Zepsuta skrzynia biegów wiąże się z koniecznością odholowania samochodu do mechanika. Żadne auto nie zajedzie daleko bez poprawnie działającego przekaźnika mocy z jednostki napędowej na koła. Przekładnia odpowiada także za zmiany prędkości obrotowej. Konieczność regeneracji skrzyni biegów najczęściej wynika z niedbalstwa oraz niepoprawnego użytkowania. Jeśli nie dbasz o stan mechaniczny auta i technikę jazdy, przygotuj się na naprawdę duży wydatek rzędu 2500-15 000 zł! Konkretny koszt naprawy skrzyni biegów zależy od wielu czynników.

Regeneracja skrzyni biegów manualnych a automatycznych

Najważniejszy przy wycenie usługi jest rodzaj przekładni. Coraz popularniejsze na polskich drogach automaty mają znacznie bardziej złożoną budowę niż ręczne skrzynie biegów. A skoro coś jest bardziej skomplikowane, praca nad tym kosztuje więcej. Nie inaczej jest u mechaników w przypadku takiej usługi jak regeneracja skrzyni biegów. Manualnych przekładni statystycznie jest więcej, aczkolwiek również tutaj w grę wchodzą czterocyfrowe sumy.

Jaka jest inna najważniejsza różnica poza budową mechanizmów? Regeneracja automatycznej skrzyni biegów każdorazowo wymaga wymiany mechatroniki, dostosowania oprogramowania sterującego oraz regulacji. Nie obejdzie się też bez wymiany oleju przekładniowego oraz filtrów.

Ile kosztuje naprawa skrzyni biegów w warsztacie? Czy naprawa manualnej skrzyni biegów jest tańsza niż automatu?

Może zdarzyć się tak, że cena naprawy przekroczy rynkową wartość samego samochodu albo osiągnie znaczną jej część. Zanim zdecydujesz, czy płacenie za regenerację skrzyni biegów w ogóle ma sens, poproś mechanika o dokładną diagnostykę. Cena takiej usługi zazwyczaj oscyluje w okolicach 150-250 zł.

Poniżej znajdziesz etapy sprawdzania stanu technicznego przekładni.

 1. Akustyczna i funkcjonalna ocena pracy skrzyni biegów pod kątem objawów zauważonych przez kierowcę. Krótka jazda testowa.
 2. Ocena organoleptyczna. Obejmuje wzrokowe badanie poszczególnych części podczas demontażu skrzyni biegów.
 3. Badanie jednostki sterującej przekładni specjalnym przyrządem.

W przypadku skrzyń automatycznych dochodzi do tego jeszcze analiza kodów usterek pojazdu. Przeprowadza się ją za pośrednictwem komputera. Po zakończonej diagnostyce poznasz sumaryczną cenę za regenerację skrzyni biegów. I to ty musisz zdecydować, co dalej.

Regeneracja skrzyni biegów – cena

Największą część kosztów naprawy w warsztacie stanowi sama robocizna. Demontaż skrzyni biegów oraz ponowne jej złożenie to praca na co najmniej kilka godzin. Przy pełnej regeneracji skrzyni biegów tylko ta część pracy będzie cię kosztować jakieś 2500 zł. Albo więcej, jeżeli przekładnia w twoim samochodzie zalicza się do zaawansowanych i trudno dostępnych. Do tego dochodzą jeszcze:

 • 500 zł za wymianę sprzęgła – w skrzyniach manualnych;
 • 200 zł za wymianę oleju w skrzyni; kwota ta może wzrosnąć, jeżeli automatyczna skrzynia biegów wymaga dynamicznej wymiany smarowidła;
 • od 300 do 700 zł za nowe łożyska i uszczelniacze;
 • ok. 1000 zł za naciągnięcie łożysk i regulację luzów;
 • ok. 2000 zł za nowe okładziny cierne – w automatycznych przekładniach;
 • ok. 4000 zł za wymianę mechatroniki w dwusprzęgłowej skrzyni biegów, czyli odmianie przekładni automatycznej;
 • ok. 1000 zł za regenerację sprzęgła hydrokinetycznego – w automatach.

Koszty regeneracji ręcznej skrzyni biegów zawsze są niższe niż naprawa automatu

Pamiętaj, że to wartości przykładowe, mające dać orientacyjną odpowiedź na pytanie, ile kosztuje regeneracja skrzyni biegów. Cena zależy też od warsztatu i umiejętności mechanika. Czasami warto przywieźć zepsute auto nieco dalej, ale zyskać na jakości naprawy albo niższej cenie regeneracji skrzyni biegów. Zbierz i porównaj jak najwięcej cenników, a dopiero potem zabieraj samochód na dokładną diagnostykę.

Gwarancja na skrzynię biegów po regeneracji

Po wyjeździe z warsztatu zapewne oczekujesz, że wszelkie problemy z samochodem znikną. Jak jest w rzeczywistości? Jeżeli mechanicy udzielają jakiejkolwiek gwarancji na skrzynie biegów po regeneracji, rzadko przekracza ona rok. To oznacza, że w razie jakiejkolwiek usterki związanej z naprawą, kolejną w tym czasie masz teoretycznie za darmo.

Zdarza się jednak, że gwarancja na skrzynię biegów po regeneracji obejmuje jedynie część ceny ponownego demontażu i montażu przekładni. Dlatego uważnie przeczytaj wszystkie warunki, zanim podpiszesz jakiekolwiek zobowiązanie.

Jak dbać o skrzynie biegów po regeneracji?

Mechanicy zgodnie twierdzą, że najistotniejsze jest dbanie o olej przekładniowy. A konkretniej – jego wymianę lub utrzymywanie właściwego poziomu, w zależności od rodzaju skrzyni biegów oraz zaleceń producenta samochodu. Dla żywotności układu przeniesienia napędu istotny jest również sposób zmieniania biegów. Co robić, by pieniądze wydane na naprawę się nie zmarnowały? Używając skrzyni biegów po regeneracji, pamiętaj o poniższych wskazówkach:

 • nie ruszaj z pełną mocą silnika;
 • przy wysokich biegach trzymaj wyższe obroty;
 • nie zmieniaj biegów bez wysprzęglania;
 • redukcję biegów przeprowadzaj delikatnie, bez gwałtownego skoku obrotów silnika;

Dodatkowo automatyczne skrzynie biegów po regeneracji źle znoszą przełączanie na tryb jałowy (tzw. luz, oznaczony literami N lub P) podczas krótkich postojów.

Wymiana czy regeneracja skrzyni biegów – co mówią fachowcy?

Ilu specjalistów, tyle różnych opinii. Alternatywą dla regeneracji skrzyni biegów może być zakup przekładni z gwarancją rozruchu. Co to takiego? Najczęściej skrzynia biegów po regeneracji, pozyskana podczas demontażu złomowanego pojazdu. Czasami wymiana przekładni na używaną po prostu kosztuje mniej. Gwarancja rozruchowa to dobrowolne oświadczenie sprzedającego, że dana część jest sprawna i nadaje się do użytku.

Regeneracja skrzyni biegów wymaga dużej wiedzy i specjalistycznych narzędzi serwisowych, by poradzić sobie z taką naprawą. Rzadko kiedy profesjonalny mechanik upora się z regeneracją skrzyni biegów w mniej niż 2-3 dni. Dotyczy to zwłaszcza przekładni automatycznych. Regeneracja skrzyni biegów manualnych trwa krócej i jest znacznie tańsza.

Archiwum: styczeń 2022