System auto hold – wynalazek podnoszący komfort jazdy

Funkcja ta jest rozszerzeniem innego systemu, który wspomaga kierowcę, tj. asystenta pojazdu. Zadaniem systemu auto hold jest utrzymanie pojazdu w miejscu podczas ruszania ze wzniesienia. W tym momencie aktywowany jest elektryczny hamulec postojowy, który uniemożliwia stoczenie się pojazdu. Jest to bardzo praktyczny wynalazek i sprawdza się szczególnie tam, gdzie kierowca nagle musi puścić hamulec i dodać sporo gazu. Podobnie jest z funkcją auto hold, która dodatkowo umożliwia aktywację tego hamulca podczas postoju.

Funkcja auto hold w automatach i skrzyniach manualnych

Dezaktywacja systemu auto hold w pojazdach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów następuje w momencie naciśnięcia na pedał gazu. System sam rozpoznaje, że kierujący pojazdem chce ruszyć i zwalnia hamulec. 

W modelach aut ze skrzynią manualną proces ten uruchamia pedał sprzęgła. W tym momencie auto hold zostaje rozłączony i pojazdem można przyspieszyć. Natomiast hamulec zostaje zaciągnięty na stałe w momencie wyłączenia jednostki lub rozpięcia pasów bezpieczeństwa.

Zalety automatycznego hamulca postojowego

Trzeba przyznać, że rozwiązanie to jest bardzo praktyczne dla osób, które podróżują po mieście. Dzięki funkcji auto hold nie męczysz nóg ciągłym naciskaniem na pedał hamulca, bo włącza się automatycznie. Nie musisz też pamiętać o zaciąganiu hamulca ręcznego podczas wysiadania z pojazdu i pozostawieniu go na parkingu. System ten ułatwia ruszanie na wzniesieniu.

Czy system auto hold można wyłączyć?

System ten można w każdej chwili dezaktywować. Istotne jest, że nie tylko pojazdy wyposażone w automatyczne skrzynie biegów posiadają auto hold, ale również te z manualem. Oczywiście trzeba się nieco przyzwyczaić do działania tej funkcji, jednak jest ona z pewnością bardzo pomocna i wpływa na bezpieczeństwo. 

Co jeszcze musisz wiedzieć o auto hold?

System ten występuje jedynie w samochodach wyposażonych w elektromechaniczny hamulec postojowy. Jednak jego obecność nie determinuje występowania systemu auto hold. Dlatego jeśli szukasz pojazdu z tą opcją, koniecznie zbadaj gruntownie sprawę. Dzięki temu będziesz wiedział, czy dany pojazd rzeczywiście ma poszukiwane przez ciebie wyposażenie.

Czy system auto hol ma jakieś wady?

Rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Chodzi nie tyle o samą funkcję, ile o elektromechaniczny hamulec. Jego awarie mogą doprowadzić do trwałego unieruchomienia samochodu! Dlatego musisz wiedzieć, jak unikać typowych czynników wpływających na uszkodzenie tego elementu.

Jak dbać o system auto hold w autach z automatyczną skrzynią biegów?

Dla dobra systemu auto hold pilnuj, by akumulator był zawsze naładowany. Jeśli nie jesteś pewny jego możliwości, najlepiej wymień go na nowy. Dlaczego to tak istotne? W systemie auto hold może dojść do sytuacji, że akumulator nie da rady odblokować zacisków. Auto będzie skazane wówczas na przymusowy postój. Wilgoć zbierająca się w siłownikach może zamarznąć i spowodować ich unieruchomienie. Typowe dla tego rozwiązania jest również uszkodzenie silnika naprężającego linkę hamulca. Wymiana bywa kosztowna i może przekraczać nawet tysiąc złotych!

Chcesz korzystać z samoczynnego systemu auto hold? Utrzymuj zatem samochód w jak najlepszym stanie: dbaj o stan akumulatora, serwisuj linki hamulcowe i wymień je, zanim się zablokują. Wtedy wszystko powinno być w porządku!

Archiwum: luty 2021