Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

bagażnik rowerowy na hak
bagażnik rowerowy na hak

Samochody

Jaki bagażnik rowerowy na hak wybrać? Najlepsze bagażniki na hak na 2, 3 i 4 rowery

Bagażnik rowerowy na hak to świetna opcja dla tych, którzy oprócz czterech kółek lubią również dwa. Dzięki niemu będziesz mógł przewieźć nawet kilka jednośladów. Poznaj łatwe i niedrogie sposoby na przewóz rowerów, które ułatwią ci transport!

Jednym z najpopularniejszych sposobów na podróżowanie z jednośladami jest bagażnik na hak rowerowy. Jakie są dostępne rodzaje oraz który wybrać? Najpopularniejsze z nich to:

●       bagażnik rowerowy na hak na 2 rowery;;

●       bagażnik rowerowy na hak na 3 rowery

●       bagażnik na hak na 4 rowery.

Bagażnik rowerowy na hak – opinie

Ten sposób przewozu jednosladów wymaga odpowiedniego montażu. Musisz też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o bagażnik rowerowy na hak, opinie są niezwykle pozytywne. Jest bardzo polecany przez podróżujących oraz kierowców. Platforma, która będzie wysokiej jakości, zapewni bezpieczeństwo podczas przewozu. Trzeba odpowiednio dobrać instalację do:

 • modelu samochodu;
 • liczby rowerów;
 • wielkości jednośladów. 

Powinieneś pamiętać, że najlepiej będzie kupić platformę na konkretną liczbę dwukołowych pojazdów, ponieważ potem nie będziesz mógł w żaden sposób zmienić układu platformy rowerowej.

Bagażnik rowerowy na hak – jaki wybrać?

Największa podstawka pomieści 4 rowery. Jednak gdy nie potrzebujesz aż tak dużego sprzętu, nie ma sensu przepłacać i wydłużać powierzchni swojego samochodu. Lepiej będzie, jeśli dopasujesz bagażnik pod swoje potrzeby. A co, jeżeli masz więcej niż 4 jednoślady? Niestety, nie da się aż tylu przewieźć jednym samochodem. Również rzadkością są modele tylko na jeden rower, bo najpopularniejsze bagażniki mają 2 i 3 miejsca. Zaletą montażu bagażników rowerowych na hak jest z pewnością komfort jazdy. Nie trzeba pakować całego sprzętu do wnętrza samochodu, więc nie musisz demontować kół na czas jazdy.

Platformy rowerowe – co warto o nich wiedzieć?

Platforma rowerowa na hak musi posiadać odpowiednie certyfikaty, bez których nie możemy zacząć instalacji podstawki. Powinieneś mieć pewność, że sprzęt jest bezpieczny i nic nie będzie utrudniać jazdy tobie i innym podróżujących na drodze. Taki certyfikat zapewni solidność konstrukcji. Da gwarancję, że zamontowany bagaż będzie trzymał się stabilnie i nie odpadnie w czasie podróży. Jako kierowca musisz skrupulatnie przestrzegać przepisów drogowych. Nie próbuj zbyt szybkiej jazdy. Stelaż jest co prawda solidnie zamontowany, ale przy dużej prędkości może dojść do uszkodzenia platformy i wypadku.

O czym pamiętać, podróżując z platformą rowerową?

Kiedy jedziesz z bagażnikiem rowerowym na hak, pamiętaj o:

 • niskiej prędkości;
 • dobrze widocznej rejestracji.

Jeśli jednak nie uda ci się zapobiec stłuczce, to i tak ważna jest niska prędkość, która uchroni cały ładunek od odpadnięcia. Dzięki temu kierowca, pasażerowie i inni na drodze unikną zagrożenia. Rejestracja też powinna być dobrze widoczna. Przy modelu, który utrzymuje tylko jeden rower, widać ją dobrze. Inaczej jest jednak, gdy przewozisz więcej sprzętu. W takim przypadku należy wyrobić tablicę, którą trzeba założyć na metalową uprząż (to koszt około 60 zł). Również podstawka powinna mieć odpowiedni komplet świateł oraz wiązek, które gwarantują dobrą widoczność na drodze.

Jaki bagażnik rowerowy na hak – 4 rowery wybrać?

Platforma, która pomieści 4 rowery, to spore dodatkowe obciążenie dla pojazdu. Zazwyczaj standardowe rowery górskie, szosowe czy trekkingowe ważą 15 kg. Jednak rower elektryczny jest nieco cięższy, a musisz wiedzieć, że waga transportowanych rzeczy w bagażniku rowerowym na hak nie może przekroczyć 60 kg. Będzie to znaczące obciążenie dla samochodu, dlatego powinieneś dostosować swój styl jazdy, aby nie przekraczać dozwolonych prędkości.

Zalety i wady dużej platformy rowerowej

Przydatną opcją jest możliwość odchylenia ładunku, kiedy chcesz skorzystać z bagażnika. Odchylenie jest funkcją zarówno bagażników z 4 miejscami jak mniejszych platform rowerowych. Wadą platformy, która daje najwięcej miejsca na rowery, to problem z późniejszym załadowywaniu sprzętu na pojazd ponownie. Może to zniechęcać niektórych do brania ze sobą jednośladów w krótkie trasy.

Bagażnik na 2 i 3 rowery

Bagażnik rowerowy na hak 2 rowery oraz bagażnik rowerowy na hak 3 rowery to standardowa opcja, najczęściej kupowana przez miłośników kolarstwa. Czasem możesz dokupić dodatkową platformę w razie powiększenia rodziny lub gdy masz dodatkowego pasażera. Jednak jest to standardowe powiększenie platformy tylko o jedno miejsce. Ta, na której znajdują się dwa rowery, zdecydowanie najmniej daje się we znaki podczas jazdy. Ciężar bagażu jest praktycznie nieodczuwalny. Musisz tylko pamiętać tylko o niestandardowej długości samochodu.

Czujnik parkowania

Jeśli masz czujnik parkowania, nie gub czujności, ponieważ to urządzenie może nie być tak precycyjne, jak ci się wydaje. Warto, żebyś dokładnie zapoznał się z opisem czujnika, który zmieścił producent. Należy stosować się do tego opisu oraz przestrzegać przepisów drogowych. 

O czym należy pamiętać, używając haka?

Zabezpieczenie w postaci bagażnika rowerowego na hak to najbezpieczniejsza opcja transportowa. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przewozić:

 • rowerów zapakowanych w pokrowce – może to narazić innych kierowców na niebezpieczeństwo podczas jazdy; 
 • ozdobnych rzeczy;
 • fotelików dla dzieci;
 • innych przedmiotów nieprzeznaczonych do transportu poza samochodem.

Dzięki temu, że dach pozostaje wolny, masz możliwość spakowania tam bagażu, który nie zmieścił się do samochodu. Jazda z rowerami przypiętymi do tyłu samochodu jest bardziej ekonomiczna niż wówczas, gdy trzymasz je na dachu. 

Jak bezpiecznie przewozić rower elektryczny?

Aby przewieźć ten rodzaj roweru, trzeba odpowiednio dobrać platformę rowerową. Nie każdy producent oferuje możliwość załadowania tak ciężkich sprzętów. Na wybranych platformach można przewieźć nawet rower z oponami do 83 mm oraz pojazdy wyposażone w specjalne hamulce. Montaż i demontaż rowerów to jedne z najłatwiejszych czynności. Zanim zaczniesz podróż z rowerami elektrycznymi, musisz usunąć z nich baterię.

Łatwe korzystanie z platformy

Podczas załadunku pakunków na dach pojazdu niezbędna jest duża siła fizyczna oraz pomoc drugiej osoby. W przypadku platformy jest jednak o wiele prościej. Jedna osoba jest w stanie poradzić sobie z zakładaniem i ściąganiem rowerów. Umożliwiają to odpinane uchwyty i łatwe w obsłudze zapięcia.

O czym pamiętać i czego unikać podczas montażu sprzętu?

Jeśli chcesz wozić jednoślady na platformach rowerowych, pamiętaj o:

 • piance, która ochroni twoje auto;
 • odstępach między rowerami;
 • podstawce zabezpieczającej przed kradzieżą.

Przy montażu instalacji pamiętaj o ochronnej piance, która podczas jazdy pochłonie wibracje. Dzięki temu uchronisz pojazd od zniszczeń. Farba oraz struktura samochodu pozostaną nienaruszone, a rowery również będą bezpieczne. Pianka, jest niezbędna, gdy używasz bagażnika rowerowego na hak. Jeśli jej zabraknie, znacząco pogorszysz komfort jazdy i narazisz auto na szkody.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Kolejną kwestią, na którą powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jest odstęp między rowerami. Jeśli zachowasz dystans, zabezpieczysz rowery przed uszkodzeniem podczas transportu. Ostatnim warunkiem, który podstawka musi spełnić, aby mogła być naprawdę solidna, jest zabezpieczenie przed kradzieżą. Jest to dodatkowa ochrona, najczęściej w postaci zamka przy głowicy.

