Porady

Czym jest auto typu SUV? Sprawdź jego wady i zalety

Czym charakteryzują się SUV-y i dlaczego cieszą się tak dużą popularnością? Jakie są najmocniejsze, ale i nieco słabsze strony samochodów tego typu?

Samochód SUV – co to takiego?

W XXI wieku trudno wyobrazić sobie życie pozbawione możliwości korzystania z osiągnięć szeroko rozumianej motoryzacji. Niemal każdy posiada samochód, auto to właściwie niezbędne wyposażenie każdego gospodarstwa domowego. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się SUV-y. Dość dodać, że tylko w 2021 roku, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych, samochody SUV stanowiły ponad 40% ogółu sprzedaży aut osobowych. Warto jednak zauważyć, że to zestawienie obejmuje zarówno samochody SUV, jak i crossovery. Skrót „SUV” pochodzi z języka angielskiego i oznacza „sport utility vehicle”, co zwykle tłumaczy się jako „samochód użytkowo-sportowy”. Nie jest to do końca precyzyjne, lecz z pewnością określenie to odnosi się do jedynego w swoim rodzaju nadwozia, które łączy w sobie zalety samochodu osobowego oraz terenowego. Pozostawienie tej kwestii na takim etapie byłoby jednak ogromnym niedopowiedzeniem. Jaki zatem jest tak naprawdę samochód SUV? Jakie są mocne i słabsze strony tego typu aut?

SUV-y – jakie mają zalety?

Samochody SUV są bardzo przestronne i gwarantują pasażerom więcej przestrzeni podczas podróżowania. Jeżeli doliczyć do tego dużą pojemność bagażnika, z łatwością można stwierdzić, że SUV to świetny samochód rodzinny. Jeżeli jednak nie lubisz tak dużych pojazdów, możesz zdecydować się na „mniejszą wersję SUV-a”, często określaną jako miejski SUV – czyli po prostu miejski mały crossover. Z uwagi na swoją konstrukcję SUV-y zapewniają znacznie wyższy komfort podróżowania, szczególnie po nierównej nawierzchni. Dlatego też przyjmuje się, że jazda SUV-em jest pod wieloma względami nawet wygodniejsza niż jazda podobnej klasy samochodem osobowym.

Przy okazji wskazywania mocnych stron SUV-ów nie sposób pominąć zagadnień związanych z bezpieczeństwem jazdy. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj doskonała przyczepność w każdych warunkach – to efekt zastosowania większej średnicy i szerokości opon. Do tego warto zauważyć, że jako kierowca będziesz siedzieć nieco wyżej niż w samochodzie osobowym – to z kolei bezpośrednio przekłada się na lepszą widoczność we wszystkich kierunkach. Takie usytuowanie prowadzącego pojazd ułatwia prowadzenie auta również w gorszych warunkach, np. w nocy czy podczas mgły. Oprócz tego kierowca siedzący wysoko nie jest w aż takim stopniu wrażliwy na oślepienie światłami samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka. Nieco wyżej umieszczone są także reflektory pojazdu, dzięki czemu lepiej oświetlona jest droga i jej bezpośrednie otoczenie.

Kwestie związane z lepszą widocznością nie ograniczają się jedynie do podróżowania w trasie lub w mieście – przesiadając się do SUV-a, z pewnością zauważysz większą łatwość przy manewrowaniu np. na parkingu. I to nawet pomimo dość dużych rozmiarów takiego pojazdu! Ze znacznie większym komfortem pokonasz ewentualne nierówności nawierzchni, dziury czy wysokie krawężniki. Znaczący wpływ na to ma bowiem prześwit wyższy o kilkadziesiąt milimetrów niż w przypadku samochodów osobowych. Ten z pozoru drobiazg ma naprawdę duży wpływ na komfort prowadzenia auta. Nie da się zatem ukryć, że samochody SUV zapewniają Ci doskonałą wygodę podróżowania w różnorodnych warunkach.

Jakie są wady SUV-ów?

Choć nie da się ukryć, że SUV-y to samochody bardzo komfortowe i praktyczne, to przecież nie ma rozwiązań pozbawionych słabszych stron. Jeżeli zatem poszukać wad tego typu pojazdów, w niektórych przypadkach można wskazać właśnie ich duże rozmiary. Niedoświadczeni kierowcy mogą mieć problemy z zaparkowaniem w ciasnej uliczce lub po prostu czuć się niekomfortowo, podróżując przy dużym natężeniu ruchu. Ponadto SUV-y mają większą powierzchnię czołową pojazdu, co powoduje większe opory powietrza – to z kolei może wpływać na wyższe spalanie. Podobne działanie może mieć też napęd 4×4. W tym miejscu warto zaznaczyć, że pewnym rozwiązaniem tego problemu może być wybór auta z napędem hybrydowym lub po prostu porównanie wyniku spalania kilku modeli.

SUV to znakomity wybór dla rodzin czy osób wymagających wysokiego komfortu podróżowania w każdych warunkach. Jeśli szukasz doskonałego SUV-a, koniecznie sprawdź ofertę marki SEAT – z pewnością znajdziesz tu znakomite auto na miarę swoich potrzeb.

Treść promocyjna

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Popularne wpisy: