Okulary do jazdy w nocy – czym się wyróżniają i jak działają na wzrok?

okulary do jazdy nocą - czym się wyróżniają

Okulary do jazdy nocą – nazywane są „okularami nocnymi”. Jest w nich zastosowana specjalna soczewka rozjaśniająca obraz, najczęściej żółta. Okulary do jazdy w nocy to więc nic innego jak modele z zastosowaną specjalistyczną soczewką. Okulary z żółtymi soczewkami mogą występować zarówno w wersji uniwersalnej (ze szkłami „zerówkami”), jak i korekcyjnej. Jakie filtry powinny mieć takie okulary, by spełniały swoje zadanie? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu!

Masz problem z prowadzeniem auta po ciemku? Sprawdź okulary do jazdy nocą z antyrefleksem

okulary do jazdy nocą - z antyrefleksem

Filtr antyrefleksyjny – w opisie okularów może występować także pod nazwą „powłoka antyrefleksyjna” – ma za zadanie ulepszać jakość soczewki. Jest cienką warstwą, która pokrywą ją z obu stron. Odpowiada przede wszystkim za:

  • zmniejszenie liczby odbić światła. Na szkłach nie pojawiają się błyski czy odbicia innych elementów (np. żarówki nocą widzianej na soczewce przez osobę noszącą okulary bez powłoki antyrefleksyjnej), 
  • zwiększenie poziomu przepuszczalności światła. Tym samym podnosi kontrast obrazu, czyniąc go wyraźniejszym,
  • ochronę soczewki przed zarysowaniem,
  • obniżenie poziomu brudzenia się soczewki (większa czystość to większa widoczność).

Okulary do jazdy nocą z antyrefleksem to bez wątpienia dobry wybór. Jeśli nie nosisz okularów na co dzień, z pewnością przede wszystkim zauważysz poprawę kontrastu i koncentracji widzenia. Jeśli natomiast masz wadę wzroku, docenisz filtr antyrefleksyjny za brak odbijania się innych elementów – szczególnie reflektorów pojazdu jadącego z naprzeciwka, które mogą cię chwilowo oślepić.

Okulary polaryzacyjne do jazdy nocnej – czy warto je wybrać?

okulary do jazdy nocą - polaryzacyjne

To kolejny popularny wśród nocnych okularów filtr. Okulary polaryzacyjne do jazdy nocą są wyposażone w powłokę, która wielokrotnie chroni wzrok przed promieniami światła padającymi poziomo. Promienie te tworzą refleksy świetlne odbijające się w soczewkach okularów i oślepiają. Filtr polaryzacyjny „prostuje” poziome światło. Dzięki temu obraz jest wyraźny, niezmącony refleksami, mniej nasycony (kolory tracą na kontraście).

W przypadku jazdy nocnej jest to niewątpliwie przydatna funkcja. Polaryzacja w okularach do nocnej jazdy chroni przed docieraniem do oczu rażących odblasków. Może to być światło odbijające się w mokrej po deszczu jezdni, wilgotna od rosy trawa rosnąca wzdłuż drogi, mijane jezioro czy otaczający śnieg zimą.

Okulary dla kierowców do jazdy po zmroku z fotochromem

okulary do jazdy nocą - z fotochromem

Fotochrom to skrócona nazwa szkła fotochromowego, z którego mogą być wykonane soczewki okularów. Charakteryzują się niepowtarzalną funkcjonalnością – szkła dopasowują swój kolor do otaczającego je oświetlenia. Soczewka przyciemnia się podczas kontaktu z jasnym światłem na skutek promieniowania ultrafioletowego. Można więc powiedzieć najprościej, że „stają” się przeciwsłoneczne – z tym że w stopniu odpowiadającym poziomowi naświetlenia. Gdy użytkownik zmieni miejsce pobytu na zaciemnione (np. z mocno oświetlonego marketu wyjdzie na zewnątrz, gdzie panuje późnowieczorny zmrok), proces się odwróci – soczewka się rozjaśni.

Podczas poszukiwania okularów dla kierowców do jazdy nocą warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wspomniany wcześniej żółty kolor soczewek. Odpowiada on za rozjaśnienie obrazu, tym samym poprawiając widoczność po zmroku.

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto kupić okulary do jazdy nocą?

Jeśli często prowadzisz samochód w późnych godzinach wieczornych, zdecydowanie warto zainwestować w okulary do jazdy nocą. Poprawią widoczność na drodze, a co za tym idzie – twój komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Jakie okulary do jazdy nocnej?

Najlepszym wyborem są polaryzacyjne okulary do jazdy nocnej z żółtymi soczewkami. Ten rodzaj okularów niweluje oślepienie wywołane mijanymi samochodami i rozjaśnia widziany obraz. Możesz też zainwestować w okulary ze szkłami fotochromowymi.

Jaki kolor szkieł dla kierowców?

Najlepszym kolorem soczewek dla kierowców jest żółty, który rozjaśnia obraz i poprawia widoczność, gdy na zewnątrz jest ciemno.

Ile kosztują okulary do jazdy w nocy?

Cena okularów do jazdy nocą zależy od modelu i marki, jakie wybierzesz. Za okulary z fotochromem zapłacisz ok. 500 zł.

Archiwum: listopad 2022