Temat dostarczania samochodów zza granicy jest coraz częściej poruszany, a liczba osób korzystających z tej usługi rośnie z dnia na dzień. Jako dziennikarz i osoba zainteresowana tą kwestią, od dawna chciałem dokładniej zgłębić ten temat, szczególnie że na rynku pojawiło się mnóstwo firm oferujących pomoc w wyborze używanych samochodów z USA, Europy oraz Azji. Nadszedł odpowiedni moment. Skorzystałem z usług jednej z takich platform, która umożliwia samodzielny wybór samochodu, uczestnictwo w aukcjach, opłacanie usług oraz śledzenie całego procesu dostawy. Udało mi się zebrać materiał, którym z przyjemnością podzielę się w tej recenzji. Moim wyborem po długich poszukiwaniach i analizie tego segmentu rynku stał się międzynarodowy aukcji samochodowy plc.auction. Opowiem Wam o moich wrażeniach oraz o tym, jak funkcjonuje ta platforma, jakie są terminy dostawy, a przede wszystkim – czy jest to opłacalne.

Krótki przegląd PLC.auction

Na podstawie materiałów dostępnych na stronie internetowej i opinii użytkowników, firma PLC.auction, której siedziba znajduje się w Litwie, działa na rynku od ponad 10 lat. Mimo obecności wielu funkcji, interfejs platformy jest zrozumiały, strona jest wielojęzyczna i może być używana przez osoby mówiące po angielsku, francusku, hiszpańsku, ukraińsku, rosyjsku, bułgarsku, polsku, a nawet arabsku. Jest to godne szacunku.

Aby stać się użytkownikiem platformy, należy się zarejestrować na stronie. Daje to możliwość uczestnictwa w aukcjach i wykonania innych działań przewidzianych w systemie. Aby uzyskać dostęp do aukcji, należy wpłacić depozyt w wysokości 10% wartości samochodu.

Ważnym etapem kupna używanego samochodu jest jego sprawdzenie. Na platformie można to zrobić na dwa sposoby. Można sprawdzić historię eksploatacji samochodu po numerze VIN oraz zamówić „na żywo” sprawdzenie wybranego samochodu przez inspektorów firmy.

Platforma jest agregatorem i zapewnia dostęp do ofert wystawionych na 55 różnych aukcjach działających na całym świecie: w Kanadzie, USA, Korei Południowej, ZEA, Europie. Skala robi wrażenie: w bazie danych platformy znajduje się około 2 mln ofert, więc zawsze jest z czego wybierać.

Jeśli nie chcesz czekać i brać udziału w licytacjach, możesz rozważyć oferty o stałej cenie. Ogólnie rzecz biorąc, zalety platformy są oczywiste – rejestrujesz się raz, ale uzyskujesz dostęp do ofert wystawionych na dziesiątkach różnych aukcji. Nie wspominając już o tych, które dostępne są tylko dla dealerów – mowa o najbardziej interesujących ofertach, tzw. „ubezpieczeniowych” samochodach, które są najbardziej opłacalne do kupienia.

Dla użytkownika proces jest bardzo prosty: wybiera samochód z katalogu, wpłaca depozyt, składa ofertę i rozpoczyna udział w licytacji, niezależnie od tego, na którym aukcji wystawiony jest samochód. Zresztą, nie musisz nawet brać udziału w licytacji, ponieważ na platformie jest wiele ofert dostępnych do natychmiastowego zakupu. Cena takich samochodów jest stała, więc po prostu wybierasz i kupujesz auto. To bardzo fajna opcja. Jeśli na aukcji istnieje ryzyko, że samochód „przejmie” inny uczestnik, to przy zakupie opcji „buy now”, samochód gwarantowanie staje się twoją własnością.

Dostawa samochodu

Jeśli twoja oferta była najwyższa, wygrywasz licytację. Firma nie tylko dostarcza samochód do miejsca przeznaczenia, ale także zajmuje się formalnościami związanymi z eksportem. Transport odbywa się drogą morską, w kontenerach lub na pokładzie, jeśli zakupiony samochód jest w całości.

Koszt transportu zależy od sposobu dostawy. W moim przypadku zakupiony samochód został dostarczony na czas. Według opinii innych użytkowników, terminy są zazwyczaj dotrzymywane. Po rozmowie z menedżerem dowiedziałem się, że obecnie transport kontenerowy odbywa się regularnie, a statki wychodzą z portów raz na 1-2 tygodnie. Po dostarczeniu mojego samochodu do portu, firma zorganizowała jego transport do Krakowa.

Czas dostawy zależy od miejsca, z którego przyjeżdża samochód. W moim przypadku był to samochód z Korei Południowej i dostawa trwała prawie dwa miesiące (sama podróż statkiem trwała 46 dni). Z opinii użytkowników platformy, którzy zamawiali samochody z USA, wynika, że czas dostawy zależy od konkretnego portu wysyłki i jego obłożenia. Średni czas dostawy w tym przypadku to 3 miesiące.

