1. grudnia 2021 to dzień, w którym system poboru opłat za przejechanie odcinków autostrady A4 ulegnie zmianie. Kierowcy wspominają, że ciągłe zatrzymywanie się na odcinkach trasy, by uiścić opłaty, jest bardzo irytujące. Wszystko to ma przecież wpływ na tworzenie się kolejek i opóźnienia na – wydawałoby się – bardzo szybkiej trasie. 

Kogo dotyczy zmiana opłat na A4?

To, czy A4 jest płatna dla kierowców, zależy od rodzaju pojazdu, jakim się poruszasz. Rząd bowiem jeszcze 2021 roku planuje wprowadzić kampanię zwalniającą użytkowników aut elektrycznych z opłat za A1 i A4. Posiadacze samochodów z tradycyjnym źródłem zasilania muszą więc obejść się smakiem. Musi im wystarczyć zmiana samego poboru opłat na autostradzie A4. Co wiąże się z tym, że bramki na A4 zostaną usunięte?

Autostrada A4 – cennik przejazdów po trasie

Na początku trzeba ustalić jedną kwestię – opłaty na autostradzie A4 uzależnione są od podmiotu zarządzającego danym odcinkiem. Jednym z nich jest GDDKiA, a drugim Stalexport Autostrada Małopolska S.A. W pierwszym przypadku opłata za przejazd 1 kilometra autem lekkim, czyli o DMC poniżej 3,5 tony wynosi 0,10 zł. Dla motocykla jest to 0,05 zł za każdy kilometr. Inaczej jest w przypadku odcinka zarządzanego przez Stalexport. W przypadku pojazdów o DMC do 3,5 tony opłata za 1 kilometr to 0,4 zł. Przejazd jest więc 4 razy droższy.

Oczywiście to, ile kosztują bramki na A4 w przypadku każdego pojazdu, można znaleźć na stronie internetowej każdego z zarządców.

Jak obecnie wyglądają punkty poboru opłat na A4?

W praktyce sytuacja związana z bramkami na A4, a co za tym idzie, kwestią, jaki jest cennik bramek na A4, wygląda nieco inaczej. Okazuje się, że jadąc z Wrocławia w kierunku Krakowa lub odwrotnie zapłacisz jedynie za przejazd dwoma odcinkami. O jakie fragmenty chodzi? To trasa Wrocław–Gliwice i Mysłowice–Kraków. Jadąc od Wrocławia, musisz być przygotowany na manualny pobór zapłaty. Polega on na pobraniu biletu i rozliczeniu się za przejechane kilometry po zjeździe z autostrady. Taka sytuacja ma miejsce aż do Mysłowic.

Autostrada A4 – zjazdy w Mysłowicach i Balicach

Tam zmienia się sposób rozliczania przejazdu na odcinkowy. Płacisz 2 razy – za pierwszym razem w Mysłowicach, a za drugim w Balicach. Obie kwoty to 10 złotych w przypadku pojazdów osobowych dwuosiowych. Tak sytuacja wygląda obecnie.

Autostrada A4 – opłaty. Gdzie bramki?

W zasadzie trudno spodziewać się, by infrastruktura poboru opłat nagle przestała istnieć. Zamiana systemu manualnego na elektroniczny e-TOLL odbędzie się praktycznie z dnia na dzień. Jednak same bramki na A4 pozostaną, jako fizyczne punkty umiejscowione na trasie. Być może w przyszłości zostaną one zupełnie usunięte, tego jednak nie sposób w tym momencie przewidzieć. W jaki sposób realizowany będzie sposób opłacania przejazdu na odcinku zarządzanym przez GDDKiA?

Zlikwidowane bramki na autostradzie A4 a nowe opłaty

Zamiast tradycyjnych bramek na A4 realizacja cennika będzie oparta na bramownicach drogowych i aplikacji na smartfony. W ten sposób kierowca będzie mógł zdalnie dokonywać opłat za przejechane odcinki trasy na autostradzie. Całość będzie wymagała oczywiście zainstalowania na swoim urządzeniu odpowiedniej aplikacji e-TOLL PL, przy pomocy której nastąpi geolokalizacja. Dla osób, które martwią się o sporą ilość koniecznych do przekazania informacji podczas rejestrowania się w systemie, informujemy, że ani numer VIN, ani data produkcji pojazdu nie będzie wymagana podczas korzystania z aplikacji.

