Czy wiesz, jakie leki bez recepty warto trzymać w samochodzie? Choroba może Cię zaskoczyć wszędzie – na wakacjach lub w drodze do pracy. Oto niezbędne leki do apteczki, dzięki którym poradzisz sobie z powszechnymi problemami zdrowotnymi.

Leki przeciwhistaminowe (przeciwalergiczne)

Kichanie, swędzenie i łzawienie oczu – z takimi objawami możesz stwarzać zagrożenie na drodze! Dlatego warto mieć w apteczce tabletki na alergię bez recepty, takie jak loratadyna, cetyryzyna lub fexofenadyna. Działają one przez blokowanie histaminy, czyli związku chemicznego odpowiedzialnego za objawy alergii. Przyjmowanie tych leków łagodzi uczucie swędzenia, katar i podrażnienie oczu związane z sezonowymi alergiami.

Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Kierowcy są narażeni na przeciążenia mięśni i bóle głowy. Warto mieć pod ręką leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak paracetamol, ibuprofen czy aspiryna. Paracetamol to doskonały lek na ból głowy, zębów lub mięśni. Ibuprofen działa i przeciwbólowo, i przeciwzapalnie, a więc skutecznie zwalcza ból stawów, miesiączkę czy ból gardła. Aspiryna może się przydać w przypadku bólu głowy i bolesnych mięśni, ale jest też wykorzystywana jako lek przeciwpłytkowy (więcej o tym w następnym punkcie).

Leki przeciwzakrzepowe

Nie każdy potrzebuje leków przeciwzakrzepowych, ale niektóre osoby nie powinny się z nimi rozstawać. Aspiryna w małych dawkach (tzw. kardiologicznych) zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi i zmniejsza ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Jeżeli ryzyko zakrzepicy jest u Ciebie podwyższone, porozmawiaj z lekarzem o dawkowaniu aspiryny bez recepty.

Lekarstwa na przeziębienie

Przeziębienia są nieuniknione, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jeśli Twoja apteczka samochodowa zawiera lekarstwo na przeziębienie, możesz zapanować nad katarem, bólem gardła czy kaszlem, gdziekolwiek jesteś. Leki dostępne bez recepty – pseudoefedryna, fenylefryna czy oksymetazolina – zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa i ułatwiają oddychanie. Pastylki do ssania z lidokainą lub benzokainą łagodzą natomiast ból gardła.

Leki wykrztuśne i przeciwkaszlowe

Kaszel to bardzo nieprzyjemny objaw przeziębienia, grypy czy infekcji dróg oddechowych. W apteczce warto mieć leki wykrztuśne, takie jak ambroksol czy bromheksyna, które pomagają rozrzedzić śluz i ułatwiają jego odkrztuszanie. Leki przeciwkaszlowe, takie jak dekstrometorfan, przydadzą się w przypadku suchego kaszlu, który nie przynosi ulgi ani nie pomaga oczyścić dróg oddechowych.

Podsumowanie

Nie każdy ma apteczkę samochodową, ale warto mieć w aucie leki, dzięki którym poczujesz się lepiej, gdy choroba zaskoczy Cię w drodze. Koniecznie zaopatrz się w środki przeciwalergiczne, przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe, a także lekarstwa na przeziębienie oraz wykrztuśne i przeciwkaszlowe. Pamiętaj jednak, że w przypadku poważniejszych objawów lub wątpliwości co do stosowania leków należy skonsultować się z lekarzem.

Artykuł promocyjny

Archiwum: maj 2023