Co oznacza ryba na samochodzie? Symbol ten niewątpliwie kojarzy się nam z religią chrześcijańską, jest bowiem oznaką stateczności i spokoju. Kontur ryby to dwie krzywe, które przecinają się ze sobą. Rybka na samochód stanowi odzwierciedlenie najstarszego znaku chrześcijaństwa. W niektórych parafiach podczas świecenia samochodów można dostać taką naklejkę jako prezent. Co warto wiedzieć o rybie chrześcijańskiej, która zdobi wiele pojazdów? Znak ryby na aucie ma konkretną symbolikę i po przeczytaniu tekstu będziesz już wiedział, co oznacza!

Ryba – symbol chrześcijaństwa

Znak ryby ma swoje źródło w języku starogreckim. Słowo „ryba” w tym języku zapisuje się jako „Ichthys”. Ze względu na na zbieżność z pierwszymi literami słów: „Iesus Christos Theou Yios Soter” („Jezus Chrystus Syn Boży Zbawiciel”) to właśnie ryba stała się pierwszym symbolem chrześcijaństwa.

Trochę historii o symbolu ryby

W czasach wczesnochrześcijańskich symbol ryby wykorzystywany był jako znak łączący osoby prześladowane za religię chrześcijańską. Był to symbol rozpoznawczy osób cierpiących. Dziś ryba chrześcijańska na stałe przyjęła się do znaków i symboli religii. Podobnie jak krzyż, ryba jednoczy wyznawców Jezusa. Ogólnym znaczeniem rybki w dzisiejszych czasach jest spokój i Miłosierdzie Boże.

Ryba na samochodzie – znaczenie

Krzyż kojarzy się niektórym z cierpieniem i męczeńską śmiercią. Inaczej jest w przypadku omawianego przez nas symbolu. Znak ryby na samochodzie oznacza:

  • nowe życie;
  • chrzest;
  • miłość do drugiego człowieka;
  •  pokarm chrześcijan. 

Jak widać, jest to pozytywny i radosny przekaz, więc trudno się dziwić, że coraz częściej możemy zobaczyć znak ryby na aucie.

Znak ryby na aucie i jego błędne interpretacje

Rybka na samochód to naklejka, która prawie każdemu kojarzy się z religią chrześcijańską. Jednak są wśród nas osoby, które symbol ten odczytują zupełnie inaczej, myląc jego właściwe znaczenie. Ryba niektórym kojarzy się z hobby wielu kierujących, jakim jest wędkarstwo. Jeszcze inni znak ryby na aucie odczytują jako oznaczenie Gdyni, która w swoim herbie ma właśnie symbol ryby. Taka interpretacja może wydawać się zabawna, jednak trzeba pamiętać, że rybka na samochodzie to ważny znak dla wielu chrześcijan i należy go szanować.

Rosnąca popularność znaku ryby na samochodzie

Coraz częściej można ujrzeć samochody, które na klapie bagażnika mają przyklejoną naklejkę rybki lub zamontowany metalowy znaczek. Taki znak na samochodzie pokazuje przynależność do pewnej wspólnoty. Ryba jako symbol chrześcijaństwa staje się manifestacją wiary. Dla wielu osób znak ryby na aucie jest wyjątkowy i symbolizuje ich trwanie w wierze, podobnie jak medalik czy różaniec.

Skąd pochodzi znak ryby na samochodzie?

Katolicy uważają, że znak ryby na aucie umieszczany jest w dobrych intencjach. Chcą oni również pokazywać swoje przekonania i nie wstydzą się własnej religii. Ryba na aucie umieszczona z tyłu pojazdu nie jest jednak domeną jedynie katolików. Ta symbolika przyszła do naszego kraju z protestanckich Niemiec, gdzie moda na symbol ryby jest powszechna i każdy bardzo dobrze wie, co ten znak mówi.

Jaki powinien być kierowca mający znak ryby na aucie?

Widząc na ulicy osobę jadącą ze znakiem rybki, można mieć jedynie pozytywne skojarzenia. Możesz choć przez chwilę zastanowić się, czy warto się tak spieszyć? Taka refleksja może ci towarzyszyć szczególnie podczas jazdy samochodem. Znak ryby na aucie oznacza, że ludzie wierzący nie chowają się ze swoją wiarą, chcą być bardziej zauważalni i pokazywać, że słowa i czyny Jezusa wciąż mają dla nich znaczenie.

Kiedy i jak poświęcić samochód?

Rybka na samochód nie jest jedynym symbolem, że kierowca kultywuje swoją wiarę. Auto każdego roku można w swojej parafii poświęcić. Osoba wierząca w poświęconym aucie będzie mogła czuć się bezpieczniej. Takie poświęcenie pojazdu jest szczególną prośbą o ochronę i opiekę Boga podczas jazdy. Patronem wszystkich kierowców jest św. Krzysztof i właśnie podczas jego święta, czyli 25 lipca, kierowca poświęci swój samochód. Wówczas można też otrzymać obrazek, który przedstawia patrona podróżujących.

Rybka na samochodzie oznacza dobro, przyjaźń i wiarę w Boga. Osoby, które mają znak ryby na aucie, powinny ten symbol przenosić w czyn i jeździć ostrożnie, rozważnie i bezpiecznie, a innych kierowców darzyć szacunkiem i życzliwością.

Źródło zdjęcia:

Fot. Oliver Wolters via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 de
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ichthys_C-Class.jpg?uselang=pl

Archiwum: czerwiec 2021