Jakie są podstawowe warunki na prawo jazdy kat C?

Minimalny wiek osoby, która może przystąpić do kursu to 21 lat oraz prawo jazdy kat B. Widzisz zatem, że nawet młodzi kierowcy mogą po kilku latach zdawać kategorię C. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o tym typie uprawnień? Jeśli przeczytasz nasz artykuł, dowiesz się wszystkiego o prawie jazdy C!

Kategoria C – do ilu ton i dla kogo?

prawo jazdy kat c - do ilu ton i dla kogo

Prawo jazdy kat C znacząco podnosi nasze kwalifikacje zawodowe. Dzięki niemu można prowadzić pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony z wykluczeniem autobusów.

W Internecie można znaleźć mnóstwo pracy dla osób z takimi uprawnieniami. Jeżeli nie przerażają cię ciągłe zmiany miejsca, duży ruch oraz długie godziny za kierownicą, jest to praca właśnie dla ciebie!

Posiadając kat. C można liczyć na dużo korzyści, takich jak poznawanie nowych miejsc, ludzi i otoczenia. Kolejnym atutem są oczywiście satysfakcjonujące zarobki. Z takim dokumentem pracę z łatwością znajdziesz w całej Europie, a pokaźne zarobki najbardziej do niej przekonują.

Prawo jazdy kat. C – wymagania i kwalifikacja

Aby przystąpić do kursu, potencjalny kandydat musi:

● mieć ukończone 21 lat oraz posiadać już wcześniej wyrobione prawo jazdy kat B;

● uzyskać zaświadczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych. W tym celu należy umówić się do psychologa, wizyty często organizuje szkoła jazdy. Psycholog musi wystawić orzeczenie, na podstawie którego będziesz mógł uzyskać dokument PKK;

● uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów ciężarowych. Tu również należy umówić się do lekarza, w tym przypadku może być to lekarz medycyny pracy. Jest to zwykłe sprawdzenie stanu zdrowia, czyli seria podstawowych badań medycznych;

● uzyskać profil kandydata na kierowcę.

Czym jest profil kandydata na kierowcę?

Taki dokument potrzebny do prawa jazdy kat C pobierzesz w wydziale komunikacji. Ma on opisać dokładnie osobę, która ubiega się o uprawnienia na auta ciężarowe. Bez niego i OSK nie będziesz mógł rozpocząć kursu. Dokument ten ma przedstawiać wszystkie potrzebne informacje o danej osobie, czyli jej stan zdrowia, dane osobowe oraz wykonane kursy i szkolenia.

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii C?

prawo jazdy kat c - do czego uprawnia

Osoba, która zaliczyła kurs, może prowadzić samochody o większych gabarytach (powyżej 3 i pół tony) oraz samochody z dodatkową przyczepą lekką (do 750 kg). Jeżeli masa przyczepy przekroczy podaną wagę, to do prowadzenia takiego pojazdu wymagana jest kolejna kategoria prawa jazdy – CE. Kategoria C nie uprawnia jednak do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy zawodowego.

Do tego celu potrzebne jest dodatkowe szkolenie zawodowe, po którym uzyskuje się stosowne uprawnienia. Jeżeli nie wiesz, o czym mowa to warto poszukać informacji na temat kwalifikacji wstępnej przyspieszonej.

Ile trwa kurs na prawo jazdy kat. C?

Pierwsza część kursu obejmuje zajęcia teoretyczne, które trwają 20 godzin. Są to obowiązkowe zajęcia, na których uczestnik ponownie uczy się zasad przepisu ruchu drogowego.

Jako że zdaje na kategorię C, dowiaduje się o specyfikacji pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony oraz poznaje zagrożenia w pracy kierowcy ciężarówki. Warto dodać, że w związku z pandemią zajęcia teoretyczne odbywają się online lub przez różne platformy szkoleniowe.

Zajęcia praktyczne na prawo jazdy C – jak wyglądają?

prawo jazdy kat c - zajęcia praktyczne

Druga część kursu to zajęcia praktyczne. Na ich wykonanie przeznaczone jest 30 godzin. Jazda odbywa się początkowo na placu manewrowym, na którym kursanci uczą się jak poruszać się ciężarówką. Następnie jazdy odbywają się w ruchu drogowym.

Podczas tych lekcji będziesz musiał pokazać praktyczną znajomość przepisów ruchu drogowego oraz znaków drogowych. Na końcu będzie wymagane zdanie egzaminów wewnętrznych w ośrodku szkolenia.

Przed kursem pamiętaj o formalnościach

Aby zapisać się na kurs kategorii C i zyskać uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi, trzeba wcześniej mieć wspomniany profil kandydata na kierowcę. W innym przypadku zapisanie się do szkoły będzie niemożliwe.

Jak zdobyć prawo jazdy kategorii C – ceny

Przejście szkolenia na tak duże pojazdy nie jest niestety tanie. Będzie to jednak w dłuższej perspektywie opłacalne. Ceny są zróżnicowane w zależności od szkoły. Przybliżone ceny kursów prawa jazdy kategorii C+E mieszczą się w widełkach pomiędzy 2500–3500 zł.

Aby zdobyć odpowiednie uprawnienia, do tej ceny doliczyć musisz opłaty za wizytę u lekarza oraz psychologa. W przypadku wykupienia większej liczby godzin czeka cię dodatkowy koszt.

Płatne również będą egzaminy. Zapłatę za kurs można uiścić gotówką lub przelewem. W wielu miejscach możesz zapłacić także w ratach, gdy nie masz pełnej kwoty.

Jak wygląda egzamin państwowy teoretyczny na prawo jazdy kat. C?

prawo jazdy kat c - jak wygląda egzamin teoretyczny

Na egzaminie państwowym prawa jazdy C będziesz musiał potwierdzić umiejętności praktyczne i teoretyczne. Aby uzyskać dokument, musisz zdać test dotyczący znajomości przepisów ruchu drogowego.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat C składa się z 32 pytań podzielonych na dwie części – podstawową i specjalistyczną. Część podstawowa obejmuje 20 pytań, które sprawdzają twoją wiedzę ogólną. Część sprawdzająca wiedzę specjalistyczną obejmuje 12 pytań szczegółowych i odnosi się do kategorii C.

Kategoria prawa jazdy C – praktyczny egzamin na prawo jazdy pojazdami ciężarowymi

Są trzy etapy egzaminu na kat. C:

  • przygotowanie ciężarówki do jazdy;
  • jazda na placu;
  • jazda po ulicach.

Na egzaminie praktycznym egzaminator z WORD-u sprawdza, czy potrafisz przygotować swój pojazd do jazdy. Kolejny etap to bezbłędne poruszanie po placu. Na koniec egzaminu musisz pokazać, jak poruszasz się ciężarówką w praktyce, czyli na ulicy. Gdy egzamin już zdasz, pozostanie ci tylko zapłata za wyrobienie dokumentu, udanie się do starostwa i odebranie go i rozpoczęcie nowej pracy.

Archiwum: czerwiec 2021