Coraz więcej osób decyduje się na wynajem obiektu, w którym można komfortowo i bezpiecznie zaparkować samochód. Garaż zabezpiecza auto przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych i zmniejsza ryzyko kradzieży mienia. Ciekawym pomysłem na biznes będzie wobec tego wynajmowanie powierzchni garażowych.

Zarabianie na wynajmie garaży

Mając wolną gotówkę, warto pomyśleć nad tym, w co ją zainwestować, aby móc pomnażać kapitał. Możliwości jest wiele, sporo osób decyduje się na kupno domu lub działki. Można wynajmować nie tylko mieszkania, ale też garaże. Jest to ciekawy sposób na uzyskanie dochodu pasywnego.

Na wynajmie powierzchni garażowych można sporo zarobić, szczególnie jeśli wybierze się dobrą lokalizacje. W zależności układu działek, można zmieścić na niej mniej lub więcej obiektów. W przypadku wąskiej i długiej trzeba ograniczyć się niestety do postawienia pojedynczego rzędu garaży. Istotne jest też to, aby dokładnie zapoznać się z przepisami budowlanymi przed przystąpieniem do stawiania obiektów, aby uchronić się przed problemami w niedalekiej przyszłości.

Co należy mieć na uwadze

Zadbać należy o komfortowy wjazd i wyjazd z garaży. Na działce mającej powierzchnię dziesięciu arów można już postawić kilkanaście garaży. Najbardziej opłaca się inwestycja w garaże blaszane, szybkie i łatwe do postawienia, to samo dotyczy demontażu i przeniesienia w inne miejsce. W przypadku budowy kilku graczy trzeba najpierw zdobyć na to pozwolenie.

Duże zapotrzebowanie na powierzchnie garażowe dotyczą osiedli mieszkaniowych. Jeśli ktoś wybierze ryczałt, to nie trzeba nawet prowadzić własnej działalności gospodarczej w celu rozliczania podatków dochodu z wynajmu. Warto kupić działkę blisko centrum miasta, przy dużym blokowisku, czyli w miejscu o stale rosnącym zapotrzebowaniu na miejsca parkingowe.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu działki

Kupno działki to bardzo ważna decyzja, wiąże się z koniecznością poniesienia niemałych kosztów. Przy jej wyborze powinno się mieć na uwadze szereg istotnych kwestii. Sprawdzenie działki to żmudne i czasochłonne zadanie, jeśli ktoś chce być precyzyjny. Samodzielnie można przeoczyć wiele defektów, łatwo o niedopatrzenie czegoś, co niestety nierzadko skutkuje nieprzyjemnymi niespodziankami w niedalekiej przyszłości. Trzeba zweryfikować status prawny działki, dopilnować wszystkich niezbędnych w odpowiednim terminie. Konieczne staje się dokładne zapoznanie z zapisami widniejącymi w księdze wieczystej. Znajdują się w niej również informacje dotyczące prawnego właściciela działki.

Zdarza się tak, że nie ma możliwości wglądu w księgę wieczystą, bo nie została na jeszcze założona. W takim przypadku trzeba wymagać przedstawienia aktu własności, ewentualnie kupna działki. Każdy potencjalny inwestor powinien sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może okazać się, że nie będzie można wybudować konkretnego obiektu na danym terenie. Znaczenie ma jego ukształtowanie, połączenie z drogą dojazdową, przyłączone media. 

Kompleksowe sprawdzenie działki warto powierzyć fachowcowi

Dogłębne sprawdzenie działki warto powierzyć inżynierowi, który wykona jej kompleksowy audyt. W ten sposób można uniknąć nietrafionej inwestycji i wielu problemów. W sporządzonym przez fachowca raporcie znajdą się wszystkie niezbędne informacje, w tym topografia i geometria terenu, potencjalne zagrożenia, uciążliwości, wady działki, pozwolenia, obciążenia, ograniczenia.

Z audytu będzie jasno wynikać to, czy dana działka nadaje się do zrealizowania konkretnego projektu budowlanego. Inżynier zweryfikuje zgodność danych dotyczących działki pomiędzy księgą wieczystą a ewidencją gruntów. Jego uwadze nie umkną żadne ograniczenia narzucone przez plan zagospodarowania przestrzennego. Zweryfikuje nawet niepokojące pozwolenia na budowę wydane w pobliżu działki.

Archiwum: styczeń 2022