Jeśli jesteś zmotoryzowanym narciarzem, musisz w jakiś sposób przewieźć swój sprzęt. Jaki bagażnik na narty wybrać? Niektóre sprawdzą się wyłącznie do przewożenia nart, ale wielu z nich da się użyć także w trakcie letnich wycieczek. Jakie cechy powinien mieć taki bagażnik? Na jakie parametry zwracać szczególną uwagę? Czy przewożenie nart bez tego typu akcesorium to dobry pomysł? Na te pytania odpowiadamy w artykule!

Bagażnik na narty na dach – czy auto więcej pali?

Jeśli zdecydujesz się na bagażnik na narty, przygotuj się na to, że samochód będzie więcej palił. Taki przyrząd może być dość ciężki i przede wszystkim wpływa na zmianę oporu powietrza. Właśnie to jest powodem większego spalania.

Bagażnik na narty na dach może również czynić auto mniej stabilnym. Zawsze sprawdzaj, jaki maksymalny udźwig ma samochód i sam bagażnik. Pamiętaj, aby wybrać taki przyrząd, który nie będzie obciążać pojazdu. Dopasowane akcesorium to większy komfort jazdy i bezpieczeństwo.

Jaki bagażnik na narty wybrać?

Nie wiesz, jaki bagażnik na narty wybrać? Warto wymienić trzy rozwiązania, które cieszą się popularnością wśród kierowców. To bagażniki w formie:

  • uchwytów na hak;
  • magnetycznych uchwytów;
  • systemu nośnego.

Najłatwiejsze w montażu są uchwyty magnetyczne. Musisz jednak pamiętać, aby wybierać takie z dodatkowym paskiem zabezpieczającym. Jeśli zdecydujesz się na uchwyty na hak lub system nośny, będziesz musiał zamontować na dachu odpowiednio dopasowane belki, o ile nie masz ich jeszcze w swoim aucie.

Box dachowy na narty – jakie ma zalety?

Box dachowy na narty dobrze zabezpiecza sprzęt, a w razie nagłej potrzeby możesz włożyć do niego coś innego. Jeśli wozisz swój sprzęt na dłuższych trasach, możesz wybrać właśnie tę opcję. Dobry bagażnik dla narciarzy to taki, który zapewnia wygodę i bezpieczeństwo. Stawiaj na modele, które otwierają się z obydwu stron, ponieważ jest to najwygodniejsze rozwiązanie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w trakcie wyboru bagażnika na narty?

Przed zakupem nie zapomnij o tym, aby po prostu dokładnie zmierzyć swój sprzęt do szusowania. Ta drobna i błaha z pozoru czynność jest ważna, ponieważ box nie może być zbyt mały. Sprawdzaj też pochodzenie i markę wybranego bagażnika. 

Zwracaj uwagę na jakość materiałów. Bagażnik na narty na dach musi mieć odpowiednie zamki. Jeśli tak nie będzie, mogą się zacinać się przy niższych temperaturach, co sprawi ci nie lada problem. Ponadto, droższe modele są zwykle łatwiejsze w montażu.

Czy wyjazd bez bagażnika na narty to dobry pomysł?

Bagażnik na narty może wydawać się zbędnym wydatkiem, jeśli jedziesz w góry raz na kilka lat, ale czy rzeczywiście tak jest? Taki zakup to podstawa, gdy chcesz zadbać o bezpieczeństwo. Narty, które są długie i wystają z bagażnika, mogą stanowić zagrożenie życia pasażerów w razie potencjalnego wypadku. Dlatego – jeśli wybierasz się na narciarskie stoki całą rodziną – nie wkładaj ich do zwykłego bagażnika. Gdy jednak box na narty z jakiegoś powodu nie wchodzi w grę, zabezpiecz możliwie najlepiej swój sprzęt.

Archiwum: luty 2022