianie tej części, za którą chwytasz, gdy chcesz zmienić bieg. Wymiana drążka jest dużo bardziej skomplikowanym działaniem, które wymaga specjalistycznej wiedzy. Z tego powodu powinna być wykonywana przez mechanika samochodowego. 

Kiedy powinieneś zdecydować się na wymianę gałki lewarka zmiany biegów?

Najszybciej zużywającymi się elementami wnętrza samochodu są kierownica i gałka lewarka zmiany biegów. Przyczyną wymiany elementu jest najczęściej jego pęknięcie. Nie tylko psuje ono wygląd w kabinie, ale też może być nieprzyjemne dla dłoni kierowcy prowadzącego pojazdu. W ten sposób niszczy przyjemność z jazdy. Przed sprzedażą samochodu warto zastanowić się, czy wygląd tych małych elementów nie zniechęci kupującego.

Gałka lewarka zmiany biegów – jaką wybrać?

Zanim dowiesz się, jak wymienić gałkę zmiany biegów krok po kroku, musisz kupić nowy element. Podczas zakupu weź pod uwagę:

  • materiał wykonania – najlepsze będą skóra lub aluminium;
  • kształt – powinien być dopasowany do dłoni, ale i stylu wykończenia wnętrza auta;
  • wagę gałki – te lżejsze pozwolą na swobodniejszą zmianę biegów, ale wciąż zależy to od preferencji kierowcy.

Jak wymienić gałkę zmiany biegów krok po kroku?

Cała procedura wymiany gałki zmiany biegów nie jest szczególnie skomplikowana. Czynność wykonasz samodzielnie i nie musisz mieć do tego specjalistycznych narzędzi. Może być ci potrzebny jedynie śrubokręt.

Jak zdemontować gałkę zmiany biegów?

W większości pojazdów element wykręcisz gołymi rękami, zdarza się jednak, że potrzebny będzie śrubokręt. Czasami trzeba też podważyć gałkę lewarka zmiany biegów za pomocą płaskiego narzędzia. Pamiętaj jednak, że istnieje wówczas ryzyko porysowania tapicerki. 

Po wykręceniu gałki na drążku powinien pozostać sam mieszek. To wykonane z materiału lub gumy zabezpieczenie. Kolejnym krokiem będzie jego demontaż.

Jak zdemontować mieszek zmiany biegów?

Najczęściej wystarczy go lekko podważyć, bo zamocowany jest za pomocą zatrzasków. W części modeli samochodów odkręcisz go śrubokrętem. Później musisz go ściągnąć wzdłuż drążka. Jeżeli jest uszkodzony, również możesz go wymienić. 

Jak obszyć gałkę zmiany biegów?

Innym sposobem na odświeżenie wyglądu gałki lewarka zmiany biegów jest jego obszycie. Jak obszyć gałkę zmiany biegów? Wymaga to trochę pracy, ale efekty mogą być znakomite. Zaletą jest to, że sam możesz wybrać rodzaj i kolor skóry. 

Jest to dobra opcja dla osób, które chcą dopasować wnętrze samochodu do swoich wyobrażeń, a nie polegać na propozycji producenta. Jeżeli uważasz, że nie poradzisz sobie z samodzielnym obszyciem gałki, nic straconego – zajmują się tym również specjalistyczne firmy. 

Złożenie zestawu zmiany biegów

Jest to równie proste, jak demontaż. Nałóż mieszek, wciągnij go na drążek i zamontuj na oryginalnym mocowaniu. Mogą ci się przydać opaski zaciskowe lub zszywacz tapicerski. Pozostaje jedynie wkręcenie nowego elementu. Wymiana gałki zmiany biegów została zakończona.
Samodzielna wymiana gałki zmiany biegów na pewno da ci dużo satysfakcji. W ten sposób możesz zaoszczędzić pieniądze, które musiałbyś wydać na usługę u mechanika. Sama wymiana potrwa nie dłużej niż godzinę.

Archiwum: styczeń 2022