Czym jest OC?

Zacznijmy od kilku słów na temat OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) musi zostać wykupione na każdy pojazd mechaniczny, co zresztą reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jak widzimy, kwestia OC nie jest sprawą indywidualną, jedynie naszą dobrą wolą. Polskie prawo wyraźnie mówi, że samochód musi zostać ubezpieczony. W przeciwnym razie możemy słono zapłacić za uchylenie się od tego obowiązku, bo każdy dzień odwlekania zakupu OC na samochód wiąże się z opłatami, dochodzącymi nawet do kilku tysięcy złotych. Ktoś może zadać pytanie, czy jeśli auto stoi nieużywane – na podwórku lub w garażu – czy ono również musi być objęte ubezpieczeniem? Odpowiedź jest jednoznaczna i pewnie wielu osobom się nie spodoba, ala tak. Wszystkie pojazdy mechaniczne, które zostały zarejestrowane w Polsce, trzeba objąć ubezpieczeniem. Pamiętajmy, że nawet jeśli wykup OC to nasz obowiązek, na szczęście my decydujemy o wyborze stowarzyszenia i o zakresie usług.

Czym jest AC?

AC (autocasco) to dowolne ubezpieczenie, jego wykupienie zaś może stanowić dodatkową ochronę za szkody, które zostały wyrządzone z naszej winy, a także w ramach okoliczności losowych takich jak kradzież, wandalizm czy uszkodzenia wyrządzone przez żywioły i naturę (gradobicie, wiatr, zderzenie z gałęzią, zderzenie ze zwierzęciem). Zadajmy sobie pytanie, czy polisa AC jest konieczna, czy nie wystarczy tylko OC? Otóż musimy pamiętać, że oferty AC są różnorodne i mają dużo szerszy pakiet ochronny, niemniej ostateczna decyzja o wykupie dodatkowej polisy zależy w 100% od woli kierowcy.

Co wpływa na składki?

Składki AC i OC różnią się w zależności od klienta. Wiemy jednak, że są pewne stałe parametry, które są oceniane przez agencje ubezpieczenie celem obliczenia prawdopodobieństwa ryzyka wystąpienia wypadku (a co za tym idzie – cenę składki). Im wyższe ryzyko, tym wyższa składka.

● Wiek kierowcy i doświadczenie (staż). Statystyki wciąż pokazują, że młodsze osoby częściej popełniają błędy i mają tendencję do brawurowej jazy.

● Parametry pojazdu (rocznik, marka, model). Starsze samochody są podatne na awarie i usterki.

● Lokalizacja (miejsce zamieszkania). Jeśli mieszkamy w dużym mieście, gdzie występuje większe natężenie ruchu, ryzyko wypadku rośnie, a więc również cena składki. 

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu? Najlepiej korzystać z darmowych narzędzi online takich jak rankingi, porównywarki oraz kalkulatory taki jak na przykład na tej stronie: https://najtaniejuagenta.pl/kalkulator-bez-podawania-danych-jak-dziala/

Artykuł promocyjny

Archiwum: marzec 2023