Mało które bożonarodzeniowe drzewko zmieści się w podstawowym bagażniku typowej osobówki. Nawet jeśli uda się je wcisnąć po położeniu tylnych siedzeń i fotela pasażera, trzeba rozwiązać szereg innych problemów. Korona i rozłożyste gałęzie nie mogą zasłaniać widoku na boki i do tyłu, pozostawiony luzem pień stwarza realne zagrożenie w razie gwałtownego hamowania lub zderzenia, a żywica oraz igły zabrudzają tapicerkę. Najlepszym rozwiązaniem dylematów z tym, jak przewieźć choinkę własnym samochodem, jest użycie bagażnika dachowego – trzeba przy tym pamiętać o zasadach przewozu i zabezpieczania ładunków. Drzewko nie może utrudniać kierowania pojazdem i zbyt daleko wystawać poza obrys pojazdu. Należy dopasować wielkość choinki do rozmiarów auta, niezbędna będzie też czerwona chorągiewka.

Jak przewieźć choinkę? Zasady prawidłowego transportu choinek i ładunków

Jak przewieźć choinkę Zasady

Pierwsza porada dotyczy dopasowania pojazdu. Do przewozu drzewka wewnątrz najlepiej nada się samochód, w którym przestrzeń transportowa (w tym otwarta skrzynia ładunkowa) jest trwale oddzielona od kabiny kierowcy. Można też przetransportować choinkę na przyczepce przypiętej z tyłu pojazdu. Oczywiście należy je wtedy zabezpieczyć przed wypadnięciem na drogę. Podstawowe przepisy ruchu drogowego na temat przewożenia ładunków mówią o tym, że nie można:

 • przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej, ładowności pojazdu i nacisków osi na drogę;
 • naruszyć stateczności pojazdu;
 • utrudniać prowadzenie auta;
 • ograniczać widoczności drogi;
 • zasłaniać świateł, kierunkowskazów, tablic rejestracyjnych i innych znaków na pojeździe.

Prawo nie precyzuje sposobu zamocowania – wybrana metoda transportu musi gwarantować bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Najlepiej dopilnować, by drzewko w ogóle się nie poruszało, nawet w głębokiej skrzyni.

Jak przewozić choinkę na dachu samochodu? Drzewko w siatce i inne wytyczne

Jak przewozić choinkę na dachu samochodu

Lepiej unikać jazdy z otwartą klapą bagażnika. Istnieje wtedy ryzyko przedostania się spalin do kabiny, co obniży motorykę kierowcy. Jak przewieźć choinkę do domu na bagażniku dachowym? Zgodnie z przepisami każdy ładunek transportowany na dachu pojazdu może wystawać maksymalnie o 0,5 m od przodu, 1,5 m od siedzenia kierowcy i 2 m z tyłu, a dopuszczalne wymiary maksymalne auta razem z przewożonym ładunkiem to 4 m wysokości i 2,55–3 m szerokości – wszystkie warunki muszą być spełnione jednocześnie. Duże znaczenie ma także sposób przymocowania choinki do belki bagażnika dachowego:

 • choinkę należy owinąć siatką, która zapobiegnie zabrudzaniu jezdni;
 • świąteczne drzewko zwrócone zgodnie z kierunkiem jazdy, pniem do przodu;
 • jeżeli choinka wystaje z tyłu o ponad 50 cm, należy ją oznaczyć czerwoną chorągiewką.

Co grozi za nieprawidłowe przetransportowanie choinki na dachu auta? Uzasadnienie, wysokość mandatów

nieprawidłowe przetransportowanie choinki na dachu auta

Za nieprawidłowy transport ładunków nie ma punktów karnych, ale są za to dość wysokie mandaty. Ostateczna suma zależy od zaniedbań, wykroczeń oraz oceny sytuacji przez policjantów. Poniżej przykłady podawane przez media i komunikaty służb:

 • zasłanianie tablic rejestracyjnych – 100 zł;
 • brak wymaganej chorągiewki – 150 zł;
 • zasłonienie urządzeń sygnalizacyjnych i świateł pojazdu – 200 zł;
 • nieprawidłowe zabezpieczenia, słabe mocowanie drzewka podczas przewozu choinki samochodem – 500 zł mandatu.

Wiesz już, jak przewieźć choinkę bezpiecznie i zgodnie z prawem. Jeśli nie możesz przetransportować drzewka do domu własnym autem, skorzystaj z usług firmy transportowej. Mniejsze ryzyko wypadku, mniejsze koszty niż w przypadku zasłużonego mandatu.

Archiwum: listopad 2022