Powszechna dostępność smartfonów i bezprzewodowego internetu sprawiła, że CB radio zostało mało elegancko zepchnięte na dalsze tory przez aplikacje na telefony. Nadal jednak są kierowcy (szczególnie ci często jeżdżący w długie trasy), którzy pozostają wierni temu rozwiązaniu. Czy warto kupić takie urządzenie? Jak je zestroić? Dowiedz się więcej o antenach CB!

Anteny CB i początki komunikacji bezprzewodowej

Chyba każdy słyszał w swoim życiu o walkie-talkie. Szczególnie dzieci upodobały sobie zabawę tymi gadżetami, ale nie jest to jedyne zastosowanie tego wynalazku. Dlaczego o nim wspominamy? Jego twórca wymyślił również CB radio (czytane jako „sibi radio”). To Alfred Gross, który szczególnie upodobał sobie wynalazki działające na podstawie łączności bezprzewodowej. Opatentowane przez niego rozwiązania dały początek nowej erze w dziedzinie komunikacji bez kabli.

Antena CB i odbiornik – jak działa zestaw komunikacyjny?

Najważniejsze parametry, dzięki którym CB radio funkcjonuje, to:

  • modulacja;
  • częstotliwość.

Pierwszy z nich można podzielić na modulację pasm AM i FM. Największa różnica między nimi tkwi w jakości sygnału. Ten będzie o wiele bardziej płynny w wariancie FM.

Częstotliwość to natomiast fale elektromagnetyczne o różnych zakresach. Do działania samochodowego urządzenia komunikacyjnego zostało zarezerwowanych w Polsce 40 kanałów, które znajdują się w zakresie od 26,960 MHz do 27,410 MHz. Wewnątrz wydzielono je i oznaczono według przyjętych kryteriów. Dzięki temu komunikacja jest uporządkowana.

Radio CB – niezbędne wyposażenie

Jeśli spojrzymy z czysto technicznego punktu widzenia, do prawidłowego funkcjonowania mechanizmu potrzebne są:

  • antena;
  • odbiornik (radiotelefon).

Anteny CB produkowane są w różnych konfiguracjach i długościach. Przyjmuje się uproszczoną zasadę, że im antena jest dłuższa, tym większy zasięg sygnału może obsłużyć. Kluczowe jest jednak zestrojenie całości, bo bez tego CB radio nawet z najdłuższą anteną nie będzie działało poprawnie.

President, Midland Alan, Yosan – producenci odbiorników CB

Na rynku urządzeń do komunikacji samochodowej funkcjonuje kilku topowych producentów. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • Midland alan;
  • Albrecht;
  • M-Tech;
  • Pni;
  • President;
  • Lafayette;
  • Yosan.

Kluczowe dla funkcjonowania urządzenia jest jego zestrojenie, ale nie tylko. Niezwykle istotne są również obecność systemu redukcji szumów, dodatkowych złączy i praca w modulacji AM lub FM.

Anteny CB radio – najczęściej stosowane długości

Już wiesz, że dla uzyskania maksymalnego zasięgu powinieneś szukać jak najdłuższej anteny. Jednak CB radio z anteną o długości 150 cm może sprawić, że jazda po mieście stanie się istną udręką. Podstawowe warianty mieszczą się w przedziale 60-130 cm. Istnieją również wielofunkcyjne anteny, które odpowiadają także za odbiór sygnału na potrzeby radia, do zestawu głośnomówiącego (mikrofonu) i do działania CB radia. Zazwyczaj mają długość ok. 50 cm.

Antena CB radio – rodzaje mocowania

Do wyboru masz dwa sposoby montażu anteny CB w swoim samochodzie:

  • magnetyczny;
  • stały.

Pierwszy z nich jest najchętniej wybierany przez kierowców ze względu na mobilność. Na dachu auta lub w innym miejscu płaskiej karoserii trzeba umieścić podstawę magnetyczną i do której przytwierdza się antenę. W ten sposób CB radio może stabilnie zbierać sygnały. Inną opcją są modele instalowane w autach na stałe. To jednak rozwiązanie dla zdecydowanych kierowców, którzy nie potrzebują zdejmować anteny z auta.

