W jaki sposób uniknąć kary za brak ciągłości w ubezpieczeniu OC?

Tak naprawdę Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny a kara za brak OC to temat rzeka. Co jak co, ale rzeczywiście krąży na ten temat sporo informacji. Wiele z nich to informacje nieprawdziwe. Warto zapoznać się z tymi z rzetelnych źródeł. Nie będzie to niczym wyjątkowym, jak powiemy, że najlepszym sposobem na uniknięcie finansowej odpowiedzialności za przerwę w ubezpieczeniu OC jest dopilnowanie samego terminu, w którym obowiązuje polisa i jej automatycznego przedłużenia. Polisa przedłuża się automatycznie, ale nie we wszystkich wypadkach.

Polisa nie przedłuża się, gdy:

  • mamy polisę od poprzedniego właściciela samochodu,
  • nie dokonaliśmy pełnej opłaty za ubezpieczenie dotychczasowe OC.

Kierowcy swojego obowiązku tak naprawdę nie dopełniają z przeróżnych przyczyn. Czasami rocznie można nawet o 200 tysiącach przypadków kierowców bez ubezpieczenia OC. Musimy przyznać, że ta liczba poraża. Pamiętajmy, że za zawarcie polisy OC zawsze odpowiada właściciel samochodu. To właśnie on zostanie wezwany do zapłacenia kary. Jednak warto tutaj wspomnieć o tym, że jeśli kierowca samochodu nieubezpieczonego spowoduje wypadek, czy też kolizję, to odpowiadał będzie za szkody na równo z właścicielem.

Jak się odwołać od otrzymanego wezwania do zapłaty?

Gdy otrzymaliśmy właśnie wyzwanie od UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego), to mamy trzydzieści dni na ustosunkowanie się do pisma. Gdy akceptujemy wymierzoną karę, ponieważ rzeczywiście nie dopełniliśmy ubezpieczeniowego obowiązku, to nam nie pozostaje nic innego jak wniesienie opłaty według przesłanego dokumentu.

Gdy jednak uważamy, że nie słusznie zostaliśmy obarczenie karą pieniężną, to możemy napisać stosowne odwołanie. Musimy udowodnić, że w rzeczywistości miałeś polisę OC, jak i udokumentować posiadane OC. Bez tego żadne nasze wyjaśnienia nie będą w ogóle brane pod uwagę.

Jeśli w ciągu trzydziestu dni nie udzielimy odpowiedzi, to pamiętajmy o tym, że sprawa zostanie w sposób automatyczny skierowana na drogę egzekucyjnego postępowania w administracji. Opłata wyegzekwowana będzie przez urząd skarbowy, pod który podlega właściciel samochodu.

Tak naprawdę nie warto doprowadzać do takiej sytuacji. Ubezpieczenie OC nie jest wcale takie kosztowne w porównaniu z innymi opłatami, które ponosimy, gdy jesteśmy właścicielami samochodu. Ile kosztuje takie ubezpieczenie? Pod tym linkiem znajdziemy kilka cennych informacji https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/ile-kosztuje-i-jak-kupic-ubezpieczenie-oc-na-samochod-ciezarowy/523.html. Pamiętajmy, że każda osoba reguluje inną kwotę, ponieważ na składkę zliczają się wszelkie zniżki, które posiada kierowca i masa innych czynników.

Archiwum: listopad 2022