Płyn hamulcowy pełni w każdym samochodzie bardzo ważną funkcję. To on odpowiedzialny jest za przenoszenie na klocki hamulcowe siły, którą wkładasz w naciśnięcie pedału hamulca. Co to oznacza w rzeczywistości? Bez tego środka niemożliwe byłoby przełożenie ciśnienia hydraulicznego w układzie hamulcowym. Mówiąc wprost, to właśnie za sprawą płynu hamulcowego w samochodzie możesz szybko, precyzyjnie, a co najważniejsze – bezpiecznie – hamować. 

Z powyższych powodów niezwykle ważne jest to, aby wymiana płynu hamulcowego odbywała się możliwe systematycznie. W przeciwnym razie narażasz zarówno siebie, jak i swoich pasażerów czy innych uczestników ruchu na ogromne niebezpieczeństwo. Nie wiesz, jak wymienić płyn hamulcowy? Czytaj dalej!

Co jaki czas należy wymieniać płyn hamulcowy?

Zanim uzyskasz odpowiedź na pytanie, jak wymienić płyn hamulcowy, warto, abyś dowiedział się, co jaki czas należy dokonać tej czynności. Większość producentów zaleca, aby wymiana płynu hamulcowego w samochodzie miała miejsce co około 2 lata lub 50 tysięcy przejechanych kilometrów. Nie możesz jednak zapomnieć o tym, że są to bardzo uśrednione dane, które często nie będą miały odzwierciedlenia w rzeczywistości. Dlaczego? To, kiedy wymiana płynu hamulcowego będzie konieczna, zależne jest w dużej mierze od indywidualnych czynników. 

Na tym nie koniec. Pojazdy, które są wyposażone w układ ABS, zużywają środek znacznie szybciej. W takich wypadkach wymiana cieczy powinna odbyć się również nieco wcześniej. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli masz do czynienia z samochodem o większej mocy czy takim, który porusza się z niemałymi prędkościami. 

Zastanawiasz się, jak wymienić płyn hamulcowy? Przekonaj się, dlaczego odpowiedź na to pytanie jest tak istotna.

Dlaczego wymiana płynu hamulcowego jest tak ważna?

Wymiana płynu hamulcowego jest bardzo ważna, gdyż w czasie eksploatacji samochodu do cieczy może dostać się woda. Na pierwszy rzut nie wydaje się to problematyczne, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Tak zmieniony roztwór ma inne właściwości, dlatego jest to bardzo niebezpieczne. Specjaliści mówią, że nawet zawartość wody na poziomie zaledwie 1% sprawia, że płyn hamulcowy może nie działać w pełni poprawnie. Efekt to aż o 15% mniejsza skuteczność hamowania, co w skrajnych wypadkach może mieć śmiertelne skutki. 

To wszystko pokazuje, jak ważna jest regularna konserwacja samochodu i jego układów. W związku z tym warto wiedzieć, jak wymienić płyn hamulcowy.

Wymiana płynu hamulcowego – etapy

Jak wymienić płyn hamulcowy krok po kroku? Na samym starcie warto zaznaczyć, że czynność ta nie należy do trudnych, dlatego większość osób po prostu sobie z nią poradzi. Wymiana płynu hamulcowego samodzielnie jest jednak niemożliwa, gdyż do pracy będzie ci potrzebna przynajmniej jedna osoba. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie w pełni sprawdzić działania układu po zakończeniu pracy.

Etapy wymiany płynu hamulcowego prezentują się następująco.

  1. Umieść pojazd na podnośniku oraz zdejmij wszystkie koła.
  2. Znajdź zbiornik na płyn hamulcowy – prawdopodobnie będzie znajdował się pod maską. Odkręć go oraz uzupełnij nowym środkiem.
  3. Przygotuj przezroczysty gumowy wężyk, który pozwoli ci pozbyć się zużytego płynu.
  4. Załóż wężyk na pierwszy odpowietrznik, czyli ten, który znajduje się najdalej od pompy hamulcowej. W większości wypadków będzie to prawy tylny element. Następnie przejdź do lewego tylnego, później do prawego przedniego, a pracę zakończ na lewym przednim odpowietrzniku.
  5. W momencie, gdy zobaczysz, że płyn leci przez wężyk, daj znać swojemu pomocnikowi, aby wcisnął oraz przytrzymał pedał hamulca. W międzyczasie zakręć odpowietrznik, a po tym jeszcze raz poproś o kilkukrotne wciśnięcie pedału hamulca. 
  6. Kiedy odkręcisz odpowietrznik, zweryfikuj, czy płyn wydobywa się bez pęcherzyków powietrza. Jeśli tak nie jest, ponów całą procedurę.
  7. Jeśli nie pojawiają się już żadne pęcherzyki, zakręć odpowietrznik. Następnie dokładnie zabezpiecz go za pomocą gumki przeciwpyłowej. Po tym działaniu wymiana płynu hamulcowego dobiegnie końca.

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, jak wymienić płyn hamulcowy, jest naprawdę prosta. Musisz jednak pamiętać o tym, że jeśli twój samochód wyposażony jest w system ABS, to cały proces powinien być przeprowadzany przy włączonym zapłonie. Na tym nie koniec – w niektórych wypadkach odpowietrzanie należy przeprowadzić w nieco innej kolejności. Wszystko jest zależne od tego, co zaleca producent. 

Wymiana płynu hamulcowego może zostać także wykonana u profesjonalisty. Co warto wiedzieć na ten temat?

Wymiana płynu hamulcowego u mechanika – ile to kosztuje?

Jeśli nie chcesz wykonywać prac przy samochodzie samodzielnie, umów się na wymianę płynu hamulcowego u mechanika. Pamiętaj, że od tego, jak zostanie wykonana sama procedura, zależne jest twoje zdrowie i życie. Z tego powodu w niejednym wypadku lepiej zdecydować się na pomoc specjalisty. 

Wymiana płynu hamulcowego w warsztacie to wydatek rzędu 100-200 zł. Konkretna cena zależna jest od wielu aspektów, takich jak:

  • lokalizacja warsztatu;
  • jakość usług;
  • skomplikowanie układu hamulcowego zamontowanego w twoim samochodzie. 

Do tej kwoty musisz również doliczyć zakup płynu hamulcowego, którego cena waha się od 10 do nawet 100 zł za litr. Najdroższe produkty to markowe rozwiązania na najwyższym poziomie. Średnia cena za płyn to około 35 złotych. Kompletna procedura wymiany płynu hamulcowego będzie kosztowała około 180 złotych.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego wymiana płynu hamulcowego to coś, z czym nie warto zwlekać. Koszt samego procesu nie jest zbyt wygórowany, a utratę zdrowia lub życia trudno zrekompensować. Dlatego zadbaj o swój samochód i nie przeciągaj wymiany elementów podlegających intensywnej eksploatacji.