Samochód SUV – co to takiego?

W XXI wieku trudno wyobrazić sobie życie pozbawione możliwości korzystania z osiągnięć szeroko rozumianej motoryzacji. Niemal każdy posiada samochód, auto to właściwie niezbędne wyposażenie każdego gospodarstwa domowego. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się SUV-y. Dość dodać, że tylko w 2021 roku, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych, samochody SUV stanowiły ponad 40% ogółu sprzedaży aut osobowych. Warto jednak zauważyć, że to zestawienie obejmuje zarówno samochody SUV, jak i crossovery. Skrót „SUV” pochodzi z języka angielskiego i oznacza „sport utility vehicle”, co zwykle tłumaczy się jako „samochód użytkowo-sportowy”. Nie jest to do końca precyzyjne, lecz z pewnością określenie to odnosi się do jedynego w swoim rodzaju nadwozia, które łączy w sobie zalety samochodu osobowego oraz terenowego. Pozostawienie tej kwestii na takim etapie byłoby jednak ogromnym niedopowiedzeniem. Jaki zatem jest tak naprawdę samochód SUV? Jakie są mocne i słabsze strony tego typu aut?

SUV-y – jakie mają zalety?

Samochody SUV są bardzo przestronne i gwarantują pasażerom więcej przestrzeni podczas podróżowania. Jeżeli doliczyć do tego dużą pojemność bagażnika, z łatwością można stwierdzić, że SUV to świetny samochód rodzinny. Jeżeli jednak nie lubisz tak dużych pojazdów, możesz zdecydować się na „mniejszą wersję SUV-a”, często określaną jako miejski SUV – czyli po prostu miejski mały crossover. Z uwagi na swoją konstrukcję SUV-y zapewniają znacznie wyższy komfort podróżowania, szczególnie po nierównej nawierzchni. Dlatego też przyjmuje się, że jazda SUV-em jest pod wieloma względami nawet wygodniejsza niż jazda podobnej klasy samochodem osobowym.

Przy okazji wskazywania mocnych stron SUV-ów nie sposób pominąć zagadnień związanych z bezpieczeństwem jazdy. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj doskonała przyczepność w każdych warunkach – to efekt zastosowania większej średnicy i szerokości opon. Do tego warto zauważyć, że jako kierowca będziesz siedzieć nieco wyżej niż w samochodzie osobowym – to z kolei bezpośrednio przekłada się na lepszą widoczność we wszystkich kierunkach. Takie usytuowanie prowadzącego pojazd ułatwia prowadzenie auta również w gorszych warunkach, np. w nocy czy podczas mgły. Oprócz tego kierowca siedzący wysoko nie jest w aż takim stopniu wrażliwy na oślepienie światłami samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka. Nieco wyżej umieszczone są także reflektory pojazdu, dzięki czemu lepiej oświetlona jest droga i jej bezpośrednie otoczenie.

Kwestie związane z lepszą widocznością nie ograniczają się jedynie do podróżowania w trasie lub w mieście – przesiadając się do SUV-a, z pewnością zauważysz większą łatwość przy manewrowaniu np. na parkingu. I to nawet pomimo dość dużych rozmiarów takiego pojazdu! Ze znacznie większym komfortem pokonasz ewentualne nierówności nawierzchni, dziury czy wysokie krawężniki. Znaczący wpływ na to ma bowiem prześwit wyższy o kilkadziesiąt milimetrów niż w przypadku samochodów osobowych. Ten z pozoru drobiazg ma naprawdę duży wpływ na komfort prowadzenia auta. Nie da się zatem ukryć, że samochody SUV zapewniają Ci doskonałą wygodę podróżowania w różnorodnych warunkach.

Jakie są wady SUV-ów?

Choć nie da się ukryć, że SUV-y to samochody bardzo komfortowe i praktyczne, to przecież nie ma rozwiązań pozbawionych słabszych stron. Jeżeli zatem poszukać wad tego typu pojazdów, w niektórych przypadkach można wskazać właśnie ich duże rozmiary. Niedoświadczeni kierowcy mogą mieć problemy z zaparkowaniem w ciasnej uliczce lub po prostu czuć się niekomfortowo, podróżując przy dużym natężeniu ruchu. Ponadto SUV-y mają większą powierzchnię czołową pojazdu, co powoduje większe opory powietrza – to z kolei może wpływać na wyższe spalanie. Podobne działanie może mieć też napęd 4×4. W tym miejscu warto zaznaczyć, że pewnym rozwiązaniem tego problemu może być wybór auta z napędem hybrydowym lub po prostu porównanie wyniku spalania kilku modeli.

SUV to znakomity wybór dla rodzin czy osób wymagających wysokiego komfortu podróżowania w każdych warunkach. Jeśli szukasz doskonałego SUV-a, koniecznie sprawdź ofertę marki SEAT – z pewnością znajdziesz tu znakomite auto na miarę swoich potrzeb.

Treść promocyjna

Archiwum: luty 2023