Trollstigen to malownicza trasa położona w Norwegii, która obfituje w piękne widoki. Zaliczana jest do grupy najpiękniejszych dróg w tym kraju. Znajduje się na niej między innymi punkt widokowy z którego można podziwiać niezwykłe krajobrazy, jak również piękny Wodospad Stigfossen. Wzdłuż trasy, zwłaszcza przy platformach powstałych po to by móc z nich bez przeszkód zachwycać się rozpościerającymi się widokami zlokalizowane są sklepy i restauracje, co czyni trasę bardzo atrakcyjną turystycznie. Jest ona przejezdna tylko kilka miesięcy w roku, kiedy to warunki atmosferyczne są na tyle zadowalające, że można ją bez przeszkód pokonać. Niebywały urok trasy w połączeniu z nieco mrocznym i sprawiającym wrażenie wręcz nierzeczywistego klimatem sprawiają, że została ona nazwana Drogą Trolli.

Trollstigen – trasa która zachwyca na każdym metrze

Trollstigen, in. Droga Trolli lub Drabina Trolli to malownicza trasa położona w Norwegii, zaliczana do grupy 18 najpiękniejszych. To liczący około 6 km odcinek, którego przewyższenie osiąga wartość 500 metrów. Najwyższy punkt trasy zlokalizowany jest na wysokości 700 m n.p.m. Najbliżej Drogi Trolli położone są: od północnej strony miasteczko Åndalsnes od południa zaś Valldal. Najlepiej fotografować Trollstigen z platform widokowych zlokalizowanych wzdłuż trasy. Wejście na nie jest całkowicie bezpłatne, dlatego warto choć na chwilę zatrzymać się na przynajmniej jednej z nich, by móc poczuć klimat tego miejsca. Szczególnie atrakcyjna pod względem widoków jest platforma obok wspomnianego wcześniej Wodospadu Stigfossen, położona tuż obok niewielkiego parkingu. Zatrzymywanie się wyłącznie na platformach widokowych jest ważnie nie tylko ze względu na widoki, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsza alternatywa niż robienie zdjęć na środku co stwarza duże zagrożenie i niepotrzebnie tamuje ruch. \

Trollstigen – trasa dla doświadczonych

Choć Trollstigen może wydawać się niepozorną drogą wiodąca przez całą trasę jest bardzo wymagająca.

Zazwyczaj panuje na niej spory ruch, co czyni ją dość zatłoczoną. Spore zatłoczenie oraz niemałe nachylenie to nie jedyne wyzwania z jakimi muszą się zmierzyć osoby pokonujące tą wyjątkową trasę. Kolejnym są bowiem serpentyny i niezwykle ostre zakręty wymagające od prowadzącego samochód lub motocykl sporego doświadczenia. Na wąskiej drodze trzeba bowiem zachować szczególną ostrożność, tym bardziej jeśli jest ona zatłoczona i znajduje się na niej aż 11 ostrych zakrętów.

Odcinek Trollstigen jest jedynie fragmentem całej trasy ponad 100 km trasie o nazwie Geiranger-Trollstigen do przebycia której w całości potrzebna jest przeprawa promem. Droga jest otwarta jedynie w sezonie letnim, czyli mniej więcej od połowy maja. Zdarza się jednak, że ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne otwierana jest dopiero w czerwcu. To właśnie w tym czasie staje się ona niezwykle zatłoczona. Trasa zamykana jest jesienią. Na ten czas pozostaje ona całkowicie nieprzejezdna.

Ze względu na swoją popularność i walory estetyczne przyciąga wielu turystów. Norweski klimat w połączeniu z wymagającą i pełną wrażeń trasą czynią ze Ściany Trolli nie małą atrakcję. Jednak Norwegia może poszczycić się także innymi równie urzekającymi zarówno pod względem motoryzacyjnych wyzwań, jak i efektownych widoków trasami i ciekawymi miejscami. Należą do nich m.in. Tindevegen oraz Gammle Strynefjellet.

Trollstigen czyli popularna Droga Trolli to trasa, który każdy miłośnik wrażeń powinien się przejechać będąc w Norwegii. Niezwykła moc wrażeń zarówno tych motoryzacyjnych, jak i estetycznych gwarantowana.

Archiwum: listopad 2022