Wielu o akumulatorze wie tylko tyle, że on istnieje, a od jego naładowania zależy to, czy samochód odpali. Stosunkowo rzadko kierowcy zastanawiają się nad jego funkcjonowaniem. Czy należysz do tych, którzy wiedzą, czym jest prostownik, miernik czy pomiar napięcia?

Jeśli zadbasz o odpowiednie ładowanie akumulatora, poziom elektrolitu czy wartość napięcia akumulatora, możesz znacznie wydłużyć jego funkcjonowanie i zaoszczędzić na jego wymianie. W dodatku można uniknąć problemów zimą i przykrych niespodzianek z podłączonymi do instalacji odbiornikami.

Jak sprawdzić, czy twój akumulator samochodowy jest w pełni sprawny? Przeczytaj!

Napięcie akumulatora – co trzeba wiedzieć?

napięcie akumulatora – co trzeba wiedzieć?

Nie każdy akumulator rozruchowy ma taką samą trwałość. Niektórzy użytkownicy wymieniają ten element niemalże co roku. Inni potrafią korzystać latami z podobnego modelu, nigdy nie uskarżając się na problemy z zapalaniem, doładowaniem czy funkcjonowaniem urządzeń elektrycznych.

Zarówno sprawność akumulatora, jak i szybkość jego zużywania się w dużej mierze zależą od sposobu eksploatacji samochodu. Sporadyczne używanie i jazda głównie miejska (czyli na krótkich odcinkach) powoduje znaczne skrócenie żywotności takiego akumulatora. Spokojna jazda na długich odcinkach oznacza optymalny prąd ładowania i długą bezproblemową pracę.

Ile wynosi napięcie akumulatora?

Elementem pozwalającym naładować akumulator podczas jazdy jest alternator. Jest on połączony paskiem z silnikiem i podczas pracy doładowuje baterię samochodu prądem o napięciu w okolicach 12 V. Nie jest to jednak ładowarka generująca duże natężenie, w związku z czym podczas jazdy na krótkich dystansach z trudem doładowuje energię utraconą na uruchomienie silnika.

W rezultacie może on być ciągle niedoładowany, co prowadzi do szybszego zużycia akumulatora w samochodzie. Opcjonalne akcesoria dokładane przez użytkowników mogą go zbyt szybko rozładować (zwłaszcza na postoju).

Na szczęście, wykorzystując prosty miernik, czy multimetr można szybko zdiagnozować nieprawidłowości. Jakie powinno być optymalne napięcie akumulatora?

Sprawdź, ile powinno wynosić prawidłowe napięcie akumulatora! Dlaczego to ważne?

Do mierzenia parametrów pracy akumulatora (m.in. napięcia) można skorzystać z relatywnie taniego narzędzia, jakim jest multimetr. To prosty przyrząd pomiarowy, którego koszt nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych.

Urządzenie pozwoli na zmierzenie napięcia akumulatora, pomiar poboru i wartości prądu, a nawet pomoże obliczyć pojemność akumulatora. Jego obsługa jest dosyć prosta i nawet osoba bez doświadczenia powinna dać sobie z nim radę.

Tester przyłożony do akumulatora powinien wskazywać wartość jak najbliższą 12,8 V. Tyle bowiem mają nowe egzemplarze wychodzące z fabryki.

Użyj woltomierza! Kiedy napięcie ładowania jest zbyt niskie?

napięcie akumulatora - użyj woltomierza! Kiedy napięcie ładowania jest zbyt niskie?

Naładowany używany akumulator powinien mieć poziom napięcia pomiędzy 12,5 a 12,8 V.

  1. Jeśli wskazania woltomierza wskazują na wartość 12 do 12,5 V, to należy ładować go do uzyskania optymalnej wartości.
  2. Jeśli natomiast wynik spoczynkowy wynosi poniżej 12 V lub 11,8 V, to taki akumulator należy natychmiast naładować, wykorzystując odpowiednio ustawioną ładowarkę.
  3. Warto wówczas zmierzyć także natężenie postojowe, które nie powinno przekraczać 0,05 A. Wyższe wartości wskazują na problem z instalacją elektryczną bądź samą baterią.

Kiedy szczególnie zwracać uwagę na akumulator samochodowy?

Poziom naładowania czy napięcie akumulatora 12 V to kwestie szczególnie ważne dla kierowców w okresie zimowym. Podczas panowania ujemnych temperatur obciążenie akumulatora jest wyjątkowo wysokie podczas rozruchu, więc jakiekolwiek nieprawidłowości dają o sobie znać.

Jeśli samochód w nocy znajduje się na zewnątrz, prowadzi to do dogłębnego wychłodzenia. Prąd rozruchu potrzebny do uruchomienia silnika jest z kolei szczególnie wysoki, co prowadzi do szybszego zużywania i częstych problemów z odpalaniem.

Do czego służy multimetr? Jak prawidłowo zmierzyć napięcie baterii?

Stan naładowania i napięcie na akumulatorze należy sprawdzić na zgaszonym silniku. Dokładne informacje dotyczące twojego modelu znajdziesz w dołączonej instrukcji obsługi.

  1. Zazwyczaj niezbędne jest wyczyszczenie klem i podłączenie do obu z nich odpowiednich kabli prowadzących do multimetra.
  2. Pomiar napięcia akumulatora najlepiej wykonać około pół godziny po zgaszeniu silnika lub odłączeniu akumulatora od ładowarki.
  3. Sam multimetr należy ustawić na opcji oznaczającej mierzenie napięcia, w przedziale do 20 V (chyba że chcesz zmierzyć akumulator z pojazdu ciężarowego, który ma 24 V, wówczas należy ustawić przedział do 200 V).
  4. Po ustabilizowaniu się wartości uzyskasz ostateczny wynik.

Jak zabrać się za bezpieczne ładowanie akumulatora?

napięcie akumulatora - jak zabrać się za bezpieczne ładowanie akumulatora?

Jeśli wyniki wskażą na konieczność ładowania, to warto dopasować natężenie prądu do akumulatora. Zwykle nie zaleca się ładowania prądem wyższym niż 10% pojemności akumulatora.

Będzie to trwało sporo czasu (szczególnie, jeśli jest już dość mocno rozładowany), ale gwarantuje, że cały proces odbędzie się bezpiecznie i pozwoli na bezproblemowy powrót akumulatora do pełni sprawności. Regularne dbanie o utrzymanie napięcia w zalecanych granicach, jak również kontrolowanie poziomu elektrolitu (jeśli masz akumulator obsługowy, wyposażony w korki), to podstawa długiego i bezproblemowego użytkowania.

Jeśli chcesz uniknąć zbędnych wydatków na wymiany, dbaj o odpowiednie napięcie akumulatora, Będziesz mieć pewność, że twój samochód nie zawiedzie cię w nawet najmroźniejszy poranek.

Najczęściej zadawane pytania

Przy jakim napięciu akumulator jest rozładowany?

Jeśli wynik spoczynkowy wynosi poniżej 12 V lub 11,8 V, to taki akumulator należy natychmiast naładować. Limit głębokiego rozładowania wynosi 10,5 V. Po jego przekroczeniu akumulator już się nie uruchomi i będzie wymagał wymiany.

Jakie powinno być napięcie akumulatora 12 V?

Naładowany używany akumulator powinien mieć poziom napięcia pomiędzy 12,5 a 12,8 V. 

Kiedy akumulator nadaje się do wymiany?

Przeciętny okres, po którym powinno się wymienić akumulator, to 4–6 lat. Czasem żywotność akumulatora może być dłuższa.

Jak sprawdzić ile lat ma akumulator?

Informacja o dacie produkcji akumulatora powinna być zamieszczona na jego obudowie.

Archiwum: listopad 2022