Gruczolak prostaty (hiperplazja gruczołu krokowego) jest gruczołowym przerostem prostaty. Problem ten może dotknąć każdego mężczyznę. Przerost gruczołu krokowego powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Na szczęście istnieje skuteczna metoda leczenia. Czy jazda samochodem po TURP jest dozwolona? Sprawdźmy to!

Czym jest TURP?

TURP jest przezcewkową resekcją gruczołu krokowego. To zabieg endoskopowy, który jest stosowane w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty. Elektroresekcja prostaty metodą TURP jest jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów leczenia schorzeń gruczołu krokowego.

Rekonwalescencja po resekcji gruczolaka prostaty

Pacjent po zabiegu TURP powinien wstrzymać się od aktywności seksualnej oraz wykonywania ciężkiej pracy fizycznej przez minimum 3 miesiące. Najlepiej prowadzić oszczędny tryb życia przynajmniej 6 miesięcy od dnia operacji.

W tym czasie bardzo ważne jest wprowadzenie diety bogatej w błonnik pokarmowy – zaparcia mogą utrudnić powrót do sprawności. Bardzo ważna jest też rehabilitacja, która pozwoli wyeliminować nietrzymanie moczu, które zwykle pojawia się po resekcji gruczolaka prostaty.

Czy jazda samochodem po TURP jest dozwolona?

Po zabiegu resekcji gruczolaka prostaty konieczne jest pozostanie na oddziale urologicznym przez kilka dni. W tym czasie usunięty zostanie cewnik i pacjent będzie mógł rozpocząć samodzielne oddawanie moczu. Przez okres około 6 tygodni po TURP należy prowadzić oszczędny tryb życia.

Zakazany jest intensywny wysiłek fizyczny oraz spożywanie alkoholu. Pacjent powinien unikać jazdy na rowerze. Jazda samochodem po TURP również nie jest w tym czasie zalecana.

Po zabiegu TURP należy unikać intensywnego trybu życia. Aby jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności, warto zrezygnować z jazdy samochodem, życia seksualnego i ćwiczeń fizycznych przez co najmniej 6 miesięcy od operacji.

Archiwum: październik 2022