Przełęcz Stelvio jest jedną z najwyżej położonych przełęczy w Alpach po której można jeździć. Różnica pomiędzy jej poziomami na początku i końcu wynosi aż 2000 m. Wysokość na jakiej znajduje się przełęcz sięga 2758 m n.p.m. Jej cechą charakterystyczną poza niezwykłymi widokami, jakie gwarantuje górskie otoczenie jest niewiarygodna lista bardzo ostrych zakrętów, dzięki którym przejazd trasą staje się pełen emocji. Przełęcz stanowi prawdziwą turystyczną atrakcję i przyciąga całe tłumy spragnionych wrażeń motocyklistów. Jej atuty bardzo często są też doceniane przez filmowców, którzy chętnie wykorzystują jej niewątpliwy urok w swoich dziełach. Znaczne nachylenie, które jest znakiem rozpoznawczym przełęczy staje się prawdziwym wyzwaniem dla śmiałków, którzy chcą ją pokonać rowerem. A tych jak się okazuje nie brakuje. Trasa jest bowiem odcinkiem wyścigu kolarskiego Giro d’Italia, niezwykle prestiżowego wyścigu w Italii. Pokonanie jej, choć związane z niebywałym wysiłkiem dla rowerzysty sprawia też ogromną satysfakcję, nie bez powodu bowiem przełęcz Stelvio nazywana bywa Królową Przełęczy, a nawet Królową Alp.

Przełęcz Stelvio – poznaj jej historię

Przełęcz Stelvio, in. Passo Dello Stelvio to absolutny must have na liście miłośników ostrej jazdy w otoczeniu zapierających dech w piersiach widoków. Ta najwyżej położona we Włoszech przejezdna trasa została zbudowana w latach 1820-1825. Zleceniodawcą jej budowy był cesarz austriacki Franciszek Józef I ówczesny władca północnych Włoch. Miała ona łączyć i skracać odległość pomiędzy Austrią a Lombardią, tak aby kierując się nią można było ominąć Wenecję. Budowa przełęczy przebiegała niezwykle szybko i sprawnie, jak na tamtejsze czasy. Zaangażowanych w nią było aż ponad 2000 robotników. Trasa przełęczy od tamtego czasu przeszła wiele modernizacji i była przebudowywana. Jednak pomimo tego zachowała swój charakter i jej wygląd bardzo przypomina trasę pierwotną, która w pełni wpisuje się w alpejski klimat. Pomimo tego, że była ona przeznaczona przede wszystkim dla wozów konnych, dzięki przebudowie obecnie można pokonywać ją zarówno samochodem, jaki motocyklem oraz rowerem.

Przełęcz Stelvio – najważniejsze fakty

Przełęcz Stelvio, in. Passo Dello Stelvio z całą pewnością zasługuje na miano wyjątkowej. Nie bez przyczyny często bywa nazywana Królową Alp. Jej trasa przebiegająca przez Alpy zapewnia niesamowite widoki i dostarcza wielu wrażeń. Cała ma długość około 50 km. Droga przez przełęcz łączy miejscowość Prad z Bormio w Lombardii. I choć cała jest absolutnie niezwykła, za szczególnie trudny do pokonania uważa się jej jeden odcinek liczący około 25 km, na którym znajduje się aż 48 ponumerowanych zakrętów. Co warto zaznaczyć – niezwykle ostrych. Od początku trasy, a więc miejscowości Prad średnie nachylenie terenu do przełęczy szacuje się na ponad 7%. Maksymalne osiąga wartość 15%. Rozpoczynając swoją przygodę na przełęczy trzeba wjechać na wysokość aż 2760 m, co w przypadku jazdy na rowerze oznacza dla kolarza nie lada wyczyn. Aby nieco unaocznić wysiłek jaki trzeba włożyć w pokonanie trasy, warto zaznaczyć, że różnica pomiędzy najniższym, a najwyższym jej punktem wynosi aż… 1844 m.!

Przełęcz Stelvio, in. Passo Dello Stelvio to nie tylko trudna wyczynowo trasa i piękne widoki, ale cała infrastruktura wśród które nie brakuje miejsce wartych zobaczenia. Na granicy dwóch włoskich regionów przez które przebiega przełęcz znajduje się Park Narodowy. Jego powstanie miało na celu ochronę fauny i flory owych regionów, jak również charakterystycznej alpejskiej rzeźby całego terenu. Zarówno w pobliżu parku, jak i całej trasy zlokalizowane są liczne sklepy, hotele i pensjonaty, które kuszą malowniczym położeniem. To idealne miejsce dla miłośników górskiego klimatu. Będąc w pobliżu przełęczy, zwłaszcza zimą warto odwiedzić położony niedaleko niej jeden z najsłynniejszych szwajcarskich ośrodków narciarskich – Davos. Na chwilę uwagi zasługuje też położone niedaleko od niego niezwykle malownicze jezioro Livigno.

Co ciekawe na terenie wspomnianego wcześniej parku narodowego znajduje się jedna z najwyżej położonych w całej Europie siedziba banku Banca di Sondrio. O tym jak wielkim uznaniem w świecie motoryzacji cieszy się przełęcz Stelvio świadczy fakt, iż została ona nazwana „najlepszą na świecie” przez Jeremiego Clarksona – dziennikarza niezwykle popularnego, brytyjskiego programu poświęconego motoryzacji o nazwie Top Gear.

Przełęcz Stelvio położona we włoskich Alpach wschodnich uznawana jest jedną z najbardziej atrakcyjnych na świecie dróg nie tylko do jazdy samochodem, ale też motorem oraz rowerem. Ta najwyższa przełęcz to idealne połączenie wspaniałych widoków z dużą dozą silnych wrażeń, czekających na tych którzy odważą się ją pokonać.

Fot. główne: Marco Mayer, Germany via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Archiwum: listopad 2022