System e-TOLL jest nadzorowany przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Zastąpił on wcześniej wykorzystywany system viaTOLL. Pozwala on użytkownikom na bieżący wgląd w historię opłat oraz dostęp do wszystkich danych i dokumentów w jednym miejscu. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z naszym artykułem!

System e-TOLL – co to jest?

System e-TOLL jest nowoczesnym rozwiązaniem, które wdraża oraz nadzoruje Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Głównym celem działanie systemu jest wygodne pobieranie opłat za przejazd po płatnych odcinkach autostrad, drogach krajowych i ekspresowych, którymi zarządza GDDKiA. 1 października 2021 roku zastąpił on działający od 2011 roku system viaTOLL.

System e-TOLL oparto na technologii, która pozwala na wyznaczanie pozycji pojazdu za pomocą pozycjonowania satelitarnego. Pojazdy lekkie mogą korzystać z tego systemu na odcinkach autostrady A4 Wrocław – Sośnica oraz A2 Konin – Stryków. Dzięki temu systemowi przejazd przez miejsca poboru opłat odbywa się teraz bez szlabanów. Bilet wjazdowy na autostradę nie jest już sprzedawany w kiosku poboru opłat. Legalny wjazd na autostradę jest możliwy po zakupie e-biletu autostradowego w jednym z oficjalnych kanałów dystrybucji.

Na jakich odcinkach autostrad można korzystać z e-TOLL?

System e-TOLL działa obecnie na odcinkach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad:

 • A2 Konin-Stryków;
 • A4 Bielany-Sośnica.

Na autostradzie A1 w okolicy Torunia oraz Gdańska, na A2 pomiędzy Świeckiem a Koninem oraz A4 Katowice-Kraków wciąż są obecne bramki do poboru opłat. Można tam co prawda skorzystać z płatności automatycznej, ale jest to odrębny system niezwiązany z e-TOLL.

Logowanie do e-TOLL – jak to zrobić?

Właściciele samochodów osobowych, którzy chcą skorzystać z e-TOLLING system, mogą zarejestrować się na 3 sposoby:

 • na rządowej stronie e-TOLL – przy użyciu profulu zaufanego, aplikacji mObywatel lub bankowości elektronicznej;
 • w Miejscach Obsługi Klienta e-TOLL – należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, podać adres e-mail oraz okazać dowód rejestracyjny pojazdu.
 • za pośrednictwem jednego z dostawców kart flotowych.

Użytkownik decydujący się na rejestracje w systemie jest zobowiązany do wybrania jednej z metod płatności:

 • metoda przedpłacona – podczas rejestracji należy doładować konto. To z niego będą pobierane środki za przejazd autostradą; 
 • odroczona płatność – podczas rejestracji można ustanowić zabezpieczenie na swoim koncie poprzez wpłatę pieniężną lub gwarancję.

Do każdego konta można przypisać dowolną liczbę pojazdów. W przypadku konta z odroczoną płatnością każdy dodatkowy pojazd będzie zwiększał kwotę zabezpieczenia.

E-TOLL – kontakt

Z logowaniem e-TOLL powinna poradzić sobie większość użytkowników. W przypadku jakichkolwiek problemów można skontaktować się za pomocą jednego z poniższych kanałów.

E-Toll – Infolinia

Numer bezpłatny dla telefonów stacjonarnych w Polsce800 101 101
Dla telefonów komórkowych oraz telefonujących z zagranicy. Koszt połączenia zależny od stawki operatora.+48 22 521 10 10

Formularz online oraz adres e-mail

Skontaktować można się również przez formularz dostępny na stronie etoll.gov.pl oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: [email protected]

Zgłoszenia listowne

Zgłaszać reklamacje można listownie na adres Ministerstwo Finansów ul. Świętokrzyska 12, 00-916. Aby list szybciej trafił do właściwej komórki, należy dodać na kopercie informację „dot. systemu e-TOLL”.

e-Toll – bilet autostradowy

Bilet autostradowy to jeden ze sposobów na przejazd po odcinkach płatnych autostrad, które zarządzane są przez GDDKiA. e-Bilet autostradowy można kupić nawet z 60-dniowym wyprzedzeniem. Niezbędne jednak będzie podanie poniższych danych:

 • numeru rejestracyjnego pojazdu;
 • odcinka autostrady, po którym będziesz się przemieszczał;
 • datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu po autostradzie.

