Porady

W ten sposób zaoszczędzisz na OC – prosty i sprawdzony sposób

Zdając prawo jazdy, stajemy przed ważnym wyborem, kwestią wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia. Zarówno starzy wyjadacze, jak i nowi kierowcy potrzebują OC i AC, które spełnią ich oczekiwania – pod względem usług oraz pod względem ceny składek. Ubezpieczenie trwa zwykle rok. Przez ten czas cieszymy się zabezpieczeniem na wypadek najróżniejszych okoliczności, takich jak wypadki czy sytuacje losowe.

Czym jest OC?

Zacznijmy od kilku słów na temat OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) musi zostać wykupione na każdy pojazd mechaniczny, co zresztą reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jak widzimy, kwestia OC nie jest sprawą indywidualną, jedynie naszą dobrą wolą. Polskie prawo wyraźnie mówi, że samochód musi zostać ubezpieczony. W przeciwnym razie możemy słono zapłacić za uchylenie się od tego obowiązku, bo każdy dzień odwlekania zakupu OC na samochód wiąże się z opłatami, dochodzącymi nawet do kilku tysięcy złotych. Ktoś może zadać pytanie, czy jeśli auto stoi nieużywane – na podwórku lub w garażu – czy ono również musi być objęte ubezpieczeniem? Odpowiedź jest jednoznaczna i pewnie wielu osobom się nie spodoba, ala tak. Wszystkie pojazdy mechaniczne, które zostały zarejestrowane w Polsce, trzeba objąć ubezpieczeniem. Pamiętajmy, że nawet jeśli wykup OC to nasz obowiązek, na szczęście my decydujemy o wyborze stowarzyszenia i o zakresie usług.

Czym jest AC?

AC (autocasco) to dowolne ubezpieczenie, jego wykupienie zaś może stanowić dodatkową ochronę za szkody, które zostały wyrządzone z naszej winy, a także w ramach okoliczności losowych takich jak kradzież, wandalizm czy uszkodzenia wyrządzone przez żywioły i naturę (gradobicie, wiatr, zderzenie z gałęzią, zderzenie ze zwierzęciem). Zadajmy sobie pytanie, czy polisa AC jest konieczna, czy nie wystarczy tylko OC? Otóż musimy pamiętać, że oferty AC są różnorodne i mają dużo szerszy pakiet ochronny, niemniej ostateczna decyzja o wykupie dodatkowej polisy zależy w 100% od woli kierowcy.

Co wpływa na składki?

Składki AC i OC różnią się w zależności od klienta. Wiemy jednak, że są pewne stałe parametry, które są oceniane przez agencje ubezpieczenie celem obliczenia prawdopodobieństwa ryzyka wystąpienia wypadku (a co za tym idzie – cenę składki). Im wyższe ryzyko, tym wyższa składka.

● Wiek kierowcy i doświadczenie (staż). Statystyki wciąż pokazują, że młodsze osoby częściej popełniają błędy i mają tendencję do brawurowej jazy.

● Parametry pojazdu (rocznik, marka, model). Starsze samochody są podatne na awarie i usterki.

● Lokalizacja (miejsce zamieszkania). Jeśli mieszkamy w dużym mieście, gdzie występuje większe natężenie ruchu, ryzyko wypadku rośnie, a więc również cena składki. 

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu? Najlepiej korzystać z darmowych narzędzi online takich jak rankingi, porównywarki oraz kalkulatory taki jak na przykład na tej stronie: https://najtaniejuagenta.pl/kalkulator-bez-podawania-danych-jak-dziala/

Artykuł promocyjny

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Popularne wpisy: