Kary finansowe nie są tym, co kierowcy lubią najbardziej. Niemniej jednak po zmianach w ich wysokości, mandat za brak świateł może być nieco wyższy niż do tej pory. Na pewno jednak nie będzie wynosił 30 tysięcy złotych – i to z kilku powodów. Sprawdź, ile będziesz musiał zapłacić, jeśli policja zatrzyma cię z powodu braku świateł!

Jaki mandat za brak świateł?

W porównaniu do maksymalnej możliwej kary na drodze mandat za brak świateł wydaje się kwotą groszową. Dlaczego? Jaki mandat za brak świateł kierowca dostanie w Polsce? Oto zestawienie stawek:

  • 100 zł i 2 punkty karne – brak świateł podczas jazdy w dzień;
  • 100 zł i 4 punkty karne – przemieszczanie się pojazdem niewyposażonym w światła mijania, dzienne czy drogowe;
  • 200 zł i 4 punkty karne – brak świateł w nocy i podczas jazdy w tunelu.

Brak świateł mijania – jakie jeszcze konsekwencje?

Opisywane wyżej stawki mogą być tylko częścią kary. Mandat za brak świateł obejmuje zachowanie kierowcy, ale funkcjonariusze poddają kontroli też inne elementy pojazdu. Jakie? Brak świateł mijania nie zawsze jest wynikiem luki w pamięci, bo nieraz auto ma po prostu uszkodzony reflektor. Wtedy policjant korzysta też z innych swoich uprawnień do ukarania kierowcy. Co mamy na myśli? Przede wszystkim, jest to kolejny mandat za poruszanie się pojazdem niesprawnym technicznie. Po drugie, w skrajnych przypadkach zatrzymywany jest dowód rejestracyjny.

Jazda bez świateł i mandat 30 tysięcy złotych

Wielu obawiało się, że podniesienie maksymalnej wysokości kary dla kierowców do 30 tys. złotych będzie oznaczało nakładanie takich grzywien za najdrobniejszy czyn. To jednak nieprawda. Jazda bez świateł oznacza mandat w wysokości nie większej niż 200 zł. Oczywiście, dodatkowo mogą wyniknąć jeszcze inne kwestie związane z niesprawnością auta. A to pociąga za sobą kolejne koszty o wiele wyższe niż sam mandat za brak świateł.

Mandat za brak świateł a maksymalny mandat od policjanta

Do niedawna funkcjonariusze policji mogli wlepiać mandaty w wysokości do 500 zł. To była maksymalna stawka, którą płaciło się policjantowi podczas przyjmowania kary. Teraz poszła ona w górę 10-krotnie! Oczywiście mandat za brak świateł jest niższy, ale wiedza ta może ci się przydać. Podczas kontroli policyjnej limit maksymalnej grzywny płaconej policjantowi ustalono na 6 tysięcy złotych. Skąd więc te 30 tysięcy?

Za co kara 30 tysięcy złotych?

Ministerstwo Infrastruktury odpowiedzialne za nowelizację ustawy zdecydowało, że taki wymiar kar nie będzie nakładany przez policjantów. Prawo do tego mają tylko sądy, i to w przypadkach skrajnego łamania przepisów drogowych. Mandat za brak świateł rzecz jasna się do tego nie zalicza. Ale spowodowanie czyjegoś poważnego uszczerbku na zdrowiu lub życiu – już tak. Dlatego nowe stawki – chociaż nierealnie wysokie – być może skutecznie odstraszą amatorów prędkości lub właścicieli zdezelowanych aut.

Jak uniknąć mandatu za brak świateł?

Czy jest jakiś sposób, by mandat za brak świateł cię nie dosięgnął? Rozwiązania są dwa. Pierwsze to włączanie oświetlenia podczas jazdy, a drugi – zapewnienie pełnej sprawności swojemu pojazdowi. Jest jeszcze trzecia opcja, czyli przekazanie sprawy na drogę sądową i odmówienie przyjęcia mandatu. Jednak w przypadku klarownej sytuacji i twojej winy jest to raczej odroczenie sprawy i narażenie się na dodatkowe koszty sądowe.

Notoryczna jazda bez świateł – i co z tego?

Ktoś mógłby powiedzieć, że mandat za brak świateł to nic takiego, bo przecież 100 czy 200 zł to nie jest jeszcze tak wysoka kwota. Pamiętaj jednak, że wraz z każdym tego typu mandatem rośnie liczba punktów karnych. A te kasują się dopiero po roku od ich otrzymania. W tym czasie możesz jeszcze uzbierać inne punkty za wykroczenia, co niebezpiecznie zbliży cię do granicy 24 lub 20, w zależności od stażu za kółkiem.

OC a mandaty za brak świateł

Jaki związek ma jedno z drugim? Otóż, po otrzymaniu mandatu za brak świateł czy cokolwiek innego zostajesz umieszczony w bazie danych, do której dostęp mają też ubezpieczyciele. Biorą pod uwagę historię twojej jazdy i na tej podstawie określają wysokość składki. Informacje te do tej pory kasowały się po roku, teraz mają zostawać w bazie do 2 lat.

Podsumowanie – mandat za brak świateł

O czym musisz pamiętać? Przede wszystkim włączaj światła mijania lub te do jazdy dziennej, gdy warunki na to pozwalają. To najlepszy sposób na uniknięcie mandatu. Jazda bez świateł to murowany mandat.

Archiwum: październik 2021