Co grozi za brak biletu autostradowego?

Za przejazd bez biletu grozi mandat w kwocie 500 złotych. Jeżeli kierowca spróbuje zasłonić tablice rejestracyjne, aby jego pojazd nie został rozpoznany, zostanie ukarany dodatkową kwotą 500 złotych. W czasie przejazdu autostradą warto pamiętać, że jest ona monitorowana przez pojazdy służb mundurowych wyposażone w kamery do wyłapywania numerów tablic rejestracyjnych. Jeżeli kierowca nie miał aplikacji e-TOLL, zapomniał opłacić biletu autostradowego, ale ominęła go kontrola policyjna, to może zapłacić za przejazd w ciągu 3 dni od momentu wjazdu na autostradę. Aby uniknąć kłopotów, lepiej jest zakupić bilet wcześniej.

e-TOLL – cena dla motocykli i pojazdów osobowych

Cena E-TOLL dla samochodów osobowych i motocykli została wskazana przez Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej w Rozporządzeniu w sprawie stawek opłat za przejazd autostradą. Cenę przedstawia poniższa tabela:

Kategoria pojazduStawka za 1 kilometr
Pojazdy kategorii pierwszej (motocykle)0,05 zł
Pojazdy kategorii drugiej (samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony)0,10 zł

e-TOLL – cena dla pojazdów ciężkich

Stawki dla pojazdów ciężkich, których kierowcy chcą poruszać się po płatnych drogach krajowych klasy A i S lub ich odcinkach, różnią się od tych dla pojazdów osobowych oraz motocykli. Ceny przedstawia poniższa tabela:

Rodzaj pojazduKlasa EURO
max. EURO 2EURO 3EURO 4min. EURO 5
Dopuszczalna masa całkowita powyżej 3,5 t i poniżej 12 ton0,420,370,300,21
Dopuszczalna masa całkowita powyżej  co najmniej 12 ton0,560,480,390,29
Autobusy powyżej 9 miejsc0,420,370,300,21

Aplikacja e-TOLL PL – najważniejsze informacje

Aplikacja e-TOLL PL jest narzędziem, które pozwala na pobór elektronicznej opłaty za przejazd przez płatne odcinki dróg krajowych oraz autostrad. Jest to alternatywa w dla urządzeń pokładowych (OBU) oraz Zewnętrznych Systemów Lokalizacyjnych (ZSL). Dzięki aplikacji można:

 • wnieść opłatę elektroniczną za samochody, zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, autobusy;
 • zapłacić za przejazd płatnymi odcinkami autostrad A2 i A4;
 • doładowanie stanu konta w trybie przedpłaty;
 • monitorowanie stanu konta w trybie przedpłaty;
 • możliwe jest także monitorowanie przewożenia towarów wrażliwych w systemi SENT-GO.

Aplikacja e-TOLL PL jest dostępna za darmo w sklepie Google Play oraz w AppStore. Po jej zainstalowaniu na urządzeniu wygenerowany zostanie identyfikator biznesowy, który należy podać na Internetowym Koncie Klienta. Aplikacja będzie od teraz widoczna jako OBE, czyli On-Board-Equipment, które można przypisać do pojazdu. Teraz użytkownik może wskazać, w którym pojeździe będzie używana i podróżować nim po płatnych drogach, które obejmuje system e-TOLL.

Aplikacja e-TOLL PL Bilet

Aplikacja e-TOLL PL Bilet również dostępna jest w sklepie Google Play oraz w AppStore. Ta darmowa aplikacja pozwala na zakup e-biletu autostradowego. W odróżnieniu od aplikacji e-TOLL PL opłata nie jest tutaj pobierana automatycznie, gdy lokalizacja wskaże, że kierowca podróżuje autostradą. Bilet należy kupić przed wjazdem na autostradę. Możliwy jest wjazd na autostradę i zakup biletu w ciągu 3 następnych dni, ale w przypadku kontroli przez służby mundurowe kierowca zostanie ukarany mandatem.