W przypadku Europy terminy są krótsze, ale nie tak bardzo, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy od specyfiki pracy Europejczyków. Ogólnie rzecz biorąc, dostawa samochodu zajmuje 1-2 miesiące, w zależności od lokalizacji samochodu i miejsca przeznaczenia.

Data wysyłki i przybycia do portu docelowego, trasa – wszystkie te informacje są dostępne w panelu użytkownika. Co ważne, po każdym etapie związanym z załadunkiem/rozładunkiem, pojazd jest fotografowany.

Czy trudno jest kupować samochody na aukcji

Gdy po raz pierwszy zapoznałem się z działaniem PLC Auction, miałem oczywiście pytania dotyczące działania platformy. W takim przypadku kontaktowałem się z pomocą techniczną i razem rozwiązywaliśmy problemy. Jak wyszukiwać, jak sprawdzić historię samochodu – na te i inne pytania zawsze znajdziesz odpowiedź, a w razie potrzeby menedżery sami dobiorą ci pojazd zgodnie z budżetem i preferencjami. Chociaż wybór samochodu zająłem się sam, do dokładnego wyszukiwania dostępnych jest wiele filtrów. Opisy licytacji są jak najbardziej kompletne: stan, zdjęcia.

Podobało mi się, że potencjalny nabywca od razu ma dostęp do informacji o pełnym koszcie samochodu, uwzględniając wszystkie płatności związane z dostawą, opłatami, przygotowaniem dokumentów itp. Można to zrobić bezpośrednio na stronie licytacji za pomocą specjalnego kalkulatora. Czyli wszystko jest jak najbardziej przejrzyste, bez ukrytych kosztów, wiesz, za co płacisz, proces jest dla ciebie zrozumiały.

W fakturze uwzględnione są koszty samochodu, fracht morski, prace załadunkowe i rozładunkowe, opłaty portowe, transport do kraju odbiorcy autotransporterem i inne. Zresztą, końcowe ceny w porównaniu z innymi platformami w PLC Auction są niższe, co prawdopodobnie wynika z dużych wolumenów transportowych i dobrze przemyślanej logistyki.

Jeśli jesteś pierwszy raz na tego typu aukcjach, całkiem możliwe, że nie od razu wygrasz licytację interesującego cię pojazdu. Mi udało się wygrać dopiero na drugiej aukcji, więc na licytacje poświęciłem około dwóch tygodni. Ocenienie samochodu też nie zawsze jest proste, ale do tego celu istnieje specjalna usługa sprawdzania historii pojazdu po numerze VIN oraz oczywiście kontrola samochodu przez inspektorów samej platformy w dowolnym kraju, w którym zdecydujesz się kupić pojazd. 

Dla „żywej” kontroli potrzebne jest 2-5 dni, a jej wyniki w postaci dodatkowych materiałów foto i wideo zostaną dodane do twojego profilu. Tym razem skorzystałem ze sprawdzenia historii samochodu po unikalnym identyfikatorze, co dało mi wiele informacji. W tym celu na górze karty licytacji znajduje się przycisk „Zobacz raport”.

Koszt takiej kontroli to tylko 9,99 euro, ale ilość danych, do których uzyskujesz dostęp, jest znacznie większa. Przykład raportu można zobaczyć tutaj, a jeśli mówić krótko, zawiera on:

  • Szczegółowe dane techniczne, w tym oryginalne wyposażenie i jego zmiany.
  • Udział samochodu w wypadkach drogowych i jego uszkodzenia.
  • Serwisowanie techniczne.
  • Odczyty z licznika przebiegu na określoną datę (możliwość sprawdzenia, czy doszło do ingerencji w działaniu urządzenia).
  • Wycofanie samochodu przez producenta.
  • Warunki eksploatacji auta (np. czy samochód nie był używany jako taksówka).
  • Historia sprzedaży na aukcjach i wiele innych. 

Ten raport daje kompleksową informację o historii pojazdu, co jest nieocenione dla potencjalnego kupującego.

Ile można zaoszczędzić, kupując samochód na aukcji

Pomimo znacznych kosztów dostawy (za transport samochodu z Korei Południowej zapłaciłem prawie 3000 dolarów), udało mi się kupić samochód o 25% taniej niż w moim mieście. Wątpię, że miałbym szansę znaleźć podobny model w takim stanie technicznym i wyposażeniu. Dodatkowo, auto było wyposażone w fabryczny system LPG piątej generacji, co jest niewątpliwym plusem.

Wnioski Platforma PLC.auction oferuje, moim zdaniem, najlepszą funkcjonalność wśród podobnych platform, a w wielu usługach nie mają konkurencji. Dla mnie, jako kupującego, najważniejsze były łatwość zakupu i przejrzystość całego procesu. Pierwszy zakup na aukcji okazał się niezwykle udany, pomimo że móje doświadczenie jako kierowcy było dość skromne. Takich jak ja jest wielu, o czym świadczy strona z opiniami https://plc.auction/pl/reviews .

Materiał promocyjny

Archiwum: marzec 2024