Tradycyjne garaże mają z pewnością wiele zalet, aczkolwiek nie wolno zapominać, że jest to przede wszystkim dość droga opcja. Z kolei namioty garażowe są dość tanie, ale jednocześnie nieodporne na silny wiatr. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że coraz większą popularnością wśród posiadaczy samochodów cieszą się takie alternatywne rozwiązania jak np. wiaty garażowe.

Wiaty — jakie są możliwości zastosowania?

Podstawowym sposobem wykorzystania wiaty garażowej jest – jak sama nazwa wskazuje – ochrona pojazdów przed śniegiem, deszczem czy gradem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by pod zadaszeniem umieścić także takie sprzęty jak rower, skuter, motocykl, quad czy kosiarkę. Można dostosować szerokość i kształt wiaty do własnych wymagań, a wybór jest naprawdę ogromny, czego przykładem mogą być wiaty w ogrodosfera.pl.

Co ciekawe, obszerna wiata może być wykorzystana również jako… miejsce do wypoczynku. Zadaszenie jest w stanie skutecznie chronić domowników oraz gości przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w tym na przykład przed silnymi letnimi upałami czy deszczem, zatem świetnie sprawdzi się też w roli przydomowej altany.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by pod zadaszeniem umieścić stoliki i krzesła, a następnie zasiąść letnim wieczorem do podwieczorku, mimo ulewy czy oślepiających promieni słonecznych. Pod wiatą można umieścić – o ile jej konstrukcja na to pozwoli – także większe elementy wyposażenia domu i ogrodu, w tym na przykład meble ogrodowe, jacuzzi, basen itp.

Sposób wykonania konstrukcji

Konstrukcje wiat garażowych obecnie dostępnych na polskim rynku wykonuje się między innymi z następujących materiałów:

  • drewno impregnowane – dzięki temu powierzchnia będzie przez długi czas wyglądać świeżo i naturalnie, bez widocznych oznak pleśni; impregnacja to dobry sposób na ochronę powierzchni przed skutkami niekorzystnych warunków atmosferycznych;
  • aluminium, którego jedną z głównych zalet jest wysoki poziom trwałości; wiaty aluminiowe są też łatwe w czyszczeniu – zazwyczaj wystarczy przemyć powierzchnię wiaty wodą;
  • stal (w szczególności stal ocynkowana, SS) – takie rozwiązanie charakteryzuje się przede wszystkim wyjątkową trwałością na uszkodzenia mechaniczne, rdzewienie czy opady; jeśli chodzi o aspekty wizualne, konstrukcja wykonana ze stali sprawdzi się szczególnie w przypadku nowoczesnych domów.

Oprócz powyższych materiałem często wykorzystywanym do stworzenia wiaty garażowej jest poliwęglanu. Stosuje się go przede wszystkim podczas tworzenia konstrukcji dachu. Dostępne są różne warianty kolorystyczne dachu z poliwęglanu, w tym bezbarwne, dymione (ciemne) oraz białe.

Jakie są zalety związane ze stosowaniem wiat garażowych?

Duże zainteresowanie wiatami nie byłoby możliwe, gdyby nie ich liczne zalety. Jeśli chodzi o korzyści, jakie wynikają z tych rozwiązań, to wymienia się m.in.:

  • niskie koszty,
  • walory wizualne.

Niskie koszty

W zależności od typu konstrukcji postawienie wiaty garażowej może być nawet o kilkadziesiąt procent niższe niż postawienie standardowego garażu. To czynnik, na który warto zwrócić uwagę zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy ceny materiałów budowlanych (wykorzystywanych m.in. do budowy garażu) znacznie wzrosły.

Walory wizualne

Walory wizualne to często pomijany, ale w gruncie rzeczy istotny atut związany z używaniem wiat. Dotyczy to w szczególności konstrukcji wykonanych z drewna — mogą one stanowić harmonijne uzupełnienie posesji z przydomowym ogrodem. Nie powinno być trudności z dobraniem wiaty, która idealnie wkomponuje się w elewację domu jednorodzinnego czy innych elementów wyposażenia, w tym np. barierek czy nawierzchni.

Archiwum: sierpień 2022