Punkty poboru opłat A4 – jak kupić bilet? 

Jest też druga opcja dla tych, którzy nie chcą korzystać z metod elektronicznych. Będą oni musieli kupić bilet elektroniczny na stacji paliw. online lub w kiosku. Kierowca wskaże również termin przejazdu i odcinek, który planuje pokonać.

Bramki na A4 – ocena zmian

Czy ten system nie sparaliżuje sposobu poruszania się po autostradzie? Z jednej strony będzie to spore udogodnienie dla kierowców pojazdów, którzy od tego momentu nie będą musieli zatrzymywać się na bramkach na A4. Z drugiej natomiast trzeba będzie pamiętać o wykupieniu biletu elektronicznego lub fizycznego na stacji benzynowej jeszcze przed przejazdem. Zmiana będzie więc wymagała odpowiedniego planowania.

Stare bramki a autostrada A4 – co z zapominalskimi?

Mogłoby się wydawać, że poruszanie się po autostradzie, na której nie ma bramek, będzie rajem dla zapominalskich. Nic z tego, bo w akcji kontrolowania opłat będzie brał udział system rejestracyjny złożony z kamer OCR. Są to urządzenia stworzone pod kątem rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów. Poza elektronicznymi sposobami, kontrolowaniem przejazdów wyrywkowo zajmą się takie służby: policja, celnicy oraz ITD.

Opłaty na A4 – do kiedy można je wnosić?

W przypadku, gdy ktoś na tyle odzwyczai się od bramek na autostradzie A4 i nie wniesie opłaty, będzie miał 3 dni na uniknięcie dodatkowej opłaty za nieuiszczenie kosztów przejazdu. W praktyce oznaczać to będzie nie tylko możliwość opłaty przejazdu przed jego wykonaniem, ale również po nim.

Autostrada A4 – jakie odcinki na niej obowiązują? 

Poniżej zestawiono aktualny stan autostrady A4 pod kątem występujących na niej odcinków:

●       Jędrzychowice (granica) – Zgorzelec(1,7 km);

●       Zgorzelec – Wykroty (Węgliniec) – Krzyżowa (Bolesławiec) (49,7 km);

●       Krzyżowa – Krzywa -egnica – Wrocław Bielany (99 km);

●       Wrocław Bielany – Owczary (Brzeg) – Przylesie (Brzeg) – Prądy (Opole Zach.) – Dąbrówka (Prószków) – Nogowczyce (Strzelce Opolskie) – Gliwice Kleszczów (143 km);

●       Gliwice Kleszczów – Gliwice Sośnica (A1) – Chorzów Batory – Katowice Murckowska (43 km);

●       Katowice Murckowska – Mysłowice – Jaworzno Byczyna – Chrzanów – Balice (Kraków Zach.) (62 km);

●       płd. obwodnica Krakowa (Balice – Tyniecka – Sidzina – Opatkowice – Wielicka) (24 km);

●       Kraków Wielicka (Wieliczka) – Targowisko (Gmina Kłaj)(19,9 km);

●       Targowisko – Bochnia – Brzesko – Tarnów Północ (56,8 km);

●       Tarnów Północ – Dębica Wschód (34,8 km);

●       Dębica Wschód – Rzeszów Zachód (32,75 km);

●       Rzeszów Zachód – Rzeszów Północ (4 km);

●       Rzeszów Północ – Rzeszów Wschód (6,9 km);

●       Rzeszów Wschód – Jarosław Zachód (41,2 km);

●       Jarosław Zachód – Przemyśl (25 km);

●       Przemyśl – Korczowa (granica) (22 km).

W miejscach, gdzie obowiązują bramki na A4, mapa może ułatwić sprawę, jeśli ktoś nie porusza się to autostradą zbyt często. Wielu kierowców może także pytać o to, czy na A4 można płacić kartą. Odpowiedź brzmi – można, są to karty zbliżeniowe. Warto jednak pamiętać, że ci, którzy chcą płacić na bramkach na A4 w inny sposób, mogą np. kupić bilet elektroniczny.

Archiwum: maj 2021