Gruczoł krokowy jest niezwykle istotnym narządem znajdującym się w układzie moczowo-płciowym każdego mężczyzny. Odgrywa ważną rolę w procesie rozrodczym – odpowiada za produkcję płynu, który jest nie tylko miejscem przebywania plemników, ale również ich pożywieniem. Kiedy prostata nie domaga, mężczyzna ma problem z prawidłowym oddawaniem moczu. Dolegliwość może również powodować ból i utrudnienia w życiu seksualnym. Sprawdź, czy jazda samochodem po biopsji prostaty jest dozwolona!

Czym jest prostata?

Prostata (gruczoł krokowy) jest narządem stanowiącym część męskiego układu płciowego. Gruczoł ten odpowiada za niezwykle ważne funkcje w układzie moczowo-płciowym. Prostata odpowiedzialna jest za produkcję płynu niezbędnego do prokreacji. W płynie znajdują się plemniki. Ma on charakterystyczny białawy odcień i jest składnikiem spermy. Co więcej, płyn odpowiada za odżywianie plemników podczas ich podróży do kobiecej komórki jajowej. Męski gruczoł krokowy narażony jest na liczne dolegliwości.

Na czym polega biopsja prostaty?

Najczęściej występującą chorobą jest przerost prostaty. Rozrastający się gruczoł zaczyna coraz bardziej uciskać cewkę moczową, przez co zaczynają się problemy z mikcją. Gruczoł może zostać również zaatakowany przez raka. Biopsja jest zabiegiem diagnostycznym pozwalającym na wczesne wykrycie nieprawidłowości w obrębie gruczołu krokowego. Zwykle trwa od 15 do maksymalnie 30 minut. Zabieg przeprowadza się za pomocą ultrasonografu wielkości palca oraz pistoletu biopsyjnego. Narzędzia pokryte środkiem poślizgowym wprowadzane są do odbytnicy. Wycinki z gruczołu krokowego pobierane są pistoletem.

Jazda samochodem po biopsji prostaty

W dużym skrócie – jazda samochodem po biopsji prostaty nie jest zakazana. Warto jednak zauważyć, że po zakończonym zabiegu diagnostycznym, pacjent jest zwykle poddawany kilkugodzinnej obserwacji. Jeśli w tym czasie wystąpią u niego niepokojące objawy (np. obfite krwawienie czy zatrzymanie moczu), samodzielny powrót samochodem do domu nie będzie możliwy. Wszystko zależy więc od samopoczucia i ogólnej kondycji pacjenta.

Biopsja prostaty jest nieinwazyjnym zabiegiem, który pozwala zbadać stan gruczołu krokowego Jazda samochodem po biopsji prostaty nie jest zabroniona, jednak ważny jest stan pacjenta po zabiegu diagnostycznym. W przypadku złej kondycji konieczna może być nawet hospitalizacja.

Archiwum: październik 2022