Bagażnik rowerowy na hak, to świetna opcja, jeśli cenisz komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Jakość w tym przypadku jest równoznaczna z bezpieczeństwem. Bagażnik na rowery na hak pozwoli ci o nie zadbać. Podróż z rowerami przestanie być czymś uciążliwym i zmieni się w miłą i spokojną przygodę. Będziesz także spokojny o stan swojego auta.

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Grand Prix Arabii Saudyjskiej to przedostatnia runda tegorocznych mistrzostw i kolejny debiut w kalendarzu F1. Tor Jeddah Corniche Circuit to nowa lokalizacja dla wszystkich...

Ciekawostki

Zamarznięte szyby od środka to problem, który dotyka wielu kierowców. Zdarza się szczególnie zimą, jeśli nie dbasz odpowiednio o swój pojazd. Jak sobie z...

Ciekawostki

Jednym z problemów kierowcy samochodu może być woda w paliwie. Objawy najlepiej rozpoznać jak najszybciej. W innym wypadku może dojść nawet do zniszczenia silnika!...

Ciekawostki

Jeśli masz zamarznięte paliwo, objawy widać już na pierwszy rzut oka. Co zrobić, jeśli do tego dojdzie? I jak do tego nie dopuścić? Warto...

Ciekawostki

Prowadzenie auta zimą może być naprawdę niebezpieczne, nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą. Dlatego warto poznać kilka zasad dotyczących hamowania na lodzie. Przeczytaj artykuł i...

Wiadomości

Mistrzostwa Świata FIM SuperEnduro. W sobotę 4 grudnia najlepsi zawodnicy rozpoczną rywalizację o tytuł mistrza świata w Łodzi. Na Atlas Arenie nie zabraknie również...

Wiadomości

Czernikowo. Wypadek samochodu OSP, który czołowo zderzył się z pojazdem ciężarowym. W wyniku poniesionych obrażeń zginęło dwoje strażaków, a kolejnych trzech zostało rannych. W...

Wiadomości

Car of the Year. Znamy 7 finalistów tegorocznego plebiscytu. Jeden z nich 28 lutego 2022 r. zostanie laureatem tej prestiżowej nagrody. Co ciekawe tylko...

Wiadomości

Wyższy taryfikator mandatów, który zgodnie z lipcowymi zapowiedziami rzecznika rządu Piotra Müllera miały obowiązywać od 1 grudnia br. został odroczony. Wiele wskazuje na to,...

Ciekawostki

Mężczyźni kochają modę i sport. Umiejętne połączenie tych dwóch dziedzin sprawia, że idealnym pomysłem na prezent może okazać się zegarek inspirowany motoryzacją. Niezależnie od...

Zobacz także

Wiadomości

23 listopada na trasie S8 uruchomiono odcinkowy pomiar prędkości. Łącznie na 14-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej zainstalowano 30 kamer. Poczynania kierowców będą weryfikowane w dwóch...

Wiadomości

Wypadek S8. Dzisiaj 25 listopada na trasie pomiędzy węzłami Janki a Opacz doszło do zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu osobowego. Ranna została jedna osoba....

Wiadomości

Nowe znaki drogowe zaczną obowiązywać w Polsce już od 2 grudnia. Szczególnie ten fakt powinien zainteresować kierowców samochodów elektrycznych, ponieważ część nowych znaków będzie...

Wiadomości

Warszawa. Dzisiaj 29 listopada doszło do wypadku na ulicy Radzymińskiej. W zdarzeniu wzięły udział trzy samochody osobowe i autobus miejski. Nikt nie został poszkodowany,...

Samochody

Krajowy rynek używanych samochodów był i nadal jest przesiąknięty ofertami od nieuczciwych sprzedawców. Zatajanie historii wypadkowej, niepewny stan techniczny czy „kręcone” przebiegi to norma,...

Wiadomości

Robert Kubica pozostanie trzecim kierowcą teamu Alfa Romeo. Wszystko to dzięki przedłużeniu umowy Orlenu ze stajnią z Hinwil. Tym samym polski koncern paliwowy nadal...

Samochody

Każdy samochód napędzany silnikiem spalinowym oraz posiadający ręczną skrzynię biegów wyposażony jest w sprzęgło. Odpowiada ono za przeniesienie mocy oraz momentu obrotowego powstającego w...

Wiadomości

Sir Frank Williams nie żyje. Twórca i wieloletni szef zespołu ekipy Williams Racing zmarł w niedzielę 28 listopada w wieku 79 lat. Smutny komunikat...