W 2023 roku zostaną oddane do ruchu nowe odcinki autostrad i ekspresówek. Autostrady w Polsce i ekspresówki zmieniają w wiele w jakości podróżowania po kraju. Dowiedz się, z jakich tras będzie można skorzystać w tym roku!

Mapa autostrad powiększy się o trzy odcinki A18

W tym roku zostaną oddane do użytku trzy odcinki autostrady A18 o długości prawie 50 km. Odcinki te będą przebiegać od granicy państwa do Żar (11,7 km), od Iłowej do granicy województw (16,2 km) oraz dalej do miejscowości Golnice (21,5 km). Wszystkie te odcinki mają być gotowe do października 2023 roku.

Trasa A18 będzie stanowić duże ułatwienie w podróżowaniu z Berlina do południowych części naszego kraju. W 2022 dokończono budowę pierwszego odcinka autostrady A18 z Żar do Iławy o długości 22 kilometrów. Rozpoczęcie budowy tej trasy było wyczekiwane przez polskich kierowców. Miało to związek z charakterystyczną, płytową powierzchnią jezdni, która dawała się we znaki zawieszeniu pojazdów. Doczekała się nawet potocznego określenia „najdłuższe schody Europy”.

Droga S11

GDDKiA w tym roku zamierza udostępnić prawie 193 km nowych ekspresówek. Znaczącą część stanowić ma droga S11, która po dokończeniu ma biec od Koszalina do Katowic. Odcinek od węzła Koszalin Zachód do węzła Zegrze Pomorskie ma być otwarty do września 2023 r.

S61 via Baltica – otwarcie trzech fragmentów

GDDKiA planuje także oddać do użytku około 50 km drogi ekspresowej S61 via Baltica. S61 zostanie otwarta na trzech odcinkach. Otwarty będzie odcinek S61 na wysokości Ełku, który połączy się z oddanymi wcześniej sąsiednimi fragmentami, wyprowadzając ruch tranzytowy z miasta. Z kolei realizacja łącznic węzła Łomża Zachód umożliwi udostępnienie kierowcom fragmentu trasy S61 do węzła Łomża Południe.

Droga S7 ma być oddana przez GDDKiA

W 2023 drogowcy zamierzają udostępnić dwa odcinki o łącznej długości blisko 40 km: Lesznowola – Tarczyn Północ pod Warszawą oraz Moczydło – Miechów w woj. małopolskim. Szczególnie ten pierwszy fragment pozwoli skrócić czas przejazdu i zwiększyć bezpieczeństwo podróży.

Mieszkańcy Łodzi będą mogli skorzystać z pełnej obwodnicy

W 2023 roku do użytku zostanie oddane 16,3 km drogi S14 od Aleksandrowa Łódzkiego do autostrady A2. Dzięki temu Łódź zyska pełną obwodnicę, która składać się będzie również z tras z A1 i S8.

Zakończenie innych inwestycji drogowych w 2023 roku

W 2023 do użytku drogowcy mają oddać też ok. 15 km drogi S3 od Kamiennej Góry do granicy państwa, w okolicy miejscowości Lubawka. Kolejną inwestycją, która ma zostać zakończona w tym roku, jest druga jezdnia obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego na Lubelszczyźnie (S17). W 2023 roku do ruchu zostaną także oddane: 1,4 km obwodnicy Chełmca (droga krajowa nr 28) oraz 12,8 km obwodnicy miejscowości Praszki (DK45).

W 2023 r. przybędzie prawie 260 km nowych dróg, z tego ok. 50 km autostrad i ponad 190 km dróg ekspresowych – tak wynika z planów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Mimo że długość ekspresówek i autostrad oddanych do użytku w 2023 roku nie dorównuje zeszłorocznym wynikom, trzeba zwrócić uwagę, że ich liczba stale rośnie.

Archiwum: styczeń 2023