Jako kierowca na pewno dobrze zdajesz sobie sprawę, jak problematyczna może być wilgoć w aucie. Zimą może doprowadzić do zamarzania szyb i zamków. Ponadto takie środowisko sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, a także przyśpiesza korozję metalowych elementów. To dlatego eliminowanie wilgoci z wnętrza pojazdu jest naprawdę istotne. Sposób na wilgoć w aucie może być dość prosty i wymagać po prostu odwiedzenia mechanika, ale im starszy jest pojazd, tym bardziej może być rozszczelniony. To z kolei może istotnie utrudniać poradzenie sobie z tego typu problemem.

Objawy wilgoci w aucie – zaparowane szyby w samochodzie

Na początek ważne jest zorientowanie się, że wilgoć w aucie w ogóle występuje. Parujące szyby i podszybie to jeden z symptomów.Jeśli rano widzisz, że szyby lub szyberdach są zawilgocone, zaparowane lub nawet zamarznięte od wewnątrz, działaj! 

Jednym z powodów, przez które nie można tego ignorować, jest choćby kwestia wygody. Taka wilgoć w aucie może doprowadzić do zalania samochodu, gdy szron i lód znajdujące się na wewnętrznej części szyb zaczną się topić. Tapicerka jest zwykle częściowo wodoodporna, ale to nie znaczy, że fotele poradzą sobie z takimi warunkami przez długi czas.

Usuwanie wilgoci z samochodu – najpierw odwiedź mechanika!

Usuwanie wilgoci z samochodu często wiąże się z konieczną wizytą u mechanika. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej dla ciebie i pojazdu! Jak usunąć nadmiar wilgoci w aucie? Przede wszystkim konieczne może okazać się wymienienie filtra lub uszczelki. Zużywają się z czasem, a co za tym idzie – nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza w kabinie. To z kolei często doprowadza do problemów związanych właśnie z wilgotnym wnętrzem. Wizyta u specjalisty pomoże ustalić źródło wilgoci we wnętrzu auta.

Co jest dobre na wilgoć w samochodzie zimą?

Wilgoć w aucie często pojawia się właśnie w okresie zimowym. To wtedy do wnętrza wnosisz śnieg na butach, a twoje ubrania są częściej mokre od opadów. Dlatego w tym okresie warto szczególnie zadbać o stan pojazdu.

Jak zlikwidować wilgoć w aucie? Jeśli posiadasz klimatyzację, będzie to bardzo proste. Wystarczy włączać ją od czasu do czasu i korzystać z funkcji osuszania powietrza. To także dobrze wpłynie na cały ten mechanizm, dzięki czemu twój pojazd dłużej pozostanie sprawny.

Dzięki temu wilgoć w aucie szybko zostanie ograniczona. Warto wykonywać tę czynność np. przez kilka minut po jeździe pojazdem lub chwilę przed dotarciem do celu.

Pochłaniacz wilgoci do samochodu – to też jest sposób na pozbycie się wilgoci!

Jeśli klimatyzacja i wymiana filtra nie działają albo nie możesz pozwolić sobie na wizytę u mechanika, możesz kupić pochłaniacz wilgoci do samochodu. Dzięki niemu zażegnasz lub przynajmniej zmniejszysz problem. To coś, w co warto zainwestować, aby ochronić swoje auto przed rozwojem drobnoustrojów oraz grzybów. Takie urządzenie kosztuje ok. 20–50 zł. To z pewnością mniejszy wydatek niż naprawa zepsutej klimatyzacji. Usuwanie wilgoci z samochodu może więc wymagać konkretnych zakupów!

Żwirek dla kota – walka z wilgocią w aucie może być wygrana!

Masz w swoim domu żwirek dla kota? Wilgoć w aucie możesz opanować niemal natychmiast. Choć jest to rozwiązanie raczej tymczasowe, to nad wyraz skuteczne. 

Takie produkty zwykle świetnie chłoną wodę, także z powietrza, dlatego poradzą sobie także z gromadzeniem się wilgoci w aucie. Dzięki temu są w stanie szybko i sprawnie zmniejszyć wilgoć w aucie. Możesz włożyć żwirek do zamkniętego pojemniczka lub woreczka z kilkudziesięcioma dziurkami. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że wysypie się w trakcie jazdy. Dobrym rozwiązaniem będzie również włożenie go np. na talerzyku czy tacce na noc, gdy pojazd będzie stał w garażu.

Wilgoć w aucie gromadząca się pod dywanikiem – zadbaj o to

Woda lubi zbierać się w miejscach, których nie dostrzegasz. Dlatego wilgoć w aucie pod dywanikiem to naprawdę duży problem. Pamiętaj, że wilgoć gromadzić się może właśnie na wykładzinie. Po podróży warto więc wyciągnąć je z auta, aby ta przestrzeń mogła się osuszyć. Zrób to obowiązkowo, jeśli jechałeś wcześniej z osobami, których buty były mokre. 

Wilgoć w aucie to częsty problem, którego jednak lepiej nie lekceważyć. Poradzenie sobie z nim wcale nie jest ani skomplikowane, ani drogie!

Archiwum: grudzień 2021