Nie ważne, czy upał, czy deszcz, szyberdachy sprawdzały się w wielu sytuacjach! Stanowiły wyposażenie nawet najdroższych limuzyn i aut klasy premium, gdzie montaż klimatyzacji był ograniczony ze względu na ogromne koszty. Z kolei w mniejszych pojazdach, montaż szyberdachu był niemal obowiązkiem, bo nikt nawet nie liczył na to, że będą miały klimatyzację. Z czasem jednak ten element auta został wycofany i jest teraz rzadkością.
Czym jest szyberdach?
Już sama nazwa wskazuje, że chodzi o przeszklony otwór w dachu samochodu. Na pierwszy rzut oka to dziwne montować okno na suficie… Jednak szyberdach sprawdzał się nie tylko jako ozdoba pojazdu. Szyberdach pozwalał świetnie regulować temperaturę w kabinie w upalne dni. Co bardzo istotne, ciąg powietrza zasysał zimne do środka, a wyciągał nagrzane na zewnątrz. W ten sposób w szybkim czasie można było odczuć ulgę i komfortowo podróżować.
To nie jedyne zalety szyberdachów…
Szyberdach stał się niezbędnym elementem wyposażenia również dlatego, że regulował temperaturę w aucie w sposób wyjątkowo delikatny. Przy otwieraniu szyb w drzwiach bocznych powietrze z dużą siłą trafia w pasażerów. Szyberdachy zapewniały natomiast zdecydowanie bardziej subtelny podmuch, który nie powodował bezpośredniego uderzenia strumieniem powietrza na twarze.
Urządzenie to miało w starszych konstrukcjach jeszcze kilka innych zalet:
- pozostawienie w upalne dni lekko uchylonego otworu dachowego powodowało, że środek nie nagrzewał się tak mocno. Dzisiaj można włączyć klimatyzację i szybko wyregulować temperaturę;
- podczas jazdy w deszczu parujące szyby można było oczyścić dopływem powietrza właśnie przez otwarty szyberdach;
- osoby, które paliły papierosy wewnątrz auta mogły skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. To wszystko było możliwe dzięki jednemu prostemu rozwiązaniu.
Wady okien dachowych
Oczywiście nie jest to konstrukcja pozbawiona wad. Z czasem mogą psuć się uszczelki i woda spływająca po dachu może przeciekać do środka. Poza tym odpływy wewnątrz dachu mogą zatykać się zanieczyszczeniami, które trzeba usuwać. W skrajnych przypadkach elektroniczny szyberdach może zwyczajnie odmówić posłuszeństwa i pojawi się problem… auto będzie miało otwarty dach.
Montaż szyberdachu w pojeździe
Czy da się zamontować szyberdach w aucie, które go nie posiada? Wiele firm, które się tym zajmują, mówi, że tak. W miejscu montażu szyberdachu nie przechodzą żadne elementy konstrukcyjne, więc można śmiało dokonać takiej operacji.
Inną kwestią pozostaje wybór odpowiedniego serwisu i rodzaj elementu, który chcesz założyć. Masz do wyboru 3 podstawowe rodzaje:
- dach uchylny z opcją demontażu szyby;
- szyberdach z opcją przesuwania za pomocą korbki;
- dach uchylny otwierany elektronicznie.
Poszczególne modele są wypunktowane zgodnie z ich ceną od najtańszego do najdroższego rozwiązania.
Cena montażu szyberdachu i innych podobnych rozwiązań
Pierwsze rozwiązanie powinno zamykać się w kwocie 500 zł. Drugie to już wydatek przekraczający 1000 zł. Najdroższe są szyberdachy elektroniczne, bo ich całkowity koszt może przekraczać 2 tysiące złotych.
Eksploatacja szyberdachu – jak o niego dbać? Czym go konserwować?
Na samym początku powinieneś wiedzieć, że jazda z otwartym stale szyberdachem może mieć wpływ na poziom spalania paliwa. Dlaczego? Aerodynamika jest wtedy zaburzona a uchylenie elementu lub całkowite otwarcie szyby skutkuje powstaniem zawirowań powietrza dostających się do wnętrza. Przez to silnik musi bardziej się wysilać, by pokonywać opory powietrzne. Jeżeli planujesz montaż szyberdachu, pamiętaj, że jego używanie nie będzie obojętne dla spalania.