Z aplikacji e-TOLL PL Bilet mogą korzystać motocykle, samochody oraz zespoły pojazdów, których DMC nie przekracza 3,5 tony. Bilet obowiązuje na autostradach zarządzanych przez GDDKiA, czyli A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. Dzięki aplikacji można:

 • dokonać zakupu e-biletu autostradowego, który umożliwia przejazd płatnymi odcinkami A2 i A4;
 • wygenerować historę biletów zakupionych w aplikacji;
 • wygenerować potwierdzenie zakupu biletu autostradowego w formie pdf;
 • zwrot niewykorzystanego e-biletu autostradowego.

Urządzenie e-TOLL – czym jest OBU?

Aplikacja e-TOLL bilet to dobre rozwiązanie, ale  wcale nie jedyne. Kierowcy, którzy nie chcą używać aplikacji w telefonie mogą skorzystać z urządzenia OBU. On Board Unit przesyła dane geolokalizacyjne oraz pozwala na automatyczne naliczanie opłat za przejazd płatnymi autostradami i drogami, które obsługiwane są przez system e-TOLL. Użytkując urządzenie, należy jednak pamiętać o doładowaniu środków jeszcze zanim wyruszysz w trasę. Jeżeli nie ufasz aplikacjom lub z jakiegoś powodu nie chcesz instalować ich na swoim telefonie, to warto zdecydować się właśnie na OBU. 

Urządzenie e-TOLL – czym jest ZSL?

Alternatywą dla urządzenia OBU jest ZSL. Ten niewielki lokalizator GPS jest zwykle ukryty pod deską rozdzielczą i zasilany jest z pokładowej instalacji elektrycznej lub czasem z własnej baterii. Dzięki temu urządzeniu można rozliczać e-TOLL w aucie, do którego dany ZSL jest przypisany. Pełni on również funkcję ochrony przed kradzieżą oraz pozwala na sprawne zarządzenie flotą pojazdów przy użyciu usługi oferowanej przez dostawcę systemu. 

Gdzie kupić urządzenie e-TOLL?

Nie wiesz, gdzie kupić urządzenie e-TOLL? Urządzenia dopuszczone do użytku, czyli te, które uzyskały pozytywny wynik w specjalnych testach dla systemu e-TOLL, można nabyć w sieci Ministerstwa Finansów lub operatora OBU. Po kupnie urządzenia dokładnie zapoznaj się z jego instrukcją oraz wskazówkami dotyczącymi użytkowania. Nie zapomnij o rejestracji urządzenia w systemie e-TOLL i przypisaniu go do konkretnego pojazdu. 

Jak jeszcze można kupić bilet na autostradę?

Za przejazd autostradą można również zapłacić poprzez jedną z aplikacji, których właściciele zawarli umowę partnerską z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Kierowcy, którzy nie podróżują często autostradami, mogą nabyć papierowy bilet w stacjonarnych sieciach partnerskich. Oto firm, u których można nabyć bilet, dzięki któremu legalnie wjedziesz na autostradę:

PartnerzyKanał dystrybucji
Autopay Mobility Sp. z o.o.ul. Złota 3/18, 00 – 019 WarszawaAplikacja Autopay
Lotos Paliwa Sp. z o.o.ul. Elbląska 135, 80-718 GdańskSprzedaż stacjonarna na stacjach LOTOS
mPay S.A.ul. Jasna 1 lok. 421, 00-013 WarszawaAplikacja mPaySprzedaż stacjonarna
PKN ORLEN S.A.ul. Chemików 7, 09-411 PłockSprzedaż stacjonarna na stacjach PKN ORLENORLEN VITAYAplikacja ORLEN PAYAplikacja mFlota
PKO BP Finat Sp. z o.o.ul. Chmielna 89, 00-805 WarszawaAplikacja IKO
Platforma Detalistów Sp. z o.o.ul. Grzybowska 2 lok. 45, 00-131 WarszawaAplikacja Spark
SkyCash Poland S.A.ul. Marszałkowska 142, 00 – 061 WarszawaAplikacja SkyCash
Archiwum: październik 2022