Czasem, gdy ci się spieszy, chcesz postawić samochód gdziekolwiek. Jednak mandat za parkowanie powinien cię odstraszyć! Jaka kara grozi za parkowanie na zakazie? W jaki sposób należy zgłaszać źle zaparkowane samochody, które mogą utrudniać ruch zarówno pojazdów, jak i pieszych? Czy mandaty od straży miejskiej są tak samo istotne, jak te od policji? Poznanie kompetencji służb porządkowych to pierwszy krok do tego, aby czuć się pewniej i bezpieczniej na drogach.

Zakaz parkowania mandat – jak wysoki może być?

Wysokość kwoty za mandat za parkowanie może się wahać. Zależnie od tego, jak bardzo twój pojazd będzie przeszkadzać na drodze, może grozić ci od 100 do nawet 800 zł kary. Trudno stwierdzić, ile dokładnie Polacy płacą rocznie za mandaty, ponieważ urzędy zwykle nie zbierają takich informacji. Nie da się jednak ukryć, że za zaparkowanie w miejscu oznaczonym znakiem „zakaz parkowania” mandat może być dość wysoki. Z tego powodu najlepiej po prostu przestrzegać przepisów.

Mandat za zakaz parkowania – ile osób w ciągu roku?

Liczba mandatów za parkowanie co roku się waha, jednak zwykle krąży wokół 100 tys. W 2020 było to ponad 94 500 mandatów, co nawet przy kwocie 100 zł daje w sumie niemal milion złotych kar. 

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że wiele osób, które parkują nieprawidłowo, nie jest karanych. Kierowcy, które np. parkują na chodnikach, często nie są zgłaszani, przez co straż miejska bądź policja nie mają jak ich za to ukarać. Mandat za zakaz parkowania powinien się należeć nawet kilka razy większej grupie osób.

Parkowanie na chodniku – mandat może grozić?

Nieprawidłowe parkowanie na chodniku to bardzo częsty problem. Kierowcy zapominają, że powinni zostawić 1,5 m wolnego miejsca, aby piesi mogli bez problemu przejść. To niezwykle ważne, ponieważ w przeciwnym razie osoby z wózkami, zakupami czy też niepełnosprawne nie będą w stanie komfortowo się poruszać

Mandat za parkowanie na chodniku zwykle wynosi 100 zł. Jednak policja może uznać, że konkretny przypadek zasługuje na wyższą karę. Wtedy sprawa może zostać zgłoszona do sądu, a sprawca ukarany karą grzywny do 300 zł.

Parkowanie na skrzyżowaniu – mandat i jego wysokość

Za parkowanie na skrzyżowaniu grozi mandat. Nie możesz postawić pojazdu w promieniu 10 m od skrzyżowania bądź przejazdu kolejowego. Dlatego mandat za parkowanie w tym przypadku jest wyższy niż gdy parkujesz na chodniku. Może on wiązać się z 300 zł oraz z 1 punktem karnym. W ten sposób może ukarać zarówno policja, jak i straż miejska, która w tym względzie ma bardzo podobne kompetencje.

Mandat za parkowanie na zakazie według polskiego prawa

Możesz dostać także mandat za parkowanie na zakazie. Według polskiego prawa jest to czyn zabroniony. Dlaczego? Zazwyczaj nie powoduje on poważnego niebezpieczeństwa, a jedynie może pogarszać jakość ruchu na drodze czy sprawiać dyskomfort innym jego uczestnikom.

W tym przypadku także musisz liczyć się z mandatem do 300 zł. Parkowanie na zakazie może być również ukarane maksymalnie 5 punktami karnymi. Z tego powodu warto zwracać uwagę na znaki i nie zatrzymywać pojazdu w takim miejscu.

Jaki mandat za złe parkowanie? Sprawdź!

Powyższe przykłady to tylko kilka sytuacji drogowych, które zdarzają się najczęściej i sprawiają, że musisz zapłacić mandat. Sprawdź, jaki mandat za złe parkowanie możesz jeszcze otrzymać:

  • 100 zł – niestosowanie się do znaków, które określają postój taksówek, strefę ograniczonego postoju itd.; stawanie w zbyt bliskiej odległości do przystanków i wysepek; parkowanie utrudniające dostęp do aut innych kierowców; utrudnianie ruchu rowerów;
  • 200 zł – parkowanie zbyt blisko przejścia dla pieszych, co może powodować ryzyko wypadku;
  • 400 zł – korzystanie z karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej przez osobę nieupoważnioną;
  • 500 zł – niestosowanie się do znaków takich jak P-20, P-24, D-18, D-18A, D-18b;
  • 800 zł – nieuprawnione korzystanie z karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej przy jednoczesnym ignorowaniu zakazu postoju.

Mandat za zakaz parkowania to nie wszystko!

Mandat za zakaz parkowania wcale nie jest najgorszą rzeczą, która może cię spotkać w takiej sytuacji. Policja bądź straż miejska mogą też zdecydować o odholowaniu pojazdu. Będziesz musiał wówczas pokryć wszystkie koszty. Zazwyczaj wiąże się to z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. 

Do odholowania dochodzi, gdy pojazd faktycznie stanowi zagrożenie na drodze na drodze i sprawia, że np. inne auta nie są w stanie przejechać. Z tego powodu lepiej naprawdę uważać i patrzeć, gdzie parkujesz. Mandat za parkowanie to tylko część ewentualnej kary.

Mandaty od straży miejskiej – czy są ważne?

Kompetencje straży miejskiej są bezustannie rozszerzane, przynajmniej jeśli chodzi o wystawianie mandatów. Dlatego też nie zdziw się, jeśli to właśnie przez te służby porządkowe zostaniesz ukarany. Mandat od straży miejskiej jest tak samo ważny jak policyjny. Nie możesz go zignorować.

Jeśli uważasz, że mandat za parkowanie został wystawiony bezprawnie, będziesz musiał wejść na drogę sądową, aby wszystko wyjaśnić. Często taki mandat jest wystawiany właśnie przez straż miejską, ponieważ policja jest zbyt zajęta patrolowaniem ruchliwych ulic.

Mandat za parkowanie – czy możesz zgłosić kierowcę?

Idziesz chodnikiem, wracając ze sklepu czy z zakupów, i nie możesz przejść, bo samochody tarasują ci drogę? Myślisz o tym, że takim kierowcom przydałby się mandat za parkowanie, ale… nic z tym nie robisz. To częsta sytuacja, która dotyczy wielu osób w Polsce. Taka postawa nie sprzyja przestrzeganiu prawa. 

Pamiętaj, że możesz zgłosić nieprawidłowo zaparkowane auto! Wystarczy, że skorzystasz z aplikacji na swojego smartfona, wykonując zdjęcie oraz podając opis sytuacji. Straż miejska, mając odpowiedni dowód, nie musi nawet pojawić się na miejscu, aby rozpatrzyć sprawę i wystawić mandat.
Mandat za parkowanie zdarza się często, gdy się śpieszysz bądź nie znasz okolicy i nie zwracasz uwagi na znaki. Jeśli chcesz go uniknąć, po prostu bądź czujny. Jako kierowca powinieneś bardzo dobrze znać przepisy drogowe. Jeśli nie czujesz się w tej dziedzinie pewnie, spróbuj się doszkolić. To najłatwiejszy sposób na uniknięcie mandatu.

Archiwum: październik 2021