Pierwszą rzecz masz już za sobą. Teraz zajmijmy się sprawami związanymi z utrzymywaniem szyberdachu we właściwym stanie. Skup uwagę na uszczelce. Powinna być ona oczywiście szczelna i zapewniać odpowiednie zabezpieczanie. Dla utrzymania jej w dobrej kondycji możesz posłużyć się silikonem w sprayu. Zastosowanie tłustych specyfików spowoduje, że w jej pobliżu będzie osadzał się brud, co przyspieszy jej zużycie.
Ważnym elementem są też prowadnice. Najlepiej zupełnie wsunąć szybę lub ją zdemontować, aby uzyskać dostęp do elementów. Nie musisz od razu zdejmować podsufitki. Celem konserwacji prowadnic szyberdachów jest zapewnienie im płynnego działania i zabezpieczenie przed nierównomiernym zamykaniem się szyberdachu.
Czyszczenie odpływu szyberdachu – czy jest konieczne?
Konstrukcja szyberdachu niestety umożliwia przedostawanie się wody do środka. Nie musisz się jednak obawiać. Implementowane są w nim otwory, którymi woda spływa do nadkoli, gdzie w dalszej kolejności jest odprowadzana na zewnątrz pojazdu. Jak wygląda czyszczenie odpływu szyberdachu? W pierwszej kolejności pozbądź się szyby. W ten sposób uzyskasz dostęp do górnej części dachu.
W kolejnym kroku usuń wszystko, co będzie blokowało ci dostęp do konstrukcji szyberdachu. Z pewnością twoim oczom ukażą się różne zanieczyszczenia, igły z drzew, drobne liście, piasek i stojąca woda. W narożnikach szyberdachu zlokalizujesz niewielkiej średnicy otwory, którymi właśnie powinna ona odpływać. Jeśli tak nie jest, oznacza to, że zostały przytkane przez zabrudzenia.
Czyszczenie odpływu dachu krok po kroku
- Przyda ci się butelka wody i elastyczny drut metalowy, najlepiej o długości co najmniej 2 metrów.
- Możesz też zdemontować nadkola plastikowe, żeby sprawdzić stan odpływów.
- Czyszczenie odpływu szyberdachu rozpocznij od nalania niewielkiej ilości wody nieopodal otworów.
- Później zdecydowanymi ruchami włóż metalowy drut w głąb odpływu. Staraj się wykonywać posuwiste ruchy i dolewać nieco wody od czasu do czasu, by umożliwić ujście wszystkim zabrudzeniom. Czynność tę wykonaj dla wszystkich kanałów.
- Wlej nieco więcej wody i obserwuj, czy wypływa czysta czy zabrudzona.
- Po zakończeniu czyszczenia odpływu możesz złożyć szyberdach z powrotem.
Jak ręcznie zamknąć elektryczny szyberdach?
W takim przypadku dużo zależy od budowy samego elementu. W niektórych sytuacjach niestety należy odsłonić część podsufitki i dostać się do mechanizmu otwierania znajdującego się wewnątrz. Na silniczku powinieneś mieć opcję ręcznego zamykania szyberdachu. W celu wyeliminowania usterki możesz użyć specjalnego klucza (najczęściej imbus) i wykonać ruchy umożliwiające zamknięcie szyby.
Oczywiście jest to jedynie sposób awaryjny. Nie wyeliminuje problemu całkowicie, a jedynie zaradzi w danej chwili. Aby zlokalizować usterkę, możesz najpierw sprawdzić bezpieczniki. Może się okazać, że ten odpowiedzialny za sterowanie układem po prostu się spalił. Jego wymiana powinna załatwić sprawę. Jeżeli jednak szyberdach nie działa nawet mimo sprawnych bezpieczników nieunikniona będzie wizyta w serwisie.
Jeżeli nie masz w swoim aucie szyberdachu, nic straconego. Możesz go zamontować i uprzyjemnić podróż sobie i innym pasażerom. Pamiętaj tylko o jego regularnej konserwacji i czyszczeniu, by nie narazić swojego auta na nieoczekiwane usterki spowodowane uszkodzeniami prowadnic czy mechanizmu zamykającego.
Szyberdach… Ach, kiedyś samochodu z nim były niezwykle popularne, ale moje własne obserwacje mówią mi, że teraz coraz rzadziej się widuje takie pojazdy. A szkoda, naprawdę ciekawą sprawą jest szyberdach.