Zastanawiasz się, jak pozbyć się wilgoci z samochodu? Domowe sposoby nie są wystarczające? Nie czekaj, aż w twoim pojeździe pojawi się korozja. Przeczytaj, czym jest profesjonalny pochłaniacz wilgoci do samochodu i w jakich formach występuje!

Jak działa pochłaniacz wilgoci?

pochłaniacz wilgoci do samochodu - jak działa

Dokładna zasada działania pochłaniaczy wilgoci uzależniona jest od jego rodzaju. Na rynku dostępne są różne rodzaje pochłaniaczy wilgoci do auta i do domu. Inne można znaleźć w sklepach dla zmotoryzowanych, a inne wśród akcesoriów do mieszkania. Trudno mówić więc o jednym sposobie działania tych urządzeń osuszających powietrze. Wszystkie łączy jednak jedna cecha – zdolność do absorbowania wilgoci przez dedykowany wkład. Ta może być odprowadzana do osobnej części urządzenia albo zatrzymywana przez wkład do jego całkowitego zawilgocenia lub rozpuszczenia, zależnie od typu pochłaniacza wilgoci.

Dlaczego warto kupić pochłaniacz wilgoci do samochodu?

Na wilgotnych powierzchniach w aucie dochodzi do wykwitu pleśni i grzybów, które mają toksyczny wpływ na zdrowie użytkowników. Oddychanie powietrzem pełnym mykotoksyn generowanych przez pleśń obniża odporność i atakuje układ oddechowy i pokarmowy. Może prowadzić do zapalenia płuc, oskrzeli czy gardła, ale także takich dolegliwości jak bóle mięśni i stawów, migreny czy chroniczne zmęczenie.

Problem jest poważny, niewątpliwie warto więc rozpocząć walkę z wilgocią już przy pierwszych jej oznakach. Skuteczny pochłaniacz wilgoci samochodu to niedrogie rozwiązanie, które może uratować użytkowników przed kłopotami ze zdrowiem. 

Jaki jest wpływ wilgoci na stan techniczny samochodu?

pochłaniacz wilgoci do samochodu - jaki jest wpływ wilgoci na stan techniczny samochodu?

Problem wilgoci dotyczy samochodów zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Nic dziwnego; deszcz i śnieg wprowadzane do ich wnętrza na podeszwach butów parują pod wpływem ogrzewania, tym samym przedostając się do powietrza. A to tylko jedna z wielu dróg przedostawania się wilgoci do samochodu. 

Parowanie szyb

Najczęstszym związanym z nią problemem jest parowanie szyb, które trzeba stale przecierać od środka w trakcie jazdy. Taka dodatkowa czynność osłabia oczywiście poziom skupienia kierowcy na drodze. Zagrożenia związane z wilgocią dotyczą jednak nie tylko komfortu i bezpieczeństwa jazdy, ale także stanu technicznego pojazdu. Poszczególne elementy z czasem ulegają korozji, a elektroniczne podzespoły przy kontakcie z wodą mogą ulegać kosztownym awariom. Rozwiązanie kłopotu związanego z wilgocią wewnątrz auta jest na szczęście bardzo proste – wystarczy dobry pochłaniacz wilgoci do samochodu.

Jakie są rodzaje pochłaniaczy wilgoci do auta? Poradnik zakupowy

Pochłaniacze wilgoci do samochodu i domu występują w kilku rodzajach, uzależnionych od typu materiału absorbującego wilgoć. Sprawdź rodzaje pochłaniaczy w 2022 roku.

Pochłaniacze wilgoci w tabletkach 

Występują w formie niewielkiego plastikowego pojemnika składającego się z dwóch części. W górnej należy umieścić dedykowaną tabletkę, której zadaniem jest pochłanianie wilgoci z powietrza. Dolna pozostaje pusta; przeznaczona jest właśnie na zbieraną wodę. Tabletka będzie z czasem ulegała rozpadowi (rozpuszczeniu się) i ściekała razem z wilgocią do dolnego pojemnika. Wkład jest wymienny; jedną tabletkę można kupić nawet za 4 zł, a cały pochłaniacz wilgoci do samochodu tego typu za kilkanaście do około dwudziestu.

