Niepisaną tradycją całej branży motoryzacyjnej są trwające od 3 do nawet 6 miesięcy wyprzedaże roczników. Kiedy są promocje, nabywca może oszczędzić od paru do kilkudziesięciu tysięcy złotych na nowym samochodzie z zerowym przebiegiem. Nie musi też czekać kwartału, półrocza albo i całego roku na dostawę. Duże wyprzedaże samochodów w salonach obejmują modele dostępne od ręki, z ekspozycji albo placu. Co prawda nie masz wyboru w kwestii dopasowania wyposażenia, ale podczas wyprzedaży roczników liczą się rabaty. A te bywają naprawdę kuszące!

Wyprzedaż samochodów w salonach – dlaczego dilerzy obniżają ceny?

Autoryzowani sprzedawcy aut chcą skoncentrować się na najnowszych modelach. Wkrótce spodziewają się dostaw samochodów, które zjechały z taśm produkcyjnych już w styczniu nowego roku. Niejednokrotnie są to premierowe auta, mocno promowane przez wielką machinę marketingową.

Wyprzedaże roczników stanowią świetny pretekst, by sprzedać pojazdy z poprzednich generacji i na ich miejscu postawić nowości. Przestrzeń ekspozycyjna wewnątrz oraz wokół salonu jest przecież ograniczona – a po co pokazywać „starocie”, skoro klientów interesują przede wszystkim najnowsze, reklamowane modele?

Interesuje cię praca w salonie samochodowym? Dowiedz się więcej na stronie: https://infojob.pl/praca-w-salonie-samochodowym

Start wyprzedaży rocznika – kiedy samochody są najtańsze?

Sezon przecen rozpoczyna się zwykle jeszcze w listopadzie. Możesz zatem znaleźć samochód z tego samego roku po obniżonej cenie. Jednak apogeum wyprzedaży aut przypada na styczeń. Zwykle zmiana kalendarzy pociąga za sobą także zwiększenie dotychczasowych rabatów. Sezon wyprzedaży samochodów trwa mniej więcej do końca marca, aczkolwiek nie jest to sztywna, obowiązująca wszędzie i wszystkich reguła.

Wyprzedaże roczników – kiedy są zamykane? 

Okres promocji na nowe samochody nie trwa wiecznie. Podstawowym kryterium w tym przypadku jest ograniczona dostępność aut z poprzedniego rocznika. Przeceny dotyczą zawsze konkretnej liczby pojazdów. Jeżeli jakieś samochody zaczną cieszyć się większą popularnością, wyprzedaże roczników mogą równie dobrze skończyć się jeszcze w grudniu. To jednak tylko teoria – raczej nie zdarzyło ci się widzieć totalnej pustki w salonach samochodowych, prawda?

Od czego jeszcze zależy czas trwania wyprzedaży rocznika?

Najważniejsze czynniki, które można tutaj wymienić to:

 • dostępność samochodów z poprzednich lat, które nie sprzedały się podczas wyprzedaży roczników. Rabaty na takie modele są jeszcze większe;
 • spodziewany czas dostawy nowych aut. Europejskie marki pojawiają się w salonach samochodowych o wiele szybciej niż premiery producentów amerykańskich czy japońskich;
 • indywidualna inwencja konkretnego dilera. Nawet jeśli ze strony internetowej marki znikną reklamy wyprzedaży rocznika, to w jakimś salonie wciąż mogą być dostępne ostatnie sztuki. Wcześniejsze rozpoczęcie i późniejsze zakończenie promocji to jedna ze starych sztuczek, pozwalających przechwycić potencjalnych, niezdecydowanych klientów.

Doroczne wyprzedaże aut to mniejsze lub większe rabaty. Ile można zyskać?

To zależy. Czasami do 3000 zł, w innym przypadku – do 12000 zł. Istnieją takie segmenty, w których standardem są oszczędności klientów na poziomie 20000-36000 zł. Niektórym kierowcom udaje się zaoszczędzić nawet i 75000 zł. Podane tutaj sumy stanowią przykłady rabatów wyjściowych w salonach samochodowych z lat 2018-2021.

Wysokość obniżek podczas wyprzedaży roczników zależy głównie od:

 • marki;
 • modelu;
 • segmentu cenowego, w jakim znajduje się przeceniony pojazd;
 • liczby wyprodukowanych samochodów danego typu;
 • liczby dostępnych aut w salonach;
 • daty produkcji sprzedawanego samochodu;
 • strategii handlowej konkretnego dilera.

Co poza przecenami przyciąga nabywców do wyprzedaży roczników w salonach?

Niektórzy dilerzy oferują nabywcom dodatkowe korzyści. Są też bardziej otwarci na negocjacje cenowe z klientami. Wśród benefitów towarzyszących wyprzedażom roczników pojawiają się między innymi:

 • dodatkowy komplet opon letnich bądź zimowych – gratis, za złotówkę lub z kilkudziesięcioprocentowym rabatem;
 • atrakcyjniejsze warunki polis OC i AC, jeżeli dany salon samochodowy współpracuje z przedstawicielami towarzystwa ubezpieczeniowego;
 • przydatne i proste w montażu akcesoria, takie jak łańcuchy na koła, czujniki parkowania albo alarm.

Wyprzedaże roczników w czasach pandemii i niedoborów części

Sytuacja na świecie spowodowała zamknięcie wielu fabryk na długi czas. Permanentnie brakuje półprzewodników, niezbędnych do budowy nowoczesnych pojazdów. Gdy salony nie dostają nowych aut, a na indywidualnie zamawiane modele klienci muszę czekać rok i dłużej, niestety nie ma co liczyć na wyprzedaże roczników.

Kiedy są przewidywane powroty do normalnej sytuacji w łańcuchach dostaw i na liniach montażowych? Eksperci są tutaj mocno podzieleni. Niektórzy producenci całkiem zrezygnowali z dorocznych promocji, inni dilerzy mocno ograniczyli ich zakres.

Jak nie na wyprzedaży rocznika, to kiedy kupić nowe auto w dobrej cenie?

Całkiem niedawno atrakcyjne wyprzedaże roczników w salonach samochodowych były równie pewne, co przysłowiowa śmierć i podatki. Pandemia i związane z nią konsekwencje gospodarcze zmieniły sytuację. Ceny nowych aut rosną i trudno powiedzieć, kiedy się zatrzymają. Za samochód z wyprzedaży rocznika często trzeba teraz zapłacić sumę większą niż parę lat temu za pojazd zamawiany i konfigurowany indywidualnie.

W czasach pandemii klientom pozostaje zaakceptować taki stan rzeczy. Możesz też wstrzymać się z kupnem nowego samochodu do czasu, aż wyprzedaże roczników wrócą do dawnej formuły oraz cen sprzed kryzysu.

Archiwum: styczeń 2022