To, czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy zostało ponownie uregulowane 5 grudnia 2020 roku. Właśnie wtedy zniknąć obowiązek posiadania przy sobie licencji. Zmianę można określić jako dobrą, ponieważ wiele osób często po prostu zapominało zabierać ze sobą dokumentu, co kończyło się mandatem w trakcie kontroli. Warto jednak mieć na uwadze, że są sytuacje, w których konieczność posiadania prawa jazdy przy sobie nadal obowiązuje. O jakich okolicznościach mowa? Sprawdzisz to, czytając dalszą część naszego artykułu!

Kiedy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Dokument poświadczający uprawnienia do prowadzenia pojazdów powinni mieć ze sobą obcokrajowcy. Dotyczy to również osób zameldowanych w Polsce, które równocześnie wyrobiły sobie licencję za granicą. Dlaczego tak się dzieje?

Po zmianach wprowadzonych 5 grudnia 2020 roku, policjantom wystarczy tylko dowód osobisty. Mając te dane, funkcjonariusze są w stanie sprawdzić dane na temat kierowcy w systemie CEPIK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Po wpisaniu informacji, policjant uzyskuje dostęp do ponad 60 parametrów, takich jak m.in. marka, model, rok produkcji, czy data pierwszej rejestracji w kraju samochodu. W tej bazie informacji nie ma jednak wiadomości z obcych krajów. Z tego powodu każdy, kto ma prawo jazdy wydane w innym kraju niż Polska, powinien mieć ze sobą dowód posiadanych uprawnień.

Jaka kara za brak prawa jazdy? 

W kontekście dysponowania licencją w trakcie kontroli, ważną kwestią jest nie tylko zmiana wprowadzona 5 grudnia 2020 roku, ale także inne nowe przepisy, w tym dotyczące reformacji taryfikatora mandatowego. Nowelizacja miała miejsce 1 stycznia 2022 roku i zakłada znacznie wyższe kary finansowe.

Za brak prawa jazdy podczas kontroli drogowej można otrzymać mandat w wysokości nawet od 1,5 tys. zł do 30 tys. zł. Wykroczenie jest traktowane surowo, z tego powodu nie warto liczyć na łut szczęścia i poruszać się po polskich drogach bez wymaganych dokumentów

Jakich innych dokumentów nie trzeba okazywać

Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego posiadacza auta, nowego i używanego. Ze względu na wcześniej wspomniane, wyższe kary finansowe, za brak OC trzeba zapłacić 6020 złotych. 

Jednak nie trzeba mieć przy sobie dokumentów potwierdzających wykupienie ubezpieczenia. Funkcjonariusze policji są w stanie to sprawdzić również po wpisaniu danych z dowodu osobistego. Zmiany związane z tzw. projektem deregulacyjnym dotyczą również posiadania dowodu rejestracyjnego, podczas kontroli drogowej również nie trzeba go mieć przy sobie.

Elektroniczne prawo jazdy – niezbędne dokumenty możesz wozić zawsze ze sobą

Aktualnie niewiele osób wychodzi z domu, czy udaje się w podróż bez smartfona, czy innego urządzenia przenośnego, na przykład tabletu. Na telefonie można mieć zainstalowaną kartę płatniczą, system biletów komunikacji publicznej, a także prawo jazdy. Chcąc zapewnić sobie dostęp do dokumentu wymienionego jako ostatni, wystarczy ściągnąć aplikację mObywatel. Jest dostępna na urządzeniach z najpopularniejszymi systemami – Android i iOS.

Warto rozważyć instalację aplikacji również z innych powodów. Z poziomu mObywatela można uzyskać natychmiastowy dostęp do prawa jazdy, a także wirtualnych wersji dowodu osobistego, rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu

Dzięki niej można też sprawdzić dane posiadanego auta, numer VIN lub termin ważności badania technicznego. Za sprawą mObywatela poznasz również aktualną liczbę punktów karnych na koncie. Żeby móc zacząć korzystać z aplikacji, wystarczy założyć konto za pośrednictwem profilu zaufanego – bezpłatnie.

Myślisz nad wyrobieniem prawa jazdy? Dowiedz się, jak założyć PKK

Osoby, które chcą dowiedzieć się, czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy, często zastanawiają się również nad tym, aby rozpocząć kurs przygotowawczy do zdania egzaminu i uzyskania samej licencji. Również i ten sektor doczekał się wielu zmian. Znaczące zostały wprowadzone w 2014 roku. Dotyczą nowych zasad ubiegania się o prawo jazdy.

Zmieniono procedurę o to, że najpierw trzeba założyć Profil Kandydata na Kierowcę, czyli popularne PKK. Jest to elektroniczny dokument, który generuje organ wydający prawo jazdy. Znajdują się w nim informacje na temat kandydata. Otrzymuje swój numer i może rozpocząć kurs. O numer PKK można się starać w sytuacji m.in. gdy ktoś chce wyrobić prawo jazdy po raz pierwszy, chce mieć dodatkową kategorię, sprawdzić swoje kwalifikacje lub przywrócić uprawnienia cofnięte na okres powyżej roku.

Sposób na założenie profilu kierowcy

Można skorzystać z tradycyjnej opcji – w urzędzie lub złożyć wniosek internetowo. W jaki sposób postępować? W pierwszym przypadku należy udać się do lokalnego wydziału komunikacji. Tam urzędnicy pokierują petenta i wytłumaczą mu, co ma robić, żeby wyrobić sobie PKK. 

Z kolei chcąc skorzystać z rejestracji online, petent musi wypełnić formularz ewidencyjny znajdujący się na www.esp.pwpw.pl/Account/RegisterUser.  Po zalogowaniu się do konta, należy złożyć wniosek, wybrać województwo i urząd w miejscu zamieszkania i typ sprawy. Dla ubiegania się o licencję, proces przebiega następująco: trzeba wejść w opcję „Uprawnienia kierowców” i „Wydanie prawa jazdy”.

Dokumenty niezbędne do założenia Profilu Kandydata na Kierowcę

Do założenia Profilu Kandydata na Kierowcę, niezbędne są dokumenty takie, jak aktualne zdjęcie, pisemna zgoda rodziców, jeśli petent nie ukończył 18 lat, adres zamieszkania, a także orzeczenia lekarza i psychologa potwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Numer PKK jest wyrabiany od razu, następnie można przejść do kursu na prawo jazdy. 

Egzamin i czas oczekiwania na uprawnienia do kierowania

Teoretyczna część składa się łącznie z 32 pytań i ma formę testu. W skład wchodzi 10 pytań za 3 punkty o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, 6 pytań za 2 punkty o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, 4 pytania za 1 punkt o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Z kolei etap praktyczny składa się z części sprawdzającej umiejętności wykonywania podstawowych manewrów, na przeznaczonym do tego placu, a także weryfikującej kompetencje z zakresu jazdy w ruchu drogowym. Po pozytywnej ocenie egzaminującego, otrzymuje się dokument stwierdzający pozwolenie kierowania pojazdem.

Archiwum: październik 2022