Okulary do jazdy w nocy – czym się wyróżniają?

Okulary do jazdy nocą – nazywane są „okularami nocnymi”. Jest w nich zastosowana soczewka rozjaśniająca obraz, najczęściej żółta. Okulary do jazdy w nocy to więc nic innego jak modele z zastosowaną specjalistyczną soczewką. Mogą występować zarówno w wersji uniwersalnej (ze szkłami „zerówkami”), jak i korekcyjnej. Jakie filtry powinny mieć takie okulary, by spełniały swoje zadanie? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu!
Okulary do jazdy nocą z antyrefleksem

Filtr antyrefleksyjny – w opisie okularów może występować także pod nazwą „powłoka antyrefleksyjna” – ma za zadanie ulepszać jakość soczewki. Jest cienką warstwą, która pokrywą ją z obu stron. Odpowiada przede wszystkim za:
- zmniejszenie liczby odbić światła. Na szkłach nie pojawiają się błyski czy odbicia innych elementów (np. żarówki nocą widzianej na soczewce przez osobę noszącą okulary bez powłoki antyrefleksyjnej),
- zwiększenie poziomu przepuszczalności światła. Tym samym podnosi kontrast obrazu, czyniąc go wyraźniejszym,
- ochronę soczewki przed zarysowaniem,
- obniżenie poziomu brudzenia się soczewki.
Okulary do jazdy nocą z antyrefleksem to bez wątpienia dobry wybór. Jeśli nie nosisz okularów na co dzień, z pewnością przede wszystkim zauważysz poprawę kontrastu i koncentracji widzenia. Jeśli natomiast masz wadę wzroku, docenisz filtr antyrefleksyjny za brak odbijania się innych elementów – zwłaszcza reflektorów pojazdu jadącego z naprzeciwka.
Okulary polaryzacyjne do jazdy nocą

To kolejny popularny wśród nocnych okularów filtr. Okulary polaryzacyjne do jazdy nocą są wyposażone w powłokę, która chroni wzrok przed promieniami światła padającymi poziomo. Promienie te tworzą refleksy odbijające się w soczewkach okularów i oślepiają. Filtr polaryzacyjny „prostuje” poziome światło. Dzięki temu obraz jest wyraźny, niezmącony refleksami, mniej nasycony (kolory tracą na kontraście).
W przypadku jazdy nocnej jest to niewątpliwie przydatna funkcja. Polaryzacja w okularach do nocnej jazdy chroni przed docieraniem do oczu rażących odblasków. Może to być światło odbijające się w mokrej po deszczu jezdni, wilgotna od rosy trawa rosnąca wzdłuż drogi, mijane jezioro czy otaczający śnieg.
Okulary dla kierowców do jazdy nocą z fotochromem

Fotochrom to skrócona nazwa szkła fotochromowego, z którego mogą być wykonane soczewki okularów. Charakteryzują się niepowtarzalną funkcjonalnością – szkła dopasowują swój kolor do otaczającego je oświetlenia. Soczewka ciemnieje podczas kontaktu z jasnym światłem na skutek promieniowania ultrafioletowego. Można więc powiedzieć najprościej, że „stają” się przeciwsłoneczne – z tym że w stopniu odpowiadającym poziomowi naświetlenia. Gdy użytkownik zmieni miejsce pobytu na zaciemnione (np. z mocno oświetlonego marketu wyjdzie na zewnątrz, gdzie panuje późnowieczorny zmrok), proces się odwróci – soczewka się rozjaśni.
Podczas poszukiwania okularów dla kierowców do jazdy nocą warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wspomniany wcześniej żółty kolor soczewek. Odpowiada on za rozjaśnienie obrazu, tym samym poprawiając widoczność po zmroku.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

Bartek
22 kwietnia 2021 at 19:33
Rzadko mam okazję podróżować jak jest ciemno, ale takie okulary chyba powinny być w wyposażeniu każdego samochodu. Widoczność nocą jest bardzo ograniczona, więc to naprawdę przydatny gadżet. Dzięki za informację.