Polska jest stosunkowo niedużym krajem, dlatego dla wielu osób przemierzanie kilkuset kilometrów bez spotkania żadnych oznak cywilizacji może wydawać się wręcz niewyobrażalne. Jednak na najdłuższych drogach na świecie taka sytuacja nie należy do rzadkości. W artykule znajdziesz ciekawostki i najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się więcej.

Najdłuższe drogi na świecie

Myślisz, że wszystkie najdłuższe drogi na świecie znajdują się w Stanach Zjednoczonych? Nic bardziej mylnego. Co ciekawe niektóre z autostrad przytaczanych w naszych artykule były budowane ponad 200 lat temu. Jaki był ich cel? Przede wszystkim ułatwienie podróżowania między najważniejszymi miastami oraz ośrodkami przemysłowymi, jednak to nie wszystko. Poznaj rekordowe TOP 10 autostrad znajdujących się w różnych zakątkach całego świata.

Autostrada Panamerykańska – 48 000 km, 2 kontynenty, 6 stref czasowych

Autostrada Panamerykańska stanowi najdłuższą drogę na świecie. Rozpoczyna się w Prudhoe Bay na Alasce a kończy w mieście Ushuaia położonym w Argentynie. Przejazd tą trasą stanowi marzenie wielu podróżników, ponieważ pozwala dostrzec wyjątkowo zróżnicowane krajobrazy. Za oknem zobaczysz nie tylko wysokie góry, ale także pustynie i doliny. Poznasz kulturę aż 17 państw i zyskasz wspomnienia na całe życie. To przygoda, na którą zdecydowanie warto się odważyć.

Autostrada nr 1 w Australii – 14 500 km

Ta droga obiega dookoła cały kontynent i łączy stolice wszystkich stanów Australii. Przez wielu Europejczyków jest uznawana za jedną z najstraszniejszych tras na świecie. Dlaczego? Nie brak na niej całkowicie bezludnych odcinków ciągnących się nawet przez kilkaset kilometrów, co sprawia, że nie tylko ciężej walczyć ze zmęczeniem w trakcie jazdy, ale także wezwać pomoc w razie potrzeby. Nie zaleca się postojów w niewyznaczonych miejscach, ponieważ dzikie zwierzęta są niezwykle aktywne przede wszystkim między zmierzchem a świtem.

Autostrada transsyberyjska

Autostrada transsyberyjska liczy prawie 11 tysięcy kilometrów, co czyni ją 3. najdłuższą drogą na świecie. Prowadzi od Sankt Petersburga do Irkucka, rozciągając się od Morza Bałtyckiego aż po Ocean Spokojny. Składają się na nią przede wszystkim odcinki dwupasmowe, jednak nie brak na niej także jezdni jednopasmowych. Największą zaletą jest piękno otaczających ją lasów, które zachwycają niezależnie od panującej pory roku.

Autostrada transkanadyjska

Autostrada transkanadyjska nazywana w swojej ojczyźnie również Trans-Canada Highway lub Route transcanadienne w rzeczywistości na większości odcinków stanowi jezdnię jednopasmową. Szersze drogi, które mogłyby spełniać standardy znanych autostrad, zostały zaplanowane jedynie na terenach o bardzo gęstym zaludnieniu. Trasa łączy wschód z zachodem kraju, jednocześnie przebiegając przez każdą z 10 prowincji Kanady. Budowa trwała 23 lata, a jej oficjalne zakończenie miało miejsce w 1971 roku.

Golden Quadrilateral Highway Network

Golden Quadrilateral Highway Network stanowiąca sieć autostrad uznawana jest za 5. najdłuższą drogę na świecie. Jest znacznie nowsza niż wcześniej wspomniane trasy, ponieważ jej budowa rozpoczęła sie w 2001 roku i skończyła dopiero 11 lat później. Najważniejszym celem jej powstania było skrócenie czasu przejazdu między największymi metropoliami w Indiach. Dzięki tej ogromnej inwestycji obecnie można szybko przemieszczać się między najważniejszymi miejscami przemysłowymi oraz kulturalnymi w kraju.

