Jazda po nieutwardzonych drogach lub strzelające kamyczki i żwir spod kół jadących z przodu aut mogą spowodować odpryski i inne uszkodzenia szyby czołowej. Niestety nie jest to problem błahy. Ze względu na siły oddziałujące na szybę czołową i bezpośrednim wpływem na bezpieczeństwo podróżujących, to od jej stanu w dużej mierze uzależnione jest to, czy auto przejdzie badanie techniczne. Dlatego warto zastanowić się, czy lepsza będzie naprawa szyb samochodowych, czy też wybranie opcji całkowitej wymiany.

Kiedy naprawa szyb samochodowych jest możliwa?

Nie zdziw się, że widząc skazę bądź odprysk na szybie samochodowej, mechanik odmówi ci jej naprawy. Dlaczego tak właśnie jest i w jakich sytuacjach szybę czołową się naprawia?

Przede wszystkim możesz naprawić szybę w aucie, jeśli uszkodzenie jest dość świeże. Ma to związek z procesem wydobywania ze środka uszkodzenia zanieczyszczeń i wilgoci, a także możliwością rozprzestrzeniania się pęknięcia. Naprawa szyby jest możliwa w sytuacjach, gdy uszkodzenie nie ma większej średnicy jak 20 mm i nie jest dłuższe niż 20 cm. W niektórych sytuacjach technika naprawy szyb samochodowych uniemożliwia zniwelowanie nawet takich niedoskonałości, więc ostateczną odpowiedź usłyszysz w warsztacie.

W jakich sytuacjach naprawa odprysków na szybie jest niemożliwa?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, jeśli odprysk na szybie nie powstał w przeciągu kilku ostatnich dni, zakład mechaniczny raczej go nie usunie. Ale to nie jedyna sytuacja, w której naprawa i klejenie szyby nie jest możliwe. Specjalista nie zgodzi się na prace naprawcze także w przypadku:

  • uszkodzeń, które znajdują się na wprost oczu kierowcy. Żywica wpuszczana w dane pęknięcie pozostaje widoczna i może utrudniać sprawne kierowanie pojazdem;
  • uszkodzeń sięgających uszczelki. Wtedy również nie da się jej naprawić i pozostaje jedynie wstawienie nowej sztuki;’
  • dużej ilości rys, ubytków, odprysków na szybie pojazdu. Zakłady nie decydują się na naprawę szyb samochodowych, gdy jest ich naprawdę sporo.

Naprawy szyb samochodowych = wygoda + oszczędność czasu

Wymienić tu należy kilka czynników. Przede wszystkim klejenie i naprawa szyb samochodowych trwa zdecydowanie krócej niż wymiana elementu. Wprawny mechanik może poradzić sobie z drobnym pęknięciem nawet w ciągu godziny. O ile może zrobić to od ręki, to nie musisz zostawiać u mechanika swojego auta na długi czas. Wygoda i oszczędność czasu w jednym!

Klejenie i naprawa szyby samochodowej a cena. Czy to bardzo droga opcja?

Kolejny i chyba najbardziej decydujący z czynników to koszty. Cena naprawy szyby samochodowej, w zależności od tego ile jest pęknięć do wyprowadzenia, może kosztować 100 zł lub nieco więcej. Co ważne, jest to o wiele mniej niż mandat za jazdę z uszkodzoną szybą czołową, który wynosi 250 zł i zdecydowanie nie rozwiązuje problemu pęknięcia… Natomiast wstawianie szyb samochodowych może rozpocząć się na stawce kilkuset złotych, a skończyć na kilku tysiącach złotych. Widać więc zasadniczą różnicę.

Jak wygląda naprawa i usuwanie rys z szyby samochodowej?

Po przyjeździe do warsztatu mechanik ocenia rodzaj i miejsce uszkodzenia elementu. W początkowej fazie procesu miejsce jest oczyszczane z zanieczyszczeń w postaci pyłu, kurzu, resztek szkła i wilgoci. Następnie do środka uszkodzenia wprowadzana jest żywica, którą utwardza się przy pomocy lampy UV. Po zakończeniu klejenia szyby i utwardzania samochodem można śmiało wyruszyć w dalszą drogę. Cała procedura nie jest przesadnie trudna i trwa naprawdę krótko.

Nie trzeba też obawiać się o kontrolę policyjną czy badanie techniczne pojazdu, gdy auto zostanie naprawione w ten sposób. Jest to jak najbardziej oficjalna i honorowana metoda naprawy szyb samochodowych, więc nic złego nie powinno ci po niej grozić.

Jak usunąć rysy z szyby samochodowej?

Jak postąpić, jeśli szyba czołowa w aucie nie posiada pęknięcia, tylko drobne i płytkie rysy powstałe na skutek używania skrobaczki zimą? W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może okazać się jej spolerowanie. Ze względu na fakt, że jest to bardzo wrażliwy materiał na uszkodzenia, który jednocześnie odpowiada za duży procent sprężystości karoserii, nie poleca się przeprowadzać tego procesu samodzielnie. Dlatego odpuść sobie zestaw naprawczy do szyby.

Dobrym wyjściem (jedynym słusznym oprócz wymiany elementu) jest oddanie pojazdu pod opiekę do specjalistycznego zakładu. Wypolerowanie szyby w zależności od powierzchni i ilości rys, może trwać do kilku godzin. Koszt takiej usługi wyceniany jest indywidualnie, jednak zazwyczaj oscyluje w granicach 200-300 zł. Uzyskany efekt z pewnością cię zadowoli.

Jak dbać o szybę po jej naprawie?

W przypadku, gdy naprawa szyb samochodowych jest już za tobą, dobrze jest pomyśleć, co zrobić, by ochronić element od uszkodzeń w przyszłości. Są różne rozwiązania proponowane przez specjalistów. Niektórzy po prostu polecają trzymanie się w znacznej odległości od pojazdu jadącego z przodu, szczególnie poruszając się drogami nieutwardzonymi. Dobrym wyjściem jest też stosowanie wysokiej jakości wycieraczek samochodowych, które szybko nie spowodują uszkodzenia.

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym szczególnie w nowych i drogich autach jest folia ochronna. Sprawdza się to wtedy, gdy w danych modelach wstawienie szyb samochodowych to kwota rzędu kilku tysięcy złotych lub więcej. Materiał taki nakładany jest, co jasne, na zewnętrzną część szyby. Bardzo dobrze współgra z wycieraczkami i ułatwia odprowadzania deszczu oraz śniegu. Dodatkowo wpływa na obniżenie poziomu promieni UV trafiających do wnętrza, czym zmniejsza tempo płowienia materiałów.

Powstały odprysk na szybie czołowej nie zawsze musi kwalifikować ją do wymiany. Przed podjęciem decyzji o kosztownej usłudze wstawienia nowego elementu lepiej najpierw zainteresować się jej naprawą. Oszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze.

Archiwum: marzec 2021