Jak wybiera się anteny CB do radia?

Poza wymienionymi cechami ważnych jest też kilka innych parametrów. Przed zakupem upewnij się, jakim zasięgiem dysponuje dany model. Zazwyczaj do miasta wystarczają mniejsze egzemplarze mogące zbierać sygnał w promieniu 5 kilometrów. Kolejna sprawa to zysk energetyczny anteny (mierzony w dBi). Zazwyczaj anteny mają ten parametr w zakresie od +1 do +6 dBi. Oczywiście – im więcej, tym lepiej. Jeszcze jedna sprawa, o której warto powiedzieć, to materiał. Celuj w egzemplarze ze stali nierdzewnej. Będą bardziej odporne na wpływ wilgoci.

CB radio – jakie kupić do samochodu

Postaw na model odbiornika sprawdzony przez innych użytkowników. Nie kieruj się jedynie opiniami wystawianymi w sklepach internetowych, ale zasięgnij też informacji na forach internetowych. CB radio, które chcesz kupić (o ile nie jest to jakiś tani egzemplarz ze Wschodu), na pewno jest odpowiednio opisane przez użytkowników. Uwzględnij redukcję szumów ASQ i RF gain. Dzięki tym funkcjom uda ci się wyeliminować ogromną większość szumów i rozmów w tle. Niekoniecznie potrzebujesz sprzętu z najwyższej półki cenowej. Szukaj też modelu z opcją NB/ANL, by wyeliminować szumy instalacji elektrycznej auta.

CB radio – AM czy FM?

W kontekście wyboru odbiornika konieczna jest też odpowiedź na pytanie dotyczące typu modulacji. Na wstępie wspomnieliśmy, że modele wyposażone w obsługę modulacji FM przekazują „czystszy” sygnał. W Polsce sprzedawane są jednak głównie egzemplarze AM, a niektóre z nich obsługują FM. Jeśli będziesz jeździć jedynie w kraju, CB radio AM okaże się wystarczające. Jednak przy regularnych podróżach zagranicznych modulacja FM może być niezbędna.

W jaki sposób ustawić antenę CB?

Kalibracja modelu powinna uwzględniać konkretne auto i miejsce montażu. Dlatego mobilne zdejmowane anteny nie zawsze okazują się skuteczne, jeśli zmienisz znacznie miejsce ich ustawienia. Pamiętaj, by mieć pod ręką miernik SWR i podłączyć go do odbiornika. CB radio należy kalibrować z dala od linii wysokiego napięcia. Jakie kroki wykonać, by mieć pewność poprawnego ustawienia urządzenia?

Radio CB – kalibracja kanału krok po kroku

Poniżej w kilku punktach przedstawiamy uniwersalny sposób na skalibrowanie CB radia.

  1. Ustabilizuj antenę i odbiornik w samochodzie. Ustaw je tak, jak będą funkcjonować na co dzień.
  2. Podłącz miernik SWR.
  3. Ustaw radio na kanale 20 (służy do kalibracji).
  4. Na mierniku wybierz opcję FWD.
  5. Naciśnij i trzymaj pozycję nadawania na gruszce CB radia.
  6. Pozycję miernika ustaw na SET.
  7.  Zmień opcję na mierniku z FWD na REF.
  8. Cały czas trzymając przycisk nadawania, zaobserwuj wartość wyświetlaną na mierniku (prawidłowo między 1 a 1,5).
  9.  Zmierz wartość na kanale 1 i 40 – najlepsze wskazania powinieneś uzyskać na 20.
  10. Gotowe!

Jakość działania CB radia zależy od typu odbiornika, długości anteny i poprawnej kalibracji. Na dłuższe trasy poza miasto wybierz dłuższe egzemplarze anten. Do miasta wystarczą te do 100 cm. Pamiętaj, że nie musisz kupować najdroższego sprzętu, ale warto, by miał redukcję szumów. Dzięki temu sygnał będzie o wiele lepszej jakości.

Archiwum: lipiec 2021