Jakie zalety mają garaże blaszane?

Blaszaki zapewniają dobrą ochronę, zarówno jeśli chodzi o zabezpieczenie auta przed warunkami atmosferycznymi, jak i przed kradzieżą. Pod tym kątem sprawdzają się lepiej niż wiaty. Biorąc pod uwagę ich budowę, brak fundamentów i lekkość konstrukcji, są zaskakująco stabilne i solidne. Kluczowy w tym kontekście jest poprawny montaż. Warto podkreślić, że postawienie blaszaka na posesji jest szybkie i proste. W razie potrzeby łatwo go też przestawić.

Blaszany garaż nie musi być wykorzystywany wyłącznie do parkowania samochodu. Może służyć do przechowywania narzędzi, maszyn ogrodowych (na przykład kosiarki), rowerów, motocykla. To jak obiekt ten zostanie zagospodarowany, zależy tylko od właściciela. Oprócz wysokiej funkcjonalności plusem są niskie koszty eksploatacyjne.

Ważnym czynnikiem, który sprzyja popularności garażów blaszanych, jest stosunkowo niska cena. Koszt zakupu najbardziej podstawowych wariantów to tylko kilka tysięcy złotych. Nawet te największe modele są relatywnie tanie. Do kosztów należy oczywiście doliczyć montaż, dowóz i przygotowanie podłoża. Wciąż jednak garaż blaszany pozostaje konstrukcją atrakcyjną cenowo, zwłaszcza w porównaniu z budową garażu murowanego.

Jakie są wady blaszaków?

Oczywiście, garaże mają wady. Jeżeli ktoś szuka naprawdę solidnego zabezpieczenia, garaż murowany będzie lepszym rozwiązaniem. Blaszak zimą bywa dość chłodny, co jest kłopotliwe, gdy auto ma problem z odpalaniem przy bardzo niskich temperaturach. Z kolei latem może się nagrzewać od słońca. W garażu może być duszno i gorąco. Obiekt można ocieplić styropianem i otynkować, osłaniając go i jego zawartość przed ekstremalnymi temperaturami, ale oznacza to dodatkowe koszty.

Blaszak nie zapewnia również dobrej izolacji akustycznej. Jeśli ktoś pragnie w spokoju i ciszy popracować przy aucie, w garażu z blachy może mieć utrudnione zadanie. Jakkolwiek lekkość konstrukcji jest plusem, może ona wywoływać pewne obawy przy silnych zjawiskach pogodowych takich jak tornada czy gwałtowne burze. Nie są one częste i nie muszą oznaczać zniszczenia garażu, jednak należy o takim ryzyku wiedzieć. Nawet garaż murowany nie gwarantuje jednak stuprocentowej ochrony wobec takich zjawisk.

Dla kogo dobre są garaże ocynkowane i garaże akrylowe?

Najprostszą opcją wśród blaszaków są garaże ocynkowane. Blacha w takich modelach jest zabezpieczona jedynie w podstawowy sposób. Cyna chroni metal przed korozją i zapewnia odporność na czynniki atmosferyczne. Największą zaletą garaży ocynkowanych jest ich cena. To najtańsza opcja z dostępnych. Zarazem nie jest to wariant, który można docenić za estetykę. 

Lepszą alternatywą pod względem wizualnym jest z pewnością garaż akrylowy. W tym wypadku blacha jest dodatkowo pokrywana farbą. Akrylowa powierzchnia jeszcze lepiej chroni przed korozją i sprawia wrażenie solidniejszej. Umożliwia również dopasowanie garażu do posesji pod względem kolorystyki. Garaże akrylowe są jednak rozwiązaniem droższym przynajmniej o kilkaset złotych.

Garaże ocynkowane bywają wykorzystywane na budowach i na działkach. Jeśli estetyka nie ma dużego znaczenia, a liczy się koszt, zdecydowanie lepiej postawić na garaże ocynkowane. Jeśli jednak wygląd blaszaka też jest istotny, to wówczas garaż akrylowy staje się bardziej atrakcyjnym wyborem. Trzeba się jednak liczyć z wyższą ceną.

Czym wyróżnia się garaż blaszany drewnopodobny?

A co, gdy liczy się przede wszystkim atrakcyjny wygląd? W takim przypadku najlepszym wyborem jest garaż z blachy drewnopodobnej. Można go znaleźć w ofercie większości producentów, na przykład w katalogu firmy Karstal, znanej z wysokiej jakości garaży blaszanych oraz innych wyrobów stalowych. Taka konstrukcja jest droższa nawet niemal dwukrotnie w porównaniu z najtańszym wariantem. Jest jednak o wiele bardziej efektowna wizualnie.

Blacha w tego rodzaju garażach imituje drewno, np. dąb lub orzech. Do złudzenia przypomina ona strukturę naturalnego surowca. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej farby akrylowej nanoszonej na ocynkowaną blachę stalową. Aby uzyskać odpowiednio spójny efekt, stosuje się maskowanie miejsc łączenia elementów w odpowiednim kolorze. Wymaga to precyzji i doświadczenia w obróbce konstrukcji stalowych. Finalnie otrzymuje się wysoce estetyczny produkt, wytrzymały i odporny na czynniki atmosferyczne.

Kiedy zdecydować się na garaż blaszany dwustanowiskowy?

Istnieje też odpowiednie rozwiązanie dla tych osób, które posiadają więcej niż jedno auto. W takich wypadkach można polecić dwustanowiskowe garaże z blachy. Takie obiekty są oczywiście odpowiednio większe niż zwykłe blaszaki. Nie jest to jednak jedyna różnica.

Blaszane garaże dwustanowiskowe zazwyczaj posiadają dwie bramy. Do wyboru klienta pozostaje, czy mają one być uchylne, czy dwuskrzydłowe. W środku może się znaleźć ściana grodziowa. Garaż może też mieć charakter przelotowy. Ze względu na wymiary w takich obiektach częściej instaluje się dodatkowe udogodnienia – dodatkowe drzwi w ścianie bocznej, okna, etc. Warto też zwrócić uwagę na dach, który może być dwuspadowy lub jednospadowy.

Wnętrze garaży dwustanowiskowych jest obszerne, ale trzeba na nie przeznaczyć dużo miejsca na posesji. Nie na każdej działce będzie je można postawić. Są również droższe niż blaszaki jednostanowiskowe. Dla posiadaczy dwóch samochodów i tak może być to najlepsze rozwiązanie. W porównaniu z zakupem dwóch blaszanych garaży, cena garażu dwustanowiskowego jest atrakcyjna.

Czy można zamówić garaż blaszany na wymiar?

Garaże blaszane to proste konstrukcje. Mają stosunkowo nieduży rozmiar, choć można się spotkać z większymi modelami. Do tych najmniejszych należą blaszaki o wymiarach 3x2m. W tych największych długość ściany może mieć nawet 10 m.

Można kupić konstrukcję o standardowych wymiarach lub zamówić garaż na wymiar. Istnieje tu spora dowolność i elastyczność. Produkt można dostosować pod względem wielkości i innych parametrów (otwieranie i wielkość bramy, obecność dodatkowych okien, kierunek spadku dachu, etc.) do potrzeb kupującego.

Zazwyczaj garaż blaszany nie jest jednak większy niż 6x5m czy 6x6m. To ze względu na to, iż zgodnie z przepisami obiekt taki można postawić bez zezwolenia, o ile jego powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych. Garaż trzeba co prawda zgłosić do odpowiedniego urzędu, ale i tak można tu mówić o minimum formalności. Jest to jedna z zalet wyboru tych konstrukcji.

Archiwum: grudzień 2022