Pochłaniacze w granulkach 

Składają się z podłużnego zbiornika, wewnątrz którego znajdują się granulki chłonące wilgoć. Woda skrapla się na dno pojemnika i w nim pozostaje. Wadą tego rozwiązania jest jednorazowość; po zużyciu należy kupić nowy. Wymiana pochłaniacza wilgoci do samochodu nie jest jednak kosztowna, tego typu pochłaniacze kosztują bowiem kilka zł.

pochłaniacz wilgoci do samochodu - pochłaniacze w granulkach

Pochłaniacze w torebkach 

Wielokrotnego użytku i, w odróżnieniu od poprzednich typów, niewymagające regularnej wymiany. Wewnątrz torebki znajduje się granulat, który chłonie wilgoć. Po jego „zapełnieniu” wystarczy wysuszenie pochłaniacza na kaloryferze, w mikrofali czy piekarniku (zależnie od rekomendacji producenta), by był gotowy do dalszej pracy. Koszt tego typu pochłaniaczy do auta to średnio 50 zł.

Pochłaniacze elektryczne

Szerzej znane jako osuszacze powietrza. Nie jest to typ pochłaniacza wilgoci do auta, tylko do domu. To zdecydowanie najdroższe, ale i najbardziej wydajne z rozwiązań. Ceny zaczynają się od 200 zł, a w przypadku najdroższych modeli sięgają nawet 1000 zł. Jak wskazuje sama nazwa, pochłaniacz wilgoci elektryczny wymaga podłączenia do prądu. Modele ze średniej półki cenowej są często wyposażone dodatkowo w funkcję oczyszczania powietrza z filtrami HEPA. Wydajność zależna jest oczywiście od konkretnego modelu; mogą pochłaniać od 250 ml do nawet 10 litrów wody na dobę.

Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać do samochodu, a jaki do domu?

Wybór rodzaju pochłaniacza uzależniony jest oczywiście od jego przeznaczenia. Do samochodu najlepiej sprawdzą się modele w torebkach. Możesz je bowiem z łatwością umieścić pod fotelem czy w kieszeni drzwi. Warty przetestowania jest także samochodowy pochłaniacz wilgoci w tabletkach, który można ustawić na kokpicie. W domu warto postawić na silniejsze rozwiązanie, a więc osuszacz elektryczny, który najskuteczniej ochroni budynek i mieszkańców przed negatywnymi skutkami zawilgocenia.

Bez względu na to, na który typ pochłaniacza do samochodu się zdecydujesz – nie czekaj. Rozpocznij walkę z wilgocią jak najszybciej!

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto kupić pochłaniacz wilgoci do samochodu?

Tak, stosowanie pochłaniacza wilgoci w samochodzie wpływa korzystnie na jego stan techniczny (ograniczenie korozji, zdrowe powietrze bez pleśni i grzybów). Takie urządzenie poprawia też komfort jazdy kierowcy (niwelując problem parujących szyb).

Gdzie najlepiej umieścić pochłaniacz wilgoci w samochodzie?

Pochłaniacz najlepiej umieścić w miejscach, w których najczęściej jest problem z wilgocią – w okolicach szyb lub przy dywanikach. Można go także położyć w bagażniku. Jakiekolwiek miejsce wybierzesz, pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć, aby podczas jazdy nie przemieszczał się zbytnio i nie stwarzał zagrożenia dla kierowcy i pasażerów.

Czy ryż wyciągnie wilgoć z samochodu?

Możesz wykorzystać ryż w roli prowizorycznego pochłaniacza wilgoci w aucie. Wypełnij nim bawełniany woreczek i postaw blisko źródła wilgoci. Będzie on pochłaniał wilgoć, ale nie zrobi tego tak skutecznie, jak profesjonalne środki.

Archiwum: listopad 2022