Narząd wzroku to wysoko zorganizowany analizator zmysłowy. Oczy odbierają wrażenia promieniowania świetlnego. Kiedy przynajmniej jedno oko nie domaga, jakość i komfort naszego życia drastycznie spada. W wielu przypadkach wystarczy udać się do okulisty, który wypisze zlecenie na okulary. Niestety istnieją również choroby oczu, które wymagają przeprowadzenia zabiegów operacyjnych. Jedną z takich przypadłości jest zaćma. Po dość inwazyjnej operacji wskazana jest odpowiednia rekonwalescencja. Jakie dolegliwości mogą wystąpić po zabiegu? Czy prowadzenie samochodu po operacji zaćmy jest dozwolone?

Czym jest zaćma?

Prawidłowe widzenie znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Aby widzieć dobrze i wyraźnie, potrzebne jest sprawne działanie struktur znajdujących się na przebiegu drogi wzrokowej. Zdrowa siatkówka, nerw wzrokowy i drogi wzrokowe zapewniają przekaz wrażeń wzrokowych do szarych komórek w naszym mózgu. Zaćma jest przypadłością polegającą na mętnieniu soczewki oka. Zwykle postępuje wraz z wiekiem i jest dość typowym stanem fizjologicznym procesu starzenia się soczewki. Soczewka może jednak zmętnieć na skutek urazów i stanów zapalnych oczy, a nawet chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzycy).

Jak przebiega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy polega na usunięciu starej, zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. Zabieg okulistyczny wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – najpierw oczy zakrapla się lekiem znieczulającym, a następnie podaje się go do środka oka po rozpoczęciu operacji. Podczas zabiegu możliwe jest odczuwanie niewielkiego kłucia lub pieczenia, dlatego w niektórych przypadkach podaje się dodatkowe środki przeciwbólowe. Operacja trwa zwykle od 3 do 4 godzin. Pacjent zazwyczaj tego samego dnia wraca do domu.

Rekonwalescencja po operacji

Okres rekonwalescencji zwykle wynosi od 4 do 6 tygodni. W tym czasie oko powinno się zagoić. Istnieje jednak kilka ważnych zaleceń, których należy bezwzględnie przestrzegać. Po operacji zakazane jest:

  • wykonywanie ciężkich ćwiczeń (przez około miesiąc);
  • dłuższe pochylanie się (natychmiast po zabiegu) – dozwolone jest krótkotrwałe schylenie np. w celu zawiązania butów;
  • korzystanie z wanny z hydromasażem, aby zmniejszyć ryzyko infekcji (przez pierwsze 2 tygodnie);
  • pocieranie oka;
  • wystawianie oczu na wiatr i pyłki (pierwsze kilka tygodni).

Czy prowadzenie samochodu po operacji zaćmy jest dozwolone?

W dniu operacji kierowanie samochodem nie jest zalecane – na oko zakładany jest zewnętrzny opatrunek. Prowadzenie samochodu po operacji zaćmy zależy w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji. Zakłada się jednak, że przez co najmniej kilkanaście dni po zabiegu okulistycznym lepiej zrezygnować kierowania pojazdem. Podczas rekonwalescencji warto odpocząć, zregenerować siły i nie forsować nadto oka.

Zaćma bardzo utrudnia prawidłowe widzenie. Operacja nie jest mocno inwazyjna, dlatego warto poprawić komfort życia. Po zabiegu stosuj się do wszystkich zaleceń, aby jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności.

Archiwum: październik 2022