China National Highway 318

China National Highway 318 to najdłuższa droga w Chinach biegnąca od Szanghaju do Zhangmu. Liczy prawie 5,5 tysiąca kilometrów, jednocześnie przecinając osiem chińskich prowincji. Trasa jest znana przede wszystkim z często występujących niekorzystnych warunków pogodowych, co nierzadko kończy się kolizjami drogowymi oraz wypadkami. Przejazdu nie ułatwia także ukształtowanie terenu – najwyższy punkt na autostradzie się położony na wysokości niemalże 4000 m n.p.m.

US Route 20, czyli droga stanowa nr 20

US Route 20 to 7. najdłuższa droga na świecie i jednocześnie najdłuższa droga w całych Stanach Zjednoczonych. Rozpoczyna się na wschodzie w Bostonie w stanie Massachusetts, a kończy w Newport w stanie Oregon na zachodzie. Przebiega przez duże aglomeracje miejskie, takie jak na przykład Chicago, Boston czy Cleveland, ale także przez mniejsze miasteczka, tym samym łącząc 12 stanów. Chociaż jest autostradą, nie uważa się jej za drogę międzystanową, ponieważ jezdnie nie są czteropasmowe.

US Route 6 – droga stanowa nr 6

US Route 6 na cześć stowarzyszenia weteranów wojny secesyjnej nazywana jest także Autostradą Wielkiej Armii Republiki. Jej trasa była wielokrotnie modyfikowana, a w latach od 1936 do 1964 roku była najdłuższą drogą w całych Stanach Zjednoczonych. Obecnie zaczyna się ona w mieście san Francisco w Kalifornii na zachodzie i kończy się Provincetown w Massachusetts na wschodzie kraju. Przebiega także przez 12 następujących stanów: Nevada, Utah, Kolorado, Nebraska, Iowa, Illinois, Indiana, Ohio, Pensylwania, Nowy Jork, Connecticut, Rhode Island.

Autostrada I-90

Autostrada 90 liczy prawie 5 tysięcy kilometrów, co czyni ją 9. najdłuższą drogą na świecie i jednocześnie najdłuższą autostradą międzystanową w USA. Rozpoczyna się w Seattle w stanie Waszyngton, a kończy w Bostonie w Massachusetts. Łączy aż 13 stanów, przebiegając nie tylko przez duże aglomeracje miejskie takie jak na przykład Cleveland, Buffalo czy Rochester, ale także przez niewielkie miasteczka. Trasę ustanowiono w 1956 roku, jednak budowa jej ostatniego odcinka zakończyła się dopiero w 2003 roku w ramach projektu Big Dig.

Autostrada I-80

Autostrada 80 określana także jako I-80 to 10. najdłuższa droga na świecie oraz 2. najdłuższa autostrada międzystanowa w całych Stanach Zjednoczonych. Jest krótsza od wcześniej wspomnianej I-90 jedynie o 200 kilometrów. Jej trasa ma znacznie historyczne. Przebieg I-80 nie tylko przypomina pierwszą krajową drogę, czyli autostradę Lincolna, ale odnosi się także do innych wydarzeń. Przebiega przez Szlak Oregon, Szlak Kalifornijski, pierwszą transkontynentalną trasę lotniczą, a także pierwszą transkontynentalną linię kolejową.

Najdłuższe drogi na świecie to nie tylko trasy mające skrócić czasu przejazdu między najważniejszymi aglomeracjami miejskimi czy ośrodkami przemysłowymi, ale także miejsca pełne historii. Poza tym każda z nich wiedzie przez zróżnicowane tereny, co pozwala kierowcom napawać się pięknem przyrody.

Archiwum: październik 2022