Posiadanie auta wiąże się nie tylko z wysokimi kosztami nabycia. Wydatki związane z codzienną eksploatacją pojazdu potrafią niemile zaskoczyć – szczególnie, jeśli po kilku latach intensywnego użytkowania coraz częściej dochodzi do usterek. Dlatego coraz więcej osób interesuje się wynajmem długoterminowym.

Czym jest samochód na abonament?

Korzystanie z Internetu czy telewizji na abonament to rozwiązanie, które spotyka się z dużym zainteresowaniem. Okazuje się, że na takiej samej zasadzie działa opcja korzystania z wybranego przez siebie pojazdu. Zatem czym jest samochód na abonament?

To nic innego jak możliwość użytkowania konkretnego auta przez określony umową czas, w zamian za miesięczne opłaty w ustalonej wysokości. W przeciwieństwie do leasingu, tutaj nie istnieje możliwość wykupienia pojazdu na koniec umowy. Po jej wygaśnięciu można wziąć nowy samochód w abonament, czerpiąc przyjemność z jazdy zupełnie nowym autem.

Podobnie jak w przypadku np. telewizji abonamentowej, tak i tutaj wybierasz konkretny pakiet dopasowany do swoich potrzeb. W zależności od wyboru, w cenę może być wliczone ubezpieczenie, serwis itp. Warto przy tym podkreślić, że im wyższy pakiet, tym wyższa cena abonamentu za samochód.

Aby wynająć pojazd na zasadzie abonamentu, należy:

  • wybrać interesujące cię auto – w ramach konkretnego pakietu
  • podpisać umowę i uregulować opłatę wstępną.

Po odbiorze samochodu jesteś zobowiązany do opłacania abonamentu co miesiąc – zgodnie z warunkami umowy. Po jej zakończeniu zwracasz pojazd, a następnie możesz wynająć kolejne – jeśli tylko masz taką potrzebę.

Ile kosztuje samochód w abonamencie?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć o miesięczny koszt użytkowania samochodu w abonamencie, ponieważ jest to uwarunkowanie wieloma czynnikami. Zalicza się do nich m.in.:

  • cenę rynkową pojazdu
  • wybrany pakiet
  • opcje dodatkowe.

Warto jednak podkreślić, że ceny zaczynają się już od 500 zł miesięcznie. Im droższy pojazd i im bogatszy pakiet usług, tym wyższa kwota abonamentu miesięcznego.

Oferty są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie rozwiązanie na miarę potrzeb oraz możliwości finansowych.

Samochód na abonament a ubezpieczenie

Każdy pojazd – niezależnie od tego, na jakiej zasadzie jest użytkowany, musi mieć ważne ubezpieczenie OC. W przypadku pojazdów w ramach abonamentu zwykle dochodzi polisa AC, która stanowi zabezpieczenie własności firmy wynajmującej auta.

W zależności od warunków umowy, osoba korzystająca z samochodu na abonament może skorzystać z oferty przedstawionej przez firmę wynajmującą pojazd lub znaleźć polisę we własnym zakresie. W tym drugim przypadku warto przeprowadzić kalkulację na ubezpieczenie samochodu w rankomat.pl. Dostępny tam kalkulator pozwala znaleźć oferty na atrakcyjnych warunkach finansowych.

Auto w abonamencie – czy to się opłaca?

 Korzystanie z samochodu w zamian za miesięczną opłatę abonamentową ma wiele zalet, dlatego jest opcją opłacalną. Warto to rozważyć wówczas, gdy:

  • nie przywiązujesz się do pojazdów i nie chcesz być ich właścicielem
  • lubisz użytkować pewne auta – będące na gwarancji producenta
  • chcesz mieć pewność, że miesięczne wydatki związane z eksploatacją samochodu będą stałe
  • nie chcesz nadmiernie obciążać domowego budżetu wysokimi ratami leasingu lub kredytu.

Samochód na abonament nie będzie natomiast opłacalnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią ograniczeń. Tutaj główną przeszkodą jest nakładany limit kilometrów, którego przekroczenie będzie skutkować nałożeniem dodatkowych opłat. Inną wadą jest konieczność wykupienia AC, co dla kierowców ograniczających się zwykle do OC – może stanowi wydatek nie do przeskoczenia.

Archiwum: październik 2021