Przegub napędowy to element, bez którego cała półoś nie mogłaby sprawnie funkcjonować. Zadaniem tej części składowej jest przenoszenie napędu na koła pojazdu. Dlatego nie powinien cię dziwić fakt, że wymiana przegubu to czynność, której nie należy odwlekać. Jazda z niesprawną częścią może skutkować niebezpiecznymi sytuacjami na drodze, a także zniszczeniem pozostałych fragmentów półosi. Jak wymienić przegub? Co zrobić, aby odpowiednio o niego zadbać? Ile usługa wymiany kosztuje u mechanika? Sprawdź sam!

Wymiana przegubu w aucie – jak jej uniknąć?

Zanim dowiesz się, jak wymienić przegub, warto abyś miał świadomość, jak można tego uniknąć. Każdy element prędzej czy później będzie musiał zostać wymieniony. Jeśli jednak będziesz stosował się do określonych zasad, twój samochód przez długi czas nie odmówi posłuszeństwa. 

To, kiedy wymiana przegubu będzie konieczna, w dużej mierze zależne jest od twojego stylu jazdy. Agresywne i szybkie poruszanie się autem sprawi, że czynnością tą będziesz musiał zająć się o wiele szybciej. Na tym nie koniec. Wszelkie modyfikacje, które podnoszą moc silnika, również mogą doprowadzić do konieczności wymiany przegubu. Tuning może sprawić, że element najzwyczajniej w świecie nie wytrzyma większego wysiłku. 

Jak wymienić przegub w aucie, aby wszystko odbyło się bez zbędnych problemów?

Wymiana przegubu wewnętrznego i zewnętrznego – kiedy należy się nią zająć?

Musisz wiedzieć nie tylko, jak wymienić przegub, ale i kiedy to zrobisz. Element ten pozwala na zmianę kąta pracy półosi, a także zapewnia ciągłość przekazywania napędu. W związku z tym, śmiało można uznać, że jest to najważniejszy fragment całego układu napędowego. Właśnie dlatego wymiana przegubu wewnętrznego i zewnętrznego powinna mieć miejsce zawsze w porę. 

Elementy te są niezwykle wrażliwe na rdzę, a także wymagają częstego smarowania. Bardzo ważnym fragmentem samego przegubu jest jego osłona. Pozwala na ochronę tego ogniwa przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami. W związku z tym, jeśli dojdzie do jej uszkodzenia, a do środka dostanie się piasek czy woda, pojawi się korozja. Co za tym idzie, wymiana przegubu będzie po prostu konieczna. Jeśli to zbagatelizujesz, może dojść do zerwania części, czego skutkiem będzie poważne uszkodzenie samochodu. 

Warto na czas zajmować się zużytymi elementami, ale nie doprowadzisz do drogich napraw. Przekonaj się sam, jak samodzielnie wymienić przegub!

Jak samodzielnie wymienić przegub?

Jak wymienić przegub krok po kroku? Pamiętaj o tym, że proceder ten jest nie tylko skomplikowany, ale i czasochłonny. Jeśli jesteś laikiem, to poszczególne etapy wymiany przegubu mogą przysporzyć ci wielu problemów. Przy odrobinie wiedzy możesz jednak samodzielnie próbować zająć się tym zadaniem. 

Oto, jakie narzędzia będą ci potrzebne do wymiany przegubu:

 • młotek;
 • lewarek;
 • komplet kluczy nasadowych;
 • kombinerki;
 • bawełniana szmatka;
 • płaski śrubokręt.

Jeśli przygotujesz te przedmioty, będziesz mógł zająć się wymianą przegubu krok po kroku. Jak to zrobić?

 1. Odkręć koła. 
 2. Zdejmij ochronną piastę dekielek.
 3. Odegnij nakrętkę z kołnierzem, którą znajdziesz w środku.
 4. Poproś swojego pomocnika, aby wcisnął hamulec, i rozpocznij odkręcanie nakrętki. W niektórych wypadkach nie objedzie się bez wykorzystania odrdzewiacza lub podgrzania samego elementu.
 5. Odkręć mocowanie wahacza oraz końcówki drążka kierowniczego.
 6. Wysuń wieloklin z piasty oraz zdemontuj przegub z półosi napędowej za pomocą młotka. Następnie oczyść końcówkę półosi ze smaru. 

Wymiana przegubu jest już w połowie zrobiona! Udało ci się zdemontować zniszczony element, a teraz musisz zająć się montażem nowego. Sprawdź, jak wymienić przegub!

 1. Wyciśnij połowę tuby ze smarem na bieżnię przegubu. 
 2. Zaczynając od węższego końca, wsuń gumową osłonę na półoś. Sprawdź, czy na jej końcówce znajduje się pierścień zabezpieczający. Jeśli go widzisz, to możesz wsunąć osłonę.
 3. Użyj młotka, aby wbić pierścień w odpowiednie miejsce.
 4. Wykorzystaj resztę smaru wewnątrz gumowej osłony. Skup się na tym, aby substancja nie wyciekła poza nią.
 5. Wsuń osłonę na przegub oraz zaciśnij opaskę i kołnierz.
 6. Przygotowaną część umieść w piaście oraz przykręć wszystkie zdjęte wcześniej elementy.
 7. Jeśli wszystko zrobiłeś poprawnie, wymiana przegubu dobiegła końca. 

Wymiana przegubu u mechanika – z jakim kosztem się wiąże?

Choć odpowiedź na pytanie, jak wymienić przegub już znasz, to w wielu wypadkach znacznie lepiej postawić na pomoc specjalisty. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że cały proces został przeprowadzony poprawnie. Wymiana przegubu u mechanika to koszt od 150 do 250 zł. Konkretna cena zależy od modelu samochodu.
Wymiana przegubu to ważne działanie, które wpływa na twoje bezpieczeństwo. Właśnie dlatego nie zwlekaj z nim. Jeśli zauważysz symptomy mówiące o zużycie tego elementu, wymień go albo umów się na wizytę do mechanika.

Archiwum: listopad 2021