Aktywne spędzanie czasu to podstawa

Dzieci są ruchliwe, żwawe i szybko się nudzą. Warto więc wymyślić takie zajęcia podczas podróży, aby aktywnie zaangażowały dziecko. W ten sposób jazda samochodem minie spokojniej, szybciej i w nieco mniej stresujący dla rodzica sposób (trzeba przyznać, że podróż w akompaniamencie krzyków i płaczu potrafi być stresująca). O co więc zadbać?

Przede wszystkim o podstawy: wygodę najmłodszych, dostęp do wody i prowiantu na drogę. Odwieczna prawda głosi, że człowiek głodny jest bardziej rozdrażniony. Dlatego zdrowe przekąski, kanapki, owoce, woda, sok czy herbata w termosie to obowiązkowe wyposażenie samochodu podczas podróży. 

Zapewniając dziecku picie i przekąski, przychodzi pora na kreatywne zorganizowanie mu czasu jazdy. Najlepiej, aby była to aktywna zabawa lub gra. Taki sposób spędzania czasu skupi uwagę dziecka i rozwinie jego wyobraźnię, zajmując je na dłuższy moment. Świetnym pomysłem będzie wspólne wysłuchanie audiobooka. 

Audiobooki – umilacz podróży dla dzieci i dorosłych

Niewiele osób może czytać książki w trakcie jazdy samochodem. Odczuwają wtedy nieprzyjemne zawirowania błędnika, mdłości i ścisk w żołądku. W takim wypadku lepiej odpuścić sobie książkę. Szczególnie dzieciom, gdyż te częściej niż dorośli miewają choroby lokomocyjne. 

Na ratunek przychodzi audiobook – wciągające słuchowisko, w którym doświadczony lektor czyta daną książkę od początku do końca. To o wiele lepszy pomysł, niż wręczenie dziecku telefonu z bajką. Przede wszystkim dlatego, że wysłuchiwanie odczytywanych książek niezwykle pozytywnie wpływa na dziecięcą wyobraźnię. 

Jaki tytuł wybrać? Najlepiej pozycje skierowane do dzieci. Doskonałym wyborem będzie na przykład Pippi Pończoszanka audiobook. Przygody rudej dziewczynki z pewnością zaciekawią nie tylko dzieci, ale również dorosłych. To barwna powieść, napisana przez znaną pisarkę Astrid Lindgren, do której dorobku zalicza się również między innymi Dzieci z Bullerbyn. Jest to zatem powieść sprawdzona i polecana dzieciom od wielu lat, dlatego idealnie sprawdzi się podczas długiej podróży samochodem.

Kreatywne zabawy podczas wysłuchiwania audiobooka

Jak wcześniej zostało wspomniane, warto zapewnić dziecku rozrywkę aktywną. Audiobooki dla dzieci to oczywiście niezbędny element podróży, ale czy samo ich wysłuchiwanie zajmie maluchy na tyle, aby spokojnie spędzić jazdę samochodem? Może się okazać, że dzieci mimo wszystko po pewnym czasie zaczną się niecierpliwić. W tym celu warto przed włączeniem audiobooka wymyślić parę kreatywnych gier i zabaw, związanych z słuchowiskiem.

Taką zabawą może być na przykład zapowiedź, że po słuchowisku rodzice będą zadawać pytania z treści wysłuchanej fabuły. Dziecko, które będzie mieć najwięcej poprawnych odpowiedzi, wygrywa. Jeżeli jest tylko jedno dziecko, może na przykład konkurować z którymś z rodziców.

Inną grą może być zaproponowanie, aby każdy starał się zapamiętać scenę, która najbardziej mu się podobała, a po dotarciu na miejsce narysować ją na pamiątkę. Taka zabawa wspiera kreatywność dziecka i zachęca je do uważnego słuchania audiobooka. 

Można spróbować zabawić się jeszcze bardziej aktywnie. Na dane słowo, usłyszane podczas słuchowiska, wszyscy klaszczą (no, może poza kierowcą) lub wydają jakiś dźwięk. Kto przeoczy, ten gapa. 

Zaproponowanie dzieciom wysłuchania książki z późniejszą dyskusją o niej jest doskonałym pomysłem dla nieco starszych pociech. Zadawanie pytań o treści „a co Ty byś zrobił / zrobiła na miejscu Pippi?” / „a dlaczego postąpiłbyś / postąpiłabyś tak, a nie inaczej?” uczy najmłodszych samodzielnego myślenia, rozwiązywania problemów i wyrażania własnego zdania. To naprawdę dobre ćwiczenie, wspierające rozwój dzieci. 

Nie tylko z dzieckiem – audiobook w podróży to świetna alternatywa 

Jazda samochodem, szczególnie daleka, dłuży się nie tylko dzieciom. Nawet dorośli często odczuwają potrzebę zrobienia czegoś konstruktywnego, kiedy mijają kolejne godziny siedzenia nieruchomo w jednym miejscu. 

Uruchomienie audiobooka pozwala spędzić jazdę samochodem w wartościowy sposób. Dzięki wysłuchiwaniu poszczególnych pozycji, można poszerzyć swoje horyzonty, zgłębić wiedzę w określonym temacie, nadrobić zaległą książkę, którą miało się ochotę już od dawna przeczytać. To ciekawa alternatywa od słuchania muzyki, czy oglądania filmików w aplikacjach na smartfonie. Zaletą audiobooków jest to, że można dzięki nim poznać treść porywającej książki, której normalnie nie ma się czasu przeczytać. 

Przede wszystkim jednak warto proponować audiobooki dzieciom. Takie spędzanie drogi wpływa na maluchy pozytywnie i twórczo. Zachęcanie najmłodszych do aktywnego słuchania, zadawania pytań, czy zapamiętywania treści ćwiczy pamięć, koncentrację oraz skupienie. Rozwija kreatywność i może przyczynić się do rozwoju zainteresowania książkami i powieściami.

Archiwum: czerwiec 2022