Z artykułu dowiesz się więcej na temat legendarnego prototypu najdroższego Mercedesa na świecie. Poznasz bliżej kulisy sprzedaży najdroższego samochodu świata.

Najszybszy samochód świata – Mercedes z 1955 roku

Najdroższy Mercedes na świecie to model SLR 300 Uhlenhaut coupe. W latach 1955-1956 uznawany był za najszybszy pojazd świata, niedawno osiągnął także tytuł najdroższego samochodu w historii motoryzacji. Auto napędzane było 3 litrowym silnikiem o mocy 291 KM. Maksymalna prędkość tego bolidu to około 290 kilometrów na godzinę, dzięki czemu pokonał dotychczasowy rekord i stał się najszybszym autem świata roku 1955. 300 SLR Coupe budowano w oparciu na modelu W 196 Grand Prix samochodu, którym zdobyto tytuł mistrzowski w Formule 1.

Ten wyjątkowy bolid swoją nazwę otrzymał po inżynierze odpowiedzialnym za projekt. Rudolf Uhlenhaut uważany jest za wizjonera i wielu twierdzi, że sukces Mercedesa w ogromnej mierze zawdzięcza się zdolnemu inżynierowi, a Mercedes-Benz 300 SLR kojarzony jest przez większą część fanów motoryzacji, mimo że istnieją jedynie dwa modele tego auta na świecie.

Najdroższy Mercedes świata – 300 SLR Uhlenhaut Coupe sprzedany za 135 mln Euro

Na aukcji organizowanej przez RM Sotheby’s padł rekord świata. Mercedes sprzedał jeden z dwóch istniejących egzemplarzy SLR 300 na świecie za kwotę 135 milionów Euro, transakcja miała miejsce dnia 5 maja. Jest to bezapelacyjnie najwyższa kwota, za jaką kiedykolwiek sprzedano samochód. Według ekspertów Mercedes uplasował się w pierwszej dziesiąte najdroższych przedmiotów, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcjach.

Drugim po Mercedesie wśród najdroższych aut jest Ferrari 250 GTO. Samochód zakupił prywatny kolekcjoner za kwotę 45 mln Euro (43 mln dolarów). Na świecie istnieje jeszcze jeden egzemplarz 300 SLR i służy jako eksponat w muzeum w Stuttgarcie, czyli siedzibie firmy. Co ciekawe, cały dochód ze sprzedaży najszybszego Mercedesa, jednego z dwóch na świecie, zarząd Mercedesa przeznaczy na fundację, która finansuje badania na temat ochrony środowiska naturalnego.

Najdroższy Mercedes świata – 300 SLR Uhlenhaut z 1955 r to absolutny biały kruk na rynku motoryzacyjnym. Cena, za którą sprzedano auto, pobiła wszelkie rekordy. Wśród pierwszej dziesiątki, do której zaplasował się Uhlenhaut, jest między innymi obraz Leonarda da Vinci cieszący się absolutnym rekordem sprzedaży. Dzieło mistrza zatytułowane „Salvator Mundi” sprzedano w 2017 roku za zawrotną kwotę 450 milionów dolarów i trafiło do prywatnego kolekcjonera.

Archiwum: październik 2022