Precyzja i komfort widzenia są potrzebne wszystkim ludziom. Dlatego nawet osoby, które cieszą się znakomitym wzrokiem i nie potrzebują jego korekty, często korzystają z okularów, np. przeciwsłonecznych albo chroniących oczy przed oddziaływaniem niebieskiego światła, na które są narażone podczas pracy przy komputerze. Szczególnie istotny jest odpowiedni dobór okularów dla kierowców. W ich przypadku ostrość widzenia nie jest bowiem wyłącznie kwestią własnego zdrowia i wygody, ale też bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Prawidłowa korekcja wad refrakcji

Wady refrakcji, potocznie nazywane wadami wzroku, to problemy, które mogą wystąpić u osób w każdym wieku. Właśnie dlatego każdy kandydat na kierowcę musi przejść badanie okulistyczne, a jeśli zostanie stwierdzona u niego nadwzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm – obowiązkowo (pod groźbą wysokiego mandatu) nosić okulary lub soczewki kontaktowe podczas prowadzenia pojazdu.

Absolutną podstawą przy wyborze okularów dla kierowcy jest zatem odpowiednie dopasowanie soczewek korekcyjnych do stwierdzonej u niego wady wzroku. Nie bez znaczenia jest przy tym to, w jakich oprawkach zostaną umieszczone szkła. Kierowca potrzebuje wygodnych okularów, zapewniających pełen komfort podczas długich godzin jazdy.

Czym są soczewki fotochromowe?

Niezwykle korzystnym wyborem w przypadku okularów dla kierowcy są soczewki fotochromowe, które mogą jednocześnie pełnić funkcję korekcyjną. Skutecznie chronią wzrok przed promieniowaniem UV, a przede wszystkim przed niebezpiecznym na drodze olśnieniem słonecznym, ale w odróżnieniu od zwykłych okularów przeciwsłonecznych, dostosowują się do aktualnych warunków oświetleniowych.

Szkła fotochromowe zawierają specjalny pigment, którego cząsteczki zmieniają swoje ułożenie w zależności od natężenia światła. Dzięki temu w ciągu ułamków sekundy soczewki samoczynnie przyciemniają się lub rozjaśniają. To zapewnia kierowcy doskonałą widoczność na drodze – bez konieczności ciągłego zdejmowania i zakładania okularów.

Czemu służy powłoka antyrefleksyjna?

Tak zwany antyrefleks to powłoka, jaką można pokryć soczewki okularowe (zarówno korekcyjne, jak i „zerówki”), by zminimalizować odbicia światła od ich powierzchni. W praktyce oznacza to, że do oczu wpada więcej światła niż przy korzystaniu ze standardowych okularów, a refleksy, które mogą powstawać na szkle, nie zakłócają obrazu.

Nosząc okulary z antyrefleksem, kierowca zyskuje lepszy kontrast obrazu niż w przypadku korzystania z soczewek bez takiej powłoki. Wpływa to bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy, ponieważ umożliwia spostrzeganie większej ilości szczegółów na drodze. Powłoka antyrefleksyjna w okularach zapewnia też większy komfort widzenia. Oczy nie męczą się negatywnymi zjawiskami świetlnymi, o które nietrudno podczas jazdy.

Zalety soczewek polaryzacyjnych

Powłoka antyrefleksyjna jest niezwykle funkcjonalna podczas prowadzenia samochodu, jednak nie redukuje silnych, płaszczyznowych odbić światła, np. od powierzchni śniegu czy jezdni mokrej po deszczu. Nie radzi sobie także z filtrowaniem rozproszonego, rażącego światła słonecznego, które przebija się przez cienką warstwę chmur czy przez mgłę. Taki walor posiadają za to soczewki z warstwą polaryzacyjną.

Soczewki polaryzacyjne to znakomite rozwiązanie dla kierowców, ponieważ odbijają oślepiające, poziome promienie świetlne i ułatwiają widzenie pionowych – tych, które dostarczają nam informacji na temat kolorów czy kształtów obserwowanych obiektów. Dzięki polaryzacji w okularach wzrok mniej się męczy podczas długotrwałej obserwacji krajobrazu, a widziany obraz jest bardziej naturalny.

Czy warto zainwestować w specjalne okulary dla kierowców?

Jak widać, dzięki nowoczesnym materiałom i technologiom można wyprodukować soczewki okularowe, które znacznie ułatwią prowadzenie samochodu i ochronią mocno eksploatowany przy tej czynności narząd wzroku. Takie szkła, w wygodnych, modnych, dobrej jakości oprawkach z powodzeniem mogą służyć ich właścicielowi także w wielu innych sytuacjach – od spaceru po lesie, po pracę przy komputerze. Choć każda ze specjalistycznych powłok na soczewkach nieco podnosi ich cenę, zdecydowanie warto zainwestować we własny komfort i bezpieczeństwo.

Archiwum: